Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 kwietnia 2024 14:43

Lex deweloper wraca na Żoliborz

Istnieje szansa, że na Żoliborzu w najbliższych latach powstanie w trybie lex deweloper kolejna zabudowa mieszkaniowa. Ruszają w tej sprawie konsultacje.

W tym artykule przeczytasz m.in.:

- o konsultacjach w sprawie inwestycji przy Przasnyskiej,
- o tym co po konsultacjach.

Nowa inwestycja w trybie lex deweloper planowano jest przy Przasnyskiej 6b, w miejscu obecnie funkcjonującego biurowca, będącego siedzibą wielu firm. W Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego teren ten przeznaczony jest na zabudowę oferującą usługi administracji oraz sportu. Jednak specustawa lex deweloper otwiera furtkę do budowania wbrew zapisom w MPZP.

Możliwość jaką daje specustawa chce wykorzystać Echo Investment, budując na Żoliborzu dwa budynki mieszkalne o 4 kondygnacjach. Inwestor obiecuje także zadbać o otoczenie oferując lokalny plac miejski. Jak przekazała Donata Wancel, rzeczniczka żoliborskiego urzędu, inwestor „wyraził chęć wybudowania placu zabaw na terenie dawnej bocznicy kolejowej i wykorzystania do tego celu działki zarządzanej przez Urząd Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy. Na razie w tej kwestii nie zapadły żadne decyzje.”

Za projekt odpowiada pracownia architektoniczna wwaa, która ma na koncie m.in. realizację projektu Służewskiego Domu Kultury.

Przeczytaj również: Lex Deweloper na Żoliborzu. Sąd pozwala na budowę przy ul. Gdańskiej. Na horyzoncie kolejne wnioski w sprawie dwóch lokalizacji

Ruszyły konsultacje w sprawie nowej inwestycji

W materiałach informacyjnych o nowej inwestycji czytamy, że planowane jest przedszkole dla 50 dzieci z placem zabaw oraz dwa lokale usługowe. Dodatkowo przewidziano 3,5 tys. m kw. ogólnodostępnych terenów zieleni, 50 nowych drzew i 400 miejsc postojowych, z czego część znajdzie się w garażu podziemnym, w którym miejsca postojowe dla samochodów będzie miało 200 mieszkańców.

W Warszawie, przy realizacji inwestycji w trybie lex deweloper obowiązują instrukcje prezydenta Warszawy. Jedno z wymagań dotyczy negocjacji w sprawie spełnienia standardu edukacyjnego, drugi zaś przeprowadzenia szeroko zakrojonych konsultacji społecznych. Zanim zostanie złożony właściwy wniosek na inwestycję przy Przasnyskiej, od 15 lipca prowadzone są konsultacje.

Opinie i pytania w sprawie inwestycji można składać za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie internetowej przasnyska.echo.com.pl. Z kolei we wtorek 26 lipca o godz. 18.00 odbędzie się spotkanie z inwestorami. Miejsce, póki co jest nieznane. W sierpniu planowane jest jeszcze spotkanie online, a we wrześniu spacer po Żoliborzu.

Opinie będą zbierane 8 września, a raport z przeprowadzonych konsultacji będzie opublikowany 19 września.

Przeczytaj również: “Współczesny polski architekt na Żoliborzu powinien czuć się jak barbarzyńca w ogrodzie”

Kiedy wniosek zostanie złożony, ostateczna decyzja należy do radnych

Następnie projekt inwestycji, ma być przedstawiony Miejskiej Komisji Architektoniczno – Urbanistycznej. W instrukcji prezydenta Warszawy jest też mowa o tym, że w wybranych przypadkach projekt ponownie może opiniować Biuro Architektury i Polityki Przestrzennej lub Komisja Ładu Przestrzennego Rady m. st. Warszawy.

Ostateczną decyzję o realizacji inwestycji w trybie lex deweloper podejmą warszawscy radni. W lipcu 2021 roku, rada Warszawy pozytywnie rozpatrzyła wniosek dewelopera na inwestycję przy ulicy Gdańskiej. Był to jednak wniosek zawierający poprawiony projekt uwzględniający niższy budynek niż pierwotnie zakładano. Pierwszy wniosek, szeroko oprotestowany przez mieszkańców stołeczni radni odrzucili.

Przeczytaj również:Lex deweloper na Żoliborzu. Radni wyrazili zgodę na inwestycję przy ulicy Gdańskiej


przasnyska-6

przasnyska-6


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zachmurzenie małe

Temperatura: 11°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1003 hPa
Wiatr: 26 km/h