Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 23 lutego 2024 15:08
Reklama

Policja dostała od miasta nowe radiowozy. „Mundurowy na nogach to duża wartość, ale policjant w samochodzie być skuteczniejszy"”

Czy policji będzie łatwiej zaskoczyć przestępców w cichych hybrydach? - Będzie to pomocne, ale to nie jest główny cel ich zakupu – mówi Sylwester Marczak rzecznik prasowy Komendanta Stołecznego Policji. - Przekazaliśmy komendzie stołecznej policji 37 radiowozów, które już dzisiaj wyjadą na warszawskie ulice, i na które z utęsknieniem czekali policjanci – mówi Ewa Gawor, dyrektor Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego. Na placu Zamkowym pod kolumną Zygmunta miasto uroczyście przekazało nowe radiowozy. Pojazdy trafią do komend rejonowych na terenie Warszawy. Z puli 37 samochodów 5 trafi do żoliborsko - bielańskich mundurowych. - Radiowozy będą wykorzystywane w wydziałach patrolowo - interwencyjnych. Są to samochody oznakowane, które na co dzień będą pełniły służbę na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców – wyjaśnia Sylwester Marczak. Według uzyskanych informacji policyjne toyoty wyposażone są w silniki spalinowe o mocy 99 KM i elektryczne o wydajności równej 80 KM. Zużycie paliwa w tego typu samochodach oscyluje w granicach 4 litrów na sto kilometrów, a przyspieszenie od zera do setki jest możliwe w 10 sekund. W ten sposób polska policja dostosowuje się do norm unijnych.
Do policji trafiły hybrydy, które przyczynią się do tego, że w Warszawie może być czyściej
W dobie wielu dyskusji na temat czystego powietrza i ekologii jakie ma znaczenie zakup hybrydowych radiowozów? - Najważniejsze jest to by policja była gotowa do walki z przestępczością. Właśnie dlatego te radiowozy muszą być uzupełniane. Niezbędny jest nowoczesny sprzęt, ale też pamiętajmy o tym, żeby dbać o środowisko – mówi rzecznik KSP i wyjaśnia – Dlatego też do policji trafiły hybrydy, które przyczynią się do tego, że w Warszawie może być czyściej. Nowe radiowozy to efekt współpracy ratusza i policji oznaczająca pokrycie połowy zakupu przez każdą ze stron. Przekazane KSP pojazdy stanowią część z 51 zakupionych radiowozów. - Do końca roku przekażemy jeszcze 14 radiowozów. W trakcie mojej kadencji do stołecznej policji trafiło łącznie 420 pojazdów różnego typu – mówi prezydent Warszawy, która w trakcie swojego urzędowania przekazała warszawskiej policji łącznie 168 mln zł. - Jako miasto jesteśmy dumni z tego, ponieważ jest to znacząca pomoc policji, która pozwala na sprawne i skuteczne działanie – powiedziała podczas uroczystości Hanna Gronkiewicz - Waltz.
Pomagamy policji, żeby szybko działała i żeby mieszkańcy byli bezpieczni
Wkład finansowy ratusza docenił Komendant Stołeczny Policji Paweł Dobrodziej, który zaznaczył, że współpraca z miastem jest bardzo dobra i w przyszłości liczy na jej utrzymanie. - W tym roku urząd miasta kupił do naszego laboratorium kryminalistycznego analizator genetyczny najnowszej generacji za 1,3 mln zł. Otrzymaliśmy również 4,6 mln zł na służby normatywne. Oprócz tego znacząca jest pomoc w utrzymaniu naszych koni – wylicza Paweł Dobrodziej. W sumie garnizon stołeczny wzbogaci się w tym roku o 171 nowych radiowozów. W porównaniu do zeszłego nowych radiowozów zakupiono niemal dwa razy mniej. fot.: Jakub Krysiak

IMG_4065
IMG_4065

IMG_4062
IMG_4062

IMG_4059
IMG_4059

IMG_4057
IMG_4057

IMG_4050
IMG_4050


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ