Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 25 czerwca 2024 04:28
Reklama

Warszawa chora na samochodozę. Ponad 2,1 mln zarejestrowanych aut

W minionym roku w Warszwie zarejestrowano ponad 134 tys. samochodów. Liczba ta w stosunku do poprzedniego roku rośnie, a to oznacza, że mamy więcej samochodów niż choćby Berlin.

W tym artykule przeczytasz m.in.:

- o tym, ile samochodów przybyło w minionym roku w Warszawie,
- ile łącznie w Warszawie zarejestrowano samochodów.

- Ponad 2,1 miliona zarejestrowanych w Warszawie aut - tak, mój coroczny test znów przyniósł bardzo niepokojące rezultaty... nasze miasto, z powodu dekad złych decyzji i inwestycji w zakresie mobilności, jest wciąż zalewane autami – komentuje na swoim facebooku Marek Szolc, stołeczny radny z ramienia Nowej Lewicy.

Co roku miejski radny składa interpelacje w sprawie zarejestrowanych aut w Warszawie. Według odpowiedzi ratusza w stolicy zarejestrowanych aut jest 2,1 mln, w tym ponad 1,6 mln to auta osobowe, a ponad 10 tys. auta elektryczne. To oznacza, że na 1000 mieszkańców Warszawy przypada już około 840 samochodów. W ten sposób Warszawa przekracza nie tylko średnią krajową (ok. 700), ale również średnią europejskich miast, jak choćby Berlin (ok. 300).

Nowych rejestracji przybyło ponad 134 tys., czyli więcej niż w roku poprzednim. Liczba ta jest jednak mniejsza niż w czasach przedpandemicznych, bo choćby w 2020 zarejestrowano ponad 281 tys. aut.

- Tak: liczba zarejestrowanych aut nie mówi wszystkiego. Część aut nigdy nie zniknęła z rejestru, część jest leasingowane i jeździ w innych miastach – dodaje radny i wskazuje, że należy jeszcze brać pod uwagę liczbę wjeżdżających aut w ciągu dnia do Warszawy, a tych według ostatnich badań jest około pół miliona.

Samochodoza pożera Warszawę, a nagrodą główną w loterii PIT jest samochód

Tymczasem w loterii PIT organizowanej przez ratusz główną nagrodą jest właśnie samochód. Radny Szolc złożył zapytanie w sprawie głównej nagrody i jak się okazuje jest to auto z napędem hybrydowym warte niemal 100 tys. złotych. Nagroda jest finansowana z budżetu biura Marketingu Miasta. „Jak taka nagroda wpisuje się w oficjalnie deklarowaną politykę miasta dotyczącą ograniczania ruchu aut indywidualnyc?” – pyta radny.

W odpowiedzi od Michała Olszewskiego, wiceprezydenta Warszawy czytamy, że decyzja wyboru samochodu hybrydowego na główną nagrodę loterii PIT została podjęta na podstawie analiz innych, podobnych loterii organizowanych przez samorządy oraz podmioty komercyjne.

Jednocześnie radny pyta, ile za kwotę, którą przeznaczono na zakup samochodu można kupić rowerów elektrycznych. W odpowiedzi czytamy, że wartość jednego roweru elektrycznego to 4600 złotych.

Przeczytaj również: Na Przasnyskiej kierowcy zrobili sobie dwa dzikie parkingi. Do rozpoczęcia prac remontowych nic się nie zmieni


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ