Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 01:17

Budżet Obywatelski. Jakie projekty dopuszczono do głosowania?

W nowej edycji będzie można zagłosować na nowe skwery, sadzenie drzew na Żoliborzu czy remont boiska. Projekty, które dopuszczono do głosowania przeszły już ocenę formalną. W ramach najnowszej edycji warszawiacy zgłosili łącznie 2 243 pomysły jednak do głosowania zostanie dopuszczonych do 1,4 tys. projektów dzielnicowych i 106 ogólnomiejskich. Negatywnie oceniono 30 proc. złożonych projektów, a pozostałe 3 proc. wycofali sami autorzy. – Cieszę się, że podobnie jak w ubiegłej edycji budżetu obywatelskiego, większość projektów została oceniona pozytywnie – mówi Aldona Machnowska-Góra, dyrektor koordynator ds. kultury i komunikacji społecznej. – Znamy już pełną listę projektów, na które mieszkańcy będą mogli zagłosować. Jest tam naprawdę wiele ciekawych propozycji, dlatego już teraz gorąco zachęcamy do przeglądania projektów i do głosowania we wrześniu. – dodaje.
Budżet obywatelski 2020. Na jakie projekty zagłosować?
Lista projektów dostępna jest na stronie urzędu miasta lub po kliknięciu tutaj. Ze 118 pomysłów zgłoszonych na Żoliborzu, 45 zostało zweryfikowanych negatywnie, a 6 projektów wycofali ich autorzy. Najtańszy opiewa na kwotę 7 tys. zł. To pomysł na łąkę kwietną przy ulicy Przasnyskiej w okolicy skrzyżowania z ulicą Krasińskiego. Są również bardziej kosztowniejsze pomysły takie jak odtworzenie i żywopłotu w Parku Sady Żoliborskie za 150 tys. zł. Jeden z kosztowniejszych projektów dotyczy również Parku Sady Żoliborskie. To kompleksowe działania na rzecz zachowania unikanego charakteru parku z drzewami sadowniczymi. Projekt zakłada również pielęgnację i zabiegi sanitarne drzew oraz koncepcję przyszłych nasadzeń – jego realizację oszacowano na kwotę 332 tys. zł. Na podobnym poziomie cenowym są jeszcze 4 inne projekty - Zielony Skwer Promyka, którego celem jest znalezienie najlepszego sposobu na zagospodarowanie terenu w sąsiedztwie bloków przy ulicy Promyka, ustawienie 25 sztuk latarni przed osiedlem WSM Zatrasie wzdłuż ulicy Broniewskiego, remont nawierzchni jezdni we fragmencie ulicy Cieszkowskiego i parkingu przy Szajnochy wraz z nasadzeniami i remont boisk przy Zespole Szkół Elektronicznych i Licealnych. Wśród projektów na które można zagłosować poza działaniami na rzecz zieleni, jest też pomysł stworzenia w pasie środkowym ulicy Krasińskiego od ulicy Jaśkiewicza do parkingu od strony Placu Wilsona promenady spacerowej, czy budowa chodników i ścieżek w innych częściach dzielnicy. Nie brakuje również pomysłów na wydarzenia. Jednym z projektów, na który będzie można głosować w tym roku to kino plenerowe na Placu Grunwaldzkim, Żoliborska Noc Muzeów, czy warsztaty podczas których mieszkańcy razem będą mogli zaplanować przyszłość Placu Wilsona. Projektów ogólnomiejskich, które w przypadku jeśli zostaną wybrane, będą realizowane na Żoliborzu jest 12. Jednym z pomysł jest remont skateparków w Warszawie w tym również ten znajdujący się na terenie żoliborskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Do głosowania dopuszczono również wyceniony na ponad 4,2 mln zł projekt budowy wodnego placu zabaw na terenie Parku Pole Mokotowskie oraz doposażenie w urządzenia do wodnej zabawy trzech parków: Parku Żeromskiego, Parku Promenada oraz Parku Morskie Oko.
Głosowanie już za dwa tygodnie
Tegoroczne głosowanie potrwa od 1 do 15 września. Mieszkańcy będą mogli zagłosować na maksymalnie 15 projektów na poziomie dzielnicowym w jednej wybranej dzielnicy oraz na 10 projektów na poziomie ogólnomiejskim. Wyniki głosowanie poznamy 30 września. Realizacja wybranych przez mieszkańców projektów rozpocznie się w 2021 roku. W bieżącej edycji budżetu obywatelskiego na realizację projektów mieszkańców przeznaczono ponad 83 mln zł. Do tej pory w Warszawie odbyło się sześć edycji budżetu obywatelskiego, a mieszkańcy zdecydowali o przeznaczeniu ponad 320 mln zł, za które zrealizowano ponad 3 tys. propozycji warszawiaków.
Dołącz do społeczności Gazety Żoliborza. Rusza zbiórka na Patronite
     

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ