Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 09:11

Witkacy w Muzeum Narodowym. Setki dzieł artysty zawitały do Warszawy

Nadszedł kolejny dzień wielkiej sztuki w Warszawie. Muzeum Narodowe w Warszawie idzie jak burza, organizując fantastyczne czasowe wystawy. Dziś otwiera się "Witkacy. Sejsmograf epoki przyspieszenia".

Stanisław Ignacy Witkiewicz to jeden z najwybitniejszych polskich twórców XX wieku. Był artystą holistycznym - filozofem, pisarzem i przenikliwym krytykiem cywilizacji. Znany z tego, że podążał tam, gdzie inni zawracali. W odmętach życia i umysłu. Żył w okrutnych czasach, które szalenie na niego oddziaływały. Przeżył I wojnę światową oraz rewolucję październikową. Obserwował z zainteresowaniem przyspieszenie cywilizacyjne. Popełnił samobójstwo 17 września 1939 r., gdy do Polski wkroczyły rosyjskie wojska.

Przeczytaj również: Muzeum dla Dzieci, czyli etnografia dla najmłodszych

Na ekspozycję składają się prace ze zbiorów własnych, ale także z licznych muzeów i instytucji w Polsce, a także rzadko prezentowane dzieła z kolekcji prywatnych. To blisko 500 prac – obrazów, rysunków, pasteli i fotografii. Ekspozycję uzupełnią materiały wideo i archiwalia oraz ikoniczne dzieła twórców międzynarodowej awangardy.

Dzieła pochodzą z różnych okresów twórczości artysty i spotkają się z wizjami międzynarodowej, uznanej awangardy – Wasilija Kandinsky’ego, Maxa Ernsta, Rudolfa Schlichtera, Umberto Boccioniego czy Marcela Duchampa. Dokonania Witkacego na tym tle udowodniają głębokie pokrewieństwo ze zjawiskami artystycznymi o kluczowym znaczeniu dla kultury europejskiej dwudziestolecia międzywojennego.

Pierwsze z czym się Witkacy kojarzy to Czysta Forma. O co w niej chodzi? Witkacy uważał, iż jesteśmy u schyłku cywilizacji. Upadek religii i wierzeń magicznych uczynił według niego sztukę jedynym obok filozofii obszarem przeżyć metafizycznych. Jednak sztuka realistyczna, nie deformując rzeczywistości, nie stawia pytań dotyczących dziwności Istnienia człowieka i Tajemnicy wszechświata. W Czystej Formie nie obowiązują zasady ciągłości fabuły i chronologii zdarzeń. Można tworzyć i interpretować dowolnie. Nie respektuje ono również norm etycznych, praw psychologii, fizyki i biologii. Teoria Czystej Formy, którą Witkiewicz odnosił przede wszystkim do teatru, stanowiła rodzaj idealnego modelu — autor był tego świadom.

Przeczytaj również: Muzeum Etnograficzne w Warszawie. Kulturowa podróż w różne zakątki świata

Wystawa koncentruje się na postawie twórczej Witkacego. Nie ma tu chronologii, tylko tematy – od pejzażu, poprzez Czystą Formę, do Firmy Portretowej – proponuje przegląd tematów ważnych dla samego artysty i w sztuce nowoczesnej. Mamy tu kosmos, ciało, historię, ruch, pierwotną wizja artystyczna, psychologiczną, ale także intensywność przeżycia metafizycznego, oraz głęboką refleksję socjologiczną. Ekspozycja jest fantastyczną okazją by poznać Witkacego.

Muzeum Narodowe otwarte jest od wtorku do niedzieli, od godz. 10:00 do 18:00, w piątki do 20:00. Można tu przyjść z Żoliborza na miły spacer (na przykład Bulwarami) lub przyjechać 116. Warto zarezerwować więcej czasu i przy okazji zwiedzania czasowej ekspozycji odwiedzić również wystawy stałe, szczególnie Galerię Sztuki Starożytnej.

Przeczytaj również: Pokolenie 40-latków na najgorszym urlopie w życiu w filmie “Fucking Bornholm”


witkacy-2

witkacy-2

witkacy-5

witkacy-5

witkacy-3

witkacy-3

witkacy-4

witkacy-4

witkacy-9

witkacy-9

witkacy-7

witkacy-7

witkacy-6

witkacy-6

witkacy-8

witkacy-8


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
słabe opady deszczu

Temperatura: 8°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 6 km/h