Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 02:32

[Wideo] Nieuprzątnięte od roku pogorzelisko zmieniło się w wysypisko

„Tak więc na zielonym Żoliborzu mamy teraz otwarte wysypisko śmieci” – pisze na alert 24 pan Tomasz.

W tym artykule przeczytasz m.in.:

- o pożarze, który miał miejsce ponad rok temu,
- o pogorzelisku, które zalega,
- o próbach interwencji w sprawie uporządkowania działki.

W 2022 roku relacjonowaliśmy pożar altanki w jednym z ogrodów działkowych położonych nad Kępą Potocką. Do ugaszenia ognia przyjechały trzy wozy strażackie. Altana prawdopodobnie była zamieszkiwana przez osoby bezdomne, które zimą ogrzewały się w niej o czym mogą świadczyć widoczne wówczas butle z gazem, co jest niezgodne z regulaminem i przepisami. Po przeszukaniu pogorzeliska strażacy nie znaleźli żadnych ofiar. Akcja zakończyła się po wielu godzinach, ponieważ w altance i w jej otoczeniu znajdowało się mnóstwo różnego rodzaju składowanych przedmiotów, które zalegają do dziś o czym poinformował nas nasz czytelnik.

- Rok temu (luty 2022) spłonęła jedna z działek na ROD przy Gwiaździstej, niedaleko rogu z Barszczewską. Pogorzelisko przylega do Gwiaździstej i nie zostało do dziś uprzątnięte pomimo kontaktu z Urzędem Dzielnicy i Strażą Miejską. Tak więc na zielonym Żoliborzu mamy teraz otwarte wysypisko śmieci – pisze na alert 24 pan Tomasz.

Alert 24 – zgłoś nam swój temat

„Dziwny ogród”. Po pożarze zostało wysypisko

Będąc na miejscu zauważliliśmy, że po ponad roku od pożaru postawiono nowy płot a całość zasłonięto zielonym parawanem. Działka znajduje się na ROD Kępa Potocka, do którego wszystkie furtki są zamknięte na klucz. Przy żadnym z wejść nie ma informacji o kontakcie do zarządcy. Bez problemu z kolei udało się skontaktować z administratorami ROD Sady Żoliborskie, które znajdują się po przeciwnej stronie kanałku. Niestety nie byli w stanie przekazać informacji na temat tego, kto opiekuje się tym terenem lub przekazać danych kontaktowych. „Dziwny ogród bez zarządu, numeru telefonu bez kontaktu, bardzo dużo zaniedbanych działek, opinia dotyczy ROD Gwiaździsta 2 myślę, że zarząd główny powinien się przyjrzeć” – czytamy w jednej z wystawionych opinii na Google dodaną 4 tygodnie temu.

Podobnie jak pan Tomasz zwróciliśmy się do Urzędu Dzielnicy z pytaniem czy ma narzędzia do tego, żeby w jakiś sposób wpłynąć na zarządcę terenu lub czy podejmowała jakieś próby wywarcia wpływu by ten uporządkował teren graniczący z ulicą Gwiaździstą?

Donata Wancel, rzeczniczka prasowa dzielnicy przekazała, że teren zarządzany jest przez jednostę Polskiego Związku Działkowców. - Zgodnie z regulaminem PZD działkowiec zobowiązany jest do utrzymania porządku i czystości w odniesieniu do jego działki, a w przypadku niestosowania się przez działkowca do tych zapisów, na zarządzie spoczywa obowiązek wyegzekwowania uprzątnięcia terenu przekazanego działkowcowi w użytkowanie – wyjaśnia Donata Wancel.

Przedstawicielka dzielnicy potwierdza, że do urzędu wpływały zgłoszenia mieszkańców z prośbą o interwencję w sprawie pogorzeliska.  - Dwukrotnie zwróciliśmy się do zarządu Okręgu Mazowieckiego PZD z wnioskiem o uprzątnięcie pogorzeliska lub informację do kiedy takie działania zostaną wykonane. Oba pisma pozostały jak dotąd bez odpowiedzi – przekazała rzeczniczka prasowa dzielnicy. 

Z pytaniem o to czy podjęto jakieś kroki w celu uporzadkowania działki zwrócilismy się do PZD. Na odpowiedzi jeszcze czekamy.

Przeczytaj również: Hałas o natężeniu 70dB. Czy na Kępie Potockiej można odpocząć?

Park Kępa Potocka to największy obszar do rekreacji i wypoczynku na Żoliborzu. To miejsce dla biegaczy, spacerowiczów i psiarzy. Czas spędzają tu również wędkarze i dzieci korzystające z placu zabaw. To miejsce tonie w zieleni, ale też hałasie dobiegającym z ciągnącej się tuż obok Wisłostrady.

zdjecie-czytelnika

zdjecie-czytelnika

IMG_7122

IMG_7122

IMG_7123

IMG_7123

IMG_7124

IMG_7124

IMG_7120

IMG_7120

IMG_7117

IMG_7117


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 8°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 7 km/h