Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 30 listopada 2023 10:58

Twoje Oksy podpowiadają kiedy wykonać badanie optometryczne, a kiedy okulistyczne. Materiał partnera

Wzrok jest jednym z najważniejszych zmysłów człowieka, dlatego jego regularne badanie jest niezwykle ważne. Coraz  więcej osób decyduje się wykonać je u optometrystów. W jakich sytuacjach warto zgłosić się do tego specjalisty a kiedy do okulisty?

Optometrysta to specjalista, który zajmuje się  doborem odpowiedniej korekcji okularowej lub soczewek kontaktowych. Ponadto, podczas badania sprawdzany jest narząd wzroku czy zaszły niepokojące zmiany. Jeżeli niepokojące zmiany zostaną stwierdzone, pacjent kierowany jest do lekarza-okulisty w celu podjęcia leczenia.

Salon optyczny Twoje Oksy poprawia widzenie. Materiał partnera

Kiedy odwiedzić optometrystę a kiedy okulistę?

Optometryści coraz częściej traktowani są jako specjaliści pierwszego kontaktu. Gdy odczuwamy kłopoty ze zmęczeniem wzroku, z rozmazywaniem obrazu, gorzej widzimy czy to z bliska czy tez z daleka, albo chcemy zacząć nosić soczewki kontaktowe, warto wtedy zasięgnąć porady u optometrysty.

Jeżeli zaś doszło do silnych bólów oczu, infekcji, badź urazu oka konieczna jest konsultacja z lekarzem-okulistą.

Jak wygląda badanie u optopmetrysty

  1. Specjalista zawsze powinien zacząć od zadania pytań. Inaczej mówiąc obszernego wywiadu na temat zdrowia, potrzeb oraz oczekiwań. Dzięki temu poznaje problemy, które powodują nasz dyskomfort. Dzięki temu może dobrać odpowiednie pomoce wzrokowe, które będą lepsze niż obecne rozwiązania. Może nigdy nie nosiliście soczewek kontaktowych, a może myślisz o wymianie okularów?
  2. Optometrysta mierzy ostrość wzroku.  Urządzeń, które są do tego niezbędne jest kilka. To tzw. foropter, czyli urządzenie zawieszone na statywie (ramieniu) pozwala wykonać wiele testów wzroku dzięki którym ustalona zostanie korekcja wzroku. Kolejnymi urządzeniami są autorefraktokeratometr, służący do wstępnej oceny korekcji wzroku oraz pomiaru krzywizny rogówki, niezbędnego parametru przy doborze soczewek kontaktowych oraz oprawa probiercza, w której pacjent ocenia widzenie po ostatecznym wyniku badania wzroku.
  3. Następnym etapem jest wykonanie testów sprawdzających nie tylko ostrość wzroku, ale sprawdzenie widzenia obuocznego, ruchów oczu, akomodacji oraz bardzo ważnej, ale często pomijanej dominacji.
  4. Ostatnim etapem są wnioski i dobór z przeprowadzonych testów oraz wywiadu w celu uściślenia korekcji okularowej, korekcji bądź w soczewkach kontaktowych. Przy doborze soczewek kontaktowych nauka zakładania, zdejmowania oraz pielęgnacji soczewek kontaktowych.

Jeśli masz wadę wzroku, problemy z widzeniem lub inne problemy ze wzrokiem zapraszamy do Salonu Twoje Oksy, w którym możecie skonsultować się z doktor Joanną Przybek-Skrzypecką oraz optometrystą Pawłem Nogasem.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ