Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 1 grudnia 2023 10:52

Bunt dyrekcji i Rady Rodziców w jednej ze szkół na Żoliborzu

Rada Rodziców odpowiedziała na pismo kurator oświaty w sprawie "Tęczowego Piątku".

W tym roku inicjowana przez Kampanię przeciw Homofobii akcja „Tęczowy Piątek” zbiegła się ze strajkiem kobiet, który miał kulminację właśnie w piątek. Strajk Kobiet oficjalnie poprał inicjatywę Kampanię przeciw Homofobii.

Poparcie wyraził również Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy publikując je na Twitterze: „Każda akcja, której celem jest przeciwdziałanie dyskryminacji i budowanie wspólnoty ma moje poparcie. A 30.10 w całej Polsce odbędzie się #TęczowyPiątek. Więc wszystkim awanturującym się przypominam, uczestnictwo to decyzja szkoły i uczniów, nie przymus.”

Miniony piątek, był pierwszym „Tęczowym Piątkiem” za kadencji Przemysława Czarnka znanego z homofobicznych wypowiedzi. Zanim objął urząd w mediach nawoływał do obrony przed „ideologią LGBT”. - Ci ludzie nie są równi ludziom normalnym i skończmy z tą dyskusją – mówił w TVP. Od ministra padło również ostrzeżenie przed angażowaniem się młodzieży w protesty. Do wspólnego frontu dołączyli kuratorzy.

Mazowiecka kurator oświaty Aurelia Michałowska w swoim piśmie napisała: „Akceptacja i szacunek dla drugiego człowieka bez względu na np. różnice narodowościowe, etniczne, rasowe, wyznaniowe są propagowane w treściach podstawy programowej kształcenia ogólnego oraz programach wychowawczo – profilaktycznych szkół. Dlatego, wobec wzrastającego zagrożenia epidemicznego, uznaję za niebezpieczne inicjatywy różnych środowisk, nawołujące uczniów do świętowania tzw. »tęczowego piątku«. W tym roku organizatorzy zachęcają uczniów do wyjścia w przestrzeń publiczną, »poza mury szkoły«. Mając na uwadze troskę o bezpieczeństwo fizyczne, emocjonalne, także psychiczne dzieci i młodzieży apeluję do Państwa o podjęcie zdecydowanych działań o charakterze wychowawczym i profilaktycznym we współpracy z rodzicami uczniów, aby zapobiec instrumentalnemu traktowaniu młodzieży szkolnej. Chrońmy naszych uczniów przed wszelkimi zagrożeniami, jakie niosą ze sobą planowane akcje.”

Kurator zachęca w swoim liście pedagogów by ci zaproponowali uczniom „interesujące, alternatywne inicjatywy związane np. ze zbliżającymi się listopadowymi świętami. Nie muszę Państwu przypominać, iż wszelkiego typu programy, projekty edukacyjne, inne przedsięwzięcia angażujące uczniów, a odnoszące się do wychowania, bezwzględnie muszą być ustalane wspólnie z rodzicami.”

Z odpowiedzią do mazowieckiej kurator oświaty pośpieszyli rodzice Szkoły Podstawowej nr 92 im. Jana Brzechwy. „Chcemy wyrazić nasze ogromne podziękowanie za troskę o dobro i wychowanie naszych dzieci. Niezmiernie ważne jest, aby dbać o bezpieczeństwo naszych pociech. Dlatego też, będziemy wspomagać takie akcje jak „Tęczowy Piątek” i inne drogą online i organizować panele oraz zajęcia, które umożliwią naszym dzieciom kształtowanie postaw tolerancji i wzajemnego szacunku. Zgadzamy się z Panią, że nie można pozwolić na instrumentalne traktowanie naszych dzieci, dlatego musimy im przypominać i uczyć, aby niezależnie od poglądów szanowały wolność i dbały o przyszłość swoją i kolejnych pokoleń.” – czytamy w stanowisku Rady Rodziców, które jak informuje dyrektor SP nr 92 Magdalena Rupniewska zostało przekazane do Mazowieckiego Kuratora Oświaty.

„My jako dyrekcja zastosowaliśmy się do polecenia mazowieckiego kuratora oświaty, ale trudno jest nam się z tym zgodzić. Trudno mówić o tolerancji, szacunku, poszanowaniu drugiego człowieka w kontekście listu skierowanego do szkół. Szkoła powinna być apolityczna, powinna uczyć tolerancji, zrozumienia, szacunku, bycia dobrym człowiekiem, a bycie dobrym człowiekiem często wiążę się z byciem odważnym. Szanuję stanowisko rady rodziców, gdyż jest ona bardzo ważnym organem szkoły.” – poinformowała Magdalena Rupniewska.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ