Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 21 lipca 2024 12:16
Reklama

Nadchodzące wydarzenia kulturalne na Żoliborzu - Nie przegap!

Czas na kulturalną dawkę rozrywki na Żoliborzu! Festiwal chleba, projekcja filmu, spacer śladami bohatera i międzypokoleniowy piknik - czekają niesamowite wydarzenia!

Festiwal Marymonckiej Mączki

W Parku Kaskada odbędzie się Festiwal Marymonckiej Mączki, skupiający się na warsztatach robienia chleba. Uczestnicy warsztatów będą mieli możliwość upieczenia własnego bochenka. Dowiedzą się jak wyrabiać ciasto i formować chleb według własnych upodobań.

Żoliborski Dom Kultury w ramach wydarzenia przygotuje "Strefę animacji" oraz warsztaty cyrkowe. Miłośnicy rękodzieła będą mieli okazję wziąć udział w warsztatach "Tkania roślinami", podczas których będą tworzyć roślinne makatki oraz warsztatach wyplatania wianków.

Zwieńczeniem wydarzenia będzie koncert kapeli Kapsell, która zagra piosenki z lat 30., przeboje z lat 60., uwielbiane disco z lat 80. oraz współczesne hity.

Szczegółowy harmonogram poznasz tutaj.

Kiedy? – Sobota, 27 maja o godz. 10.00
Gdzie? – Park Kaskada

Powiększenie - 100 lat Warner Bros. w Elektroniku!

W Kinie Elektronik trwa cykl filmowy z okazji 100. Rocznicy istnienia Warner Bros. Tym razem wyświetlany będzie film z 1966 roku „Powiększenie” Michelangelo Antonioni.

To film o młodym fotografie, który nieświadomie uwiecznia swoim aparatem scenę morderstwa. Negatywy i odbitki zdjęć wkrótce znikają z jego studia.

Bilety są dostępne w kasie kina.

Kiedy? – Sobota, 27 maja o godz. 18.00
Gdzie? – Kino Elektronik

Spacer śladami Pileckiego - Upamiętnienie bohatera w 75. rocznicę śmierci

W sobotę, 27 maja, odbędzie się spacer po Warszawie, poświęcony Witoldowi Pileckiemu i jego związkowi z miastem. Wydarzenie ma na celu upamiętnienie bohatera w 75. rocznicę jego śmierci.

Spacer rozpocznie się pod pomnikiem Pileckiego na Żoliborzu. Wspólnie zostaną przeczytane fragmenty raportu z Auschwitz, a także opowiedziane będą historie związane z wartościami, które były ważne dla Rotmistrza, takimi jak współpraca, służba, dobro wspólne i odwaga. Następnie uczestnicy udamą się pod ważny adres - Al. Wojska Polskiego 40, gdzie Pilecki został ujęty w łapance, aby trafić do obozu.

Kolejnym etapem spaceru będzie podążanie najpiękniejszymi ulicami przedwojennej oficerskiej części Żoliborza w kierunku Wisły, podczas którego będą opowiadane historie z życia Witolda Pileckiego. Spacer zakończy się na plaży, gdzie bohater spędzał czas z rodziną w okresie pokoju. Tam uczestnicy będą mieli okazję wysłuchać czytania jego wierszy oraz wspomnień bliskich.

Spacer jest szczególnie adresowany do rodzin z dziećmi, a podczas wydarzenia będzie możliwość zdobycia książek biograficznych o Witoldzie Pileckim oraz innych upominków.

Oprowadzającym spacer będzie Marzenna Szymańska, stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, fotografka oraz autorka wystawy "Żyjemy. Rotmistrz Witold Pilecki w Warszawie".

Uwaga: Liczba miejsc jest ograniczona. Zgłoszenia należy przesłać do 26 maja na adres: [email protected].

Zachęcamy wszystkich zainteresowanych do wzięcia udziału w spacerze śladami Witolda Pileckiego, aby uczcić pamięć tego bohatera i poznać jego historię w kontekście Warszawy.

Kiedy? – Sobota, 27 maja o godz. 11.00
Gdzie? – zbiórka pod pomnikiem rtm. Pileckiego, Al. Wojska Polskiego 32

Co to za fort – dźwięko-skrzynka / (Wy)twórczy fort

Uczestnicy warsztatów wcielą się w rolę lokalnych reporterów i badaczy, którzy będą poszukiwać odpowiedzi na różne pytania dotyczące Fortu Sokolnickiego. W trakcie spaceru po parku będą rozmawiać z odwiedzającymi, aby usłyszeć ich historie i opinie na temat tego miejsca. Nagrania z tych wywiadów zostaną umieszczone w interaktywnej gablocie, znanej jako dźwięko-skrzynia, którą uczestnicy warsztatu samodzielnie stworzą. Wykorzystają do tego programowalny mikrokontroler, kabelki, lutownicę i przyciski. Po zakończeniu warsztatów, skończona gablota będzie eksponowana w przestrzeni fortu, pozwalając wszystkim odwiedzającym na odsłuchanie zgromadzonych w niej wypowiedzi.

Na wydarzenie obowiązują zapisy, które dostępne są po kliknięciu tutaj.

Kiedy? – Sobota, 27 maja o godz. 12.00
Gdzie? – Fort Sokolnickiego

Międzypokoleniowy Piknik Rodzinny

W trakcie pikniku będzie można posłuchać zespołu klarnetowego i solistów Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 im. Karola Szymanowskiego.

Dodatkowo, przygotowano wiele atrakcji dla wszystkich uczestników. Dla najmłodszych będą dostępne dmuchańce. Osoby zainteresowane sztuką będą miały możliwość uczestnictwa w warsztatach malowania toreb oraz tworzenia biżuterii etnicznej.

Na terenie pikniku obecna będzie również grupa rekonstrukcyjna o nazwie "Pospolite Ruszenie Królestwa Polskiego", która zaprezentuje nam fragmenty historycznego życia i tradycji. To doskonała okazja do zgłębienia przeszłości i odkrycia interesujących aspektów kultury naszego kraju.

Dodatkowo, żoliborski Ośrodek Pomocy Społecznej udostępni swoich specjalistów, którzy będą udzielać poradnictwa. Będzie to świetna możliwość skonsultowania się z profesjonalistami w różnych dziedzinach i uzyskania niezbędnej pomocy.

Kiedy? – Sobota, 27 maja o godz. 11.00
Gdzie? – przy ulicy Promyka 5


pilecki

pilecki

wywtworczy-fort

wywtworczy-fort

Miedzypokoleniowy-piknik-rodzinnyc

Miedzypokoleniowy-piknik-rodzinnyc

festiwal-marymonckiej-maczki

festiwal-marymonckiej-maczki

wydarzenia sm

wydarzenia sm


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 28°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 11 km/h