Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 19 maja 2024 03:42

Weekend na Żoliborzu i Bielanach: Koncert organizowany przez Młodzieżowy Strajk Klimatyczny, wyprawa rowerowa i Dzień Ptaków

Co czeka nas w pierwszy weekend jesieni? Oto kilka naszych propozycji.
ATMOSFERA’ - koncert MSK

Dziś cały ludzie na całym świecie zmobilizowali się by walczyć z kryzysem klimatycznym. Tysiące osób wyszło na ulicę by wyrazić swój sprzeciw wobec działań pogłębiających skalę kryzysu klimatycznego. „Katastrofa dzieje się tutaj i teraz, na naszych oczach. Ci z nas, którzy żyją w wielkich aglomeracjach, nie odczuwają tego tak dotkliwie, jak dzieje się to np. na wsiach czy w mniejszych społecznościach. Rządzący zamiatają sprawę pod dywan, my mówimy dość!” – czytamy na facebookowym profilu Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.

Od niedawna w Parku Żeromskiego swoją siedzibę ma stołeczny Młodzieżowy Strajk Klimatyczny, gdzie m.in. przygotowuje swoje działania.

Dziś, po manifestacjach, w Forcie Sokolnickiego odbędzie się koncert. Zagrają trzy zespoły: Jazzgot, Golden Hours i Bisz/Radex.

25 września (piątek), godz. 18:15 – 21:00
Fort Sokolnickiego

Archispacer Warszawskiego Modernizmu - Żoliborz cz. 2

To już drugi archispacer żoliborski w tym sezonie. Podczas nadchodzącego spotkania uczestnicy będą spacerować uliczkami Starego Żoliborza.

„Tym razem spacerować będziemy po nowej trasie, zwiedzając południowo-zachodnią część dzielnicy budowanej od 1921 roku. W jej przedwojennej przestrzeni dominuje modernistyczna architektura i budownictwo spółdzielcze w postaci domów szeregowych oraz bloków jak WSM oraz państwowego ZUS, choć nie brakuje tutaj ciekawych obiektów prywatnych, jak np. rewolucyjna willa architektów Brukalskich.” – czytamy w zapowiedzi wydarzenia.

26 września (sobota), godz. 15:00
plac Inwalidów 3 róg al. Wojska Polskiego

Młociny w terenie - wyprawa rowerowa

Zbliżająca się wyprawa rowerowa na Młociny to idealna okazja do odkrycia bogactwa przyrody i nieoczywistych historii tego zakątka Warszawy. Podczas wyprawy będzie można dowiedzieć się:

- gdzie miała powstać „Nowa Warszawa”
- kiedy wykopano Kanał Młociński
- w jakim celu zbudowano mostek stojący w środku Lasu Młocińskiego
- kto zaprojektował Park Młociński i jak spędzano w nim dawniej czas
- gdzie znajdowały się „Błota”, „Szmelca” i słynny Zwierzyniec hrabiów Brühlów

„Wskoczmy na bicykl i sprawdźmy! Podczas premierowej, samogłoskowej wyprawy rowerowej zwiedzimy Las i Park Młociński oraz dawną „Syberię”, czyli Dęby Młocińskie. Przyjemna i lekka trasa wyniesie maksymalnie 20 kilometrów. Liczba miejsc ograniczona, zapisy mailowe startują 27.08. godz. 12:00. Wyprawa przeczona dla dorosłych i młodzieży. Zgłoszenia na: [email protected]” – zapowiadają organizatorzy. Rejestracja 10:45 przed MAL Samogłoska (wejście od ulicy Balaton). Obowiązuje zasłonięcie ust i nosa (maseczka, chusta lub przyłbica).

Wyprawę poprowadzi Mateusz Napieralski – archeolog z wykształcenia, z pasji badacz dziejów Młocin, z pochodzenia młociniak „po kądzieli”, autor projektu i książki „Dawna Wólka Węglowa: wspomnienia mieszkańców”, laureat nagrody Wulkan Kultury za działania animacyjne i historyczne na rzecz Wólki Węglowej. Pracownik Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej.

26 września (sobota), godz. 11:00 – 14:00
Miejsce Aktywności Lokalnej na Młocinach

Bielański Dzień Ptaków

Już w najbliższą sobotę w Parku Olszyna odbędzie się piknik promujący przyrodę Bielan, jak podkreślają organizatorzy, ze szczególnym uwzględnieniem ptasiej tematyki. Tego dnia zaplanowano spotkanie ze Stanisławem Łubieńskim, pisarzem, kulturoznawcą, z zamiłowania przyrodnikiem, autorem bloga Dzika Ochota. Za zbiór esejów „Dwanaście srok za ogon” otrzymał Nagrodę Nike Czytelników 2017, a także nominację do Paszportu Polityki 2016. W 2020 roku książka ukazała się w przekładzie na język angielski. Podczas Bielańskiego Dnia Ptaków będzie możliwość nabycia książki, wygrania jej w konkursach przyrodniczych oraz zdobycia podpisu Autora. Ponadto będzie można również wziąć udział w spacerze po Parku Olszyna razem z Stanisławem Łubieńskim.

Nie zabraknie również widowiskowego pokazu sokolniczego, podczas którego zaprezentowane będą ptaki z rodziny jastrzębiowatych i sokołowatych.  

W ramach wydarzenia przygotowano atrakcje dla dzieci oraz rodzinne konkursy z nagrodami.

Dr Piotr Mędrzycki opowie o pierwszej bielańskiej akcji BioBlitz i poprowadzi wycieczkę jej szlakiem.

26 września (sobota), godz. 11:00 – 14:00
Park Olszyna

Bielany segregują odpady - Park Olszyna

Za odpady segregowane takie jak szkło, papier, plastik, sprzęt elektryczny i elektroniczny, podczas jutrzejszej akcji, będzie można otrzymać rośliny.

W zamian za przyniesione odpady, w ilościach wskazanych w regulaminie, mieszkaniec otrzyma sadzonkę wrzosu białego lub różowego, zioła lub cebulki kwiatów.

W nowej formule każdy mieszkaniec otrzymuje 1 sadzonkę, gdyż akcja ma wymiar edukacyjny, informujący o konieczności segregacji odpadów na poszczególne frakcje.

Ze względów epidemicznych podczas akcji zostanie wyznaczona strefa wejścia i wyjścia na teren, na którym będą przyjmowane odpady i wydawane sadzonki (mieszkańcy wchodzą pojedynczo, w maseczkach, zakrywając nos i usta). Regulamin: http://bielany.waw.pl/page/file.php?id=1350

26 września (sobota), godz. 10:00 – 12:00
Park Olszyna


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ