Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 22 maja 2024 00:29

Zmiany w segregacji śmieci od nowego roku. Ratusz: "Zaczynamy edukację do nowego systemu"

Warszawiacy będą wyrzucać odpady do pięciu kubłów. - Chcemy zaproponować elastyczne rozwiązanie, które pozwoli na stopniowe poznanie nowych zasad segregacji – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent stolicy. Pierwszymi mieszkańcami stolicy, którzy będą musieli dostosować się do zmienionego systemu to lokatorzy domów jednorodzinnych, gdzie śmieci będą selekcjonowane do sześciu kubłów. Po za segregowaniem papieru, metalu i tworzyw sztucznych, szkła, odpadów bio i odpadów zmieszanych w domach jednorodzinnych będzie trzeba również wyselekcjonować odpady zielone.
Prócz papieru, szkła i plastiku, będziemy segregować odpady bio, a w domach jednorodzinnych tzw. zielone
Nowe zasady segregacji odpadów w Warszawie będą wdrażane stopniowo. Pojemniki w altankach będą pojawiać się sukcesywnie. Pierwsze pojawią się w grudniu. Od 1 stycznia segregujemy odpady do pięciu pojemników - jeżeli w altanie stoi 5 pojemników, jeśli 3 – segregujemy według dotychczasowego systemu. - Uczmy się odpowiedzialnych zachowań, w tym właściwej segregacji odpadów, dzięki której odzyskujemy cenne surowce. Zachęcam do ograniczenia do minimum wykorzystywanych w gospodarstwach domowych opakowań i rozważnej konsumpcji – mówi Michał Olszewski.

Sporo warszawiaków nadal niewiele wie na temat zmian. Co z kampanią informacyjną?

W związku z wprowadzonym restrykcjami przez Ministerstwo Środowiska, władze Warszawy muszą sprostać nie tylko nowej organizacji wywozu śmieci, ale też kampanii informacyjnej, która dziś ogranicza się do samych ogólników. - Mamy nadzieję, że nasza kampania, która będzie trwała do końca marca, ułatwi rozróżnianie poszczególnych frakcji – mówi Robert Zydel, dyrektor Biura Marketingu Miasta. - Pierwsza odsłona kampanii ma wprowadzić mieszkańców w estetykę kreacji i przebić się z nowym formatem przez natłok informacji, jakimi jesteśmy bombardowani – dodaje dyrektor. Sama kampania informacyjna ma być prowadzona za pośrednictwem ulotek czy spotów w środkach komunikacji.
Odbiór odpadów od 1 stycznia jest zagwarantowany. Nie ma żadnego zagrożenia
Nie tylko w Warszawie, ale i na całym Mazowszu sytuacja z wywożeniem śmieci jest patowa. Jako jedyne województwo nie ma uchwalonego planu gospodarki odpadami. Dopiero w ostatnich dniach Ministerstwo Środowisko po miesiącach sporów z władzami Mazowsza pozytywnie zaopiniowało wojewódzki plan gospodarki odpadami, co umożliwi budowę nowych instalacji odbioru odpadów. Wcześniej Ministerstwo Środowiska odrzucało dokument, wskazując na zbyt dużą liczbę instalacji odbioru odpadów. – Nie mamy rezerw. Wyłączenie nawet jednej instalacji na Mazowszu sprawi, że nie będzie gdzie wywozić śmieci – mówił w na jednej z sesji rady miasta Michał Olszewski. Dodatkowe zamieszanie w „polityce śmieciowej” mogą spowodować nowe zasady segregacji odpadów. Czasu jest coraz mniej, bo nowy rodzaj segregacji zacznie stopniowo wchodzić w życie już od 1 stycznia. Śmieci będą dzielone na pięć frakcji, czyli o dwie więcej niż dotychczas. Oznacza to też więcej pracy dla ekip zajmujących się ich wywózką. Firmy, które chciałyby się podjąć zadania poznamy po 20 grudnia. Wtedy właśnie mija termin otwarcia ofert przetargowych. – Odbiór odpadów od 1 stycznia jest zagwarantowany. Nie ma żadnego zagrożenia – mówi wiceprezydent stolicy.

kampania_2

kampania_2


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 20°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 19 km/h