Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 08:09

NIK o budowie Muzeum Historii Polski: Miliard złotych może nie wystarczyć

Więcej niż 1 mld zł będzie kosztować budowa siedziby i wystawy stałej Muzeum Historii Polski (MHP) – ustaliła Najwyższa Izba Kontroli. To ponad trzy razy więcej niż pierwotnie zakładano.

W tym artykule przeczytasz m.in.:

- o budowie Muzeum Historii Polski,
- o uchybieniach jakie wykazała Najwyższa Izba Kontroli.

- Zdaniem NIK założenia programu „Budowa MHP" przygotowane w lipcu 2015 r. przez władze muzeum i ówczesnego ministra kultury były nie do osiągnięcia w przewidywanym czasie i przy planowanych kosztach. Przyjęto bowiem, że budowa placówki o powierzchni 24 tys. m² zakończy się do listopada 2019 r., a koszt inwestycji wyniesie 310 mln zł – przekazała Najwyższa Izba Kontroli.

Dane, na których oparto założenia dotyczyły poprzedniej lokalizacji nad Trasą Łazienkowską w okolicy Zamku Ujazdowskiego.

Dodatkowo ówczesne władze nie przeprowadziły stosownych analiz umożliwiających wykonanie precyzyjnego kosztorysu. W lipcu 2015 roku rząd uchwalił program inwestycji z terminem końca jej realizacji na 2019 rok. Stało się tak, mimo że MHP nie miało jeszcze prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Wszystkie potrzebne na ten cel formalności zostały dopełnione 2 lata później, jednak pierwotnych założeń programu nie zrealizowano. To dlatego, że w latach 2015-2017 opracowywano kolejną, nową koncepcję, uwzględniającą drugą inwestycję jaką jest Muzeum Wojska Polskiego.

- Wbrew ustawie o finansach publicznych, wg której programy wieloletnie ustanawia rząd, w 2016 r. nowy minister kultury wprowadził zasadnicze zmiany, w porównaniu z pierwotnymi założeniami. Rząd zaakceptował je dopiero w październiku 2017 r., godząc się na niemal dwukrotne zwiększenie powierzchni muzeum, podwyższenie kosztów inwestycji o ok. 113% i przedłużenie budowy o rok. Kolejne modyfikacje zostały zaakceptowane w 2018 r. i 2021 r. Na ich podstawie powierzchnię budynku zwiększono do niemal 45 tys. m², koszt inwestycji do ponad 757 mln zł, a termin jej zakończenia przesunięto na maj 2023 r. – relacjonuje NIK.

Ponad miliard złotych dotacji na budowę Muzeum Historii Polski zdaniem  NIK nie wystarczy

Zdaniem NIK ani kosztów, ani terminu zakończenia inwestycji wyznaczonych w 2021 roku nie uda się utrzymać. Dodatkowe wydatki poza programem, już poniesione, a także zaplanowane to 176 mln zł, czyli 8 razy więcej niż Żoliborz ma w tym roku na inwestycje. Do tego trzeba jeszcze doliczyć roszczenia generalnego wykonawcy inwestycji oraz całkowity koszt budowy wystawy stałej.

Na początku marca informowaliśmy o tym że rząd wystąpił do Komisji Europejskiej o zatwierdzenie 1,2 mld zł dotacji w ramach pomocy publicznej na budowę Muzeum Historii Polski – zarówno siedziby placówki, jak i wystawy stałej. KE przychyliła się do wniosku rządu. Zdaniem rządu 1,2 mld zł to całkowity szacowany koszt realizacji projektu. NIK wskazuje jednak, że nadal nie ma pewności czy ta kwota wystarczy na dokończenie inwestycji.

Kolejnym problemem są opóźnienia właściwie na każdym etapie realizowania inwestycji. - Początkowo przyczyną opóźnień były prace nad nową koncepcją funkcjonalno-użytkową obiektu, która została przyjęta dopiero w 2017 r. Później wpływ na przebieg inwestycji miały zarówno nieprawidłowości w działaniach władz muzeum, jak i czynniki zewnętrzne – przekazał w swoim raporcie NIK. Głównym  zarzutem jest "niewłaściwe przygotowanie i przeprowadzenie przez władze muzeum postępowania związanego z wyborem generalnego wykonawcy inwestycji" oraz "niewłaściwe przygotowanie postępowania na wybór wykonawcy wystawy stałej".

Skąd rosnące koszty?

Program budowy MHP zawierał bardzo ogólny plan finansowy. Przygotowano go „na podstawie kosztów realizowanych inwestycji o podobnej złożoności” oraz „kosztów rynkowych robót z dnia opracowania.

Pierwotnie założono też, że koszt budowy MHP o powierzchni 24 tys. m2 wyniesie 310 mln zł. - Po tym jak minister kultury samowolnie niemal podwoił powierzchnię siedziby muzeum koszt budowy wzrósł do ponad 659 mln. zł. Kolejny wzrost do ponad 757 mln zł wynikał przede wszystkim z tego, że złożone oferty na realizację inwestycji przekraczały zakładany budżet na budowę obiektu – podkreśla NIK.

Trzeba też dodać, że w uchwale z 2021 r. rząd założył, że do 2023 w ramach środków ministerstwa kultury, poza programem będą realizowane równolegle konieczne do zakończenia inwestycji prace dodatkowe za planowaną kwotę ponad 173 mln zł.

Przeczytaj również: Kładka na Cytadelę coraz bardziej realna

Od strony Żoliborza, wejście na kładkę ma znajdować się przed działobitnią w alei Wojska Polskiego, a konkretnie łączyć się z przebiegającą tam alejką. Kładka prowadzić ma do jednego z kazamatów na Cytadeli, z którego będzie się wychodziło prosto na dwu hektarowy plac Gwardii, który w wyniku planów odbudowy Pałacu Saskiego może przejąć funkcję placu Piłsudskiego. Tuż obok wyjścia z kładki w jednym z bastionów będą też place zabaw komponujące się z całym otoczeniem i wyróżniające się od tych, które są dostępne w parkach.

nik-muzeum-historii-polski-3-wydatkowane-srodki

nik-muzeum-historii-polski-3-wydatkowane-srodki

Wyspa-muzeow-1

Wyspa-muzeow-1

nik-muzeum-historii-polski-2-wzrost-kosztow

nik-muzeum-historii-polski-2-wzrost-kosztow

nik-muzeum-historii-polski-1-kalendarium

nik-muzeum-historii-polski-1-kalendarium

image00002-1-scaled-1

image00002-1-scaled-1

image00003-1-scaled-1

image00003-1-scaled-1


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
słabe opady deszczu

Temperatura: 8°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 4 km/h