Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 18 kwietnia 2024 20:15

Tramwaj z biletomatem teraz to loteria. Od przyszłego roku ma się to zmienić

Mennica Polska dostarczy i zainstaluje biletomaty we wszystkich tramwajach. – Warszawiacy będą mogli bez problemu kupić bilet za pomocą karty płatniczej oraz smartfonów – mówi Grzegorz Zambrzycki, prezes Mennicy Polskiej. Do tej pory pasażerowie, którzy liczyli na zakup biletu w tramwaju musieli liczyć na szczęście. Z badań wynika, że wśród miejsc, gdzie płatności kartą wciąż są trudno dostępne, ankietowani wskazują m.in. transport publiczny. Niemal 600 biletomatów będzie dostępnych w warszawskich tramwajach Aktualnie w tramwajach znajduje się łącznie niemal 200 biletomatów. Dodatkowo od stycznia nie można kupić biletu u motorniczego, co tylko spotęgowało problem. Przyczyną takiej decyzji według prezesa Tramwajów Warszawskich były liczne opóźnienia spowodowane obsługą pasażerów, którzy nie mieli wyliczonej kwoty na przejazd. Jednak, czy problem całkowicie zostanie rozwiązany? W obecnie zainstalowanych biletomatach można płacić monetami – w tych nowych już nie. – Najważniejszą zmianą wiążącą się z wprowadzeniem nowych biletomatów do warszawskich tramwajów jest akceptacja nowych metod płatności – zaznacza Grzegorz Zambrzycki.
64 proc. Polaków uważa, iż płacenie kartą jest wygodniejsze niż gotówką. Zalety transakcji bezgotówkowych, takie jak wygoda czy bezpieczeństwo, sprawiają, że chętnie z nich korzystamy
W tramwajach starszego typu maszyny będą umieszczane w każdym z wagonów Podpisaliśmy umowę z Mennicą Polską i tym samym dajemy naszym pasażerom poczucie komfortu i możliwości zakupu biletów w każdym z naszych tramwajów – informuje Wojciech Bartelski, Prezes Tramwajów Warszawskich. Spółka zawarła umowę na montaż i obsługę 583 urządzeń, które zostaną zainstalowane przyszłym roku. Zamówienie może zostać zwiększone o kolejne 178 urządzeń, które znajdą się w nowo zakupionych tramwajach. Zakup automatów w leasingu wyniesie prawie 11 mln zł, a koszt ich serwisowania uszczupli budżet Warszawskich Tramwajów o 10 mln zł. Za transakcje zapłacimy kartą, telefonem lub BLIK-iem Uprzedzając zastrzeżenia dotyczące braku możliwości płacenia gotówką w nowych maszynach, przedstawiciel Mastercard podkreśla, że Polska jest jednym z tych krajów, gdzie najchętniej korzysta się z płatności bezgotówkowych. – Z naszych najnowszych badań wynika, że 64 proc. Polaków uważa, iż płacenie kartą jest wygodniejsze niż gotówką. Zalety transakcji bezgotówkowych, takie jak wygoda czy bezpieczeństwo, sprawiają, że chętnie z nich korzystamy – mówi Aleksander Naganowski, dyrektor ds. rozwoju nowego biznesu w polskim oddziale Mastercard Europe. Biorąc pod uwagę osoby starsze, które nie koniecznie chcą lub potrafią korzystać z płatności bezgotówkowych, mogą czuć się pominięte. Zrezygnowanie z płatności gotówką motywowane jest faktem, że osoby, które przekroczyły 70 rok życia korzystają z komunikacji miejskiej za darmo. W nowych automatach dostępnych będzie niecałe 40 rodzajów biletów. Będzie można w nich również zakodować bilety długookresowe. – Dziś po raz kolejny stajemy przed możliwością wsparcia komunikacji miejskiej naszymi rozwiązaniami i cieszymy się, że już wkrótce pasażerowie warszawskich tramwajów będą mogli korzystać z naszych unowocześnionych biletomatów. – podsumowuje Grzegorz Zambrzycki. Mennica Polska na montaż biletomatów ma 10 miesięcy.

grafika-1024x576

grafika-1024x576

prezes tw przy nowym biletomacie

prezes tw przy nowym biletomacie


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
słabe opady deszczu

Temperatura: 6°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 28 km/h