Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 08:25

Weekend na Żoliborzu: Finał WOŚP, wyprzedaże polskich projektantów i wykład o smogu

Nadchodzący weekend upłynie pod znakiem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na mieszkańców stolicy czekają m.in. koncerty na scenie zlokalizowanej na placu Bankowym. Na Żoliborzu z kolei odbędzie się wernisaż wystawy w Galerii Sztuki Wystawa, koncert kolęd czy zimowa wyprzedaż polskich projektantów.

Mutatis mutandis – wernisaż wystawy prac Elwiry Sztetner

Prace Elwiry Sztetner to zazwyczaj obiekty i instalacje z pogranicza rzeźby i tkaniny. Związana jest z nurtem ekofeminizmu. Wykorzystuje techniki typowo kobiece – szyje, haftuje i tka.

„Prace Elwiry przeciwstawiają się powszechnemu przekonaniu o wyjątkowości człowieka. Zamiast na ludzkim wyjątku artystka skupia się na nie-ludzkich regułach.” – czytamy w zapowiedzi wydarzenia. Tym razem artystka rozmywa granice między gatunkami i określa podobieństwa. Zostawia różnice na boku i – mutatis mutandis – skupia się na tym, co wspólne.

„Biorąc na warsztat zdeformowane mutacjami czaszki, rozmywa granice między gatunkami i zarysowuje podobieństwa. Studiuje oczodoły różnych istot widzących, nowotwory istot cierpiących i niedobory istot spragnionych. Z tej perspektywy przyroda nie jest ani przyjazna i urokliwa, ani dzika i niebezpieczna. Żeby uniknąć schematycznego spojrzenia, trzeba zajrzeć pod powierzchnię zjawisk: odsłonić infrastrukturę odczuwania pod warstwą kulturowych klisz.” – opisują twórczość Elwiry Sztetmer kuratorzy wystawy, którą będzie można podziwiać od dziś do 24 stycznia.

10 stycznia (piątek), godz. 19:00
Galeria Sztuki Wystawa

Społeczny odbiór zebry na Słowackiego

Chyba nie ma przejścia dla pieszych w stolicy, którego utworzenie wywołuje taką radość. Po niemal dekadzie starań żoliborzanie od kilku tygodni mogą swobodnie przejść przez ulicę Słowackiego omijając 74 schodki prowadzące przez głębokie przejście podziemne. Droga do utworzenia zebry była niezwykle długa. Najpierw były petycje, happeningi. Kolejnym narzędziem w osiągnięciu celu miał być budżet partycypacyjny. Projekt dopuszczono do głosowania dopiero za trzecim razem.

„Spotkajmy się jeszcze raz, żeby wspólnie cieszyć się nową zebrą! Ubierzmy się w paski i zjedzmy kawałek ciasta – zebry.” – zachęcają inicjatorzy spotkania.

11 stycznia (sobota), godz. 11:00 – 12:00
ulica Słowackiego na wysokości Urzędu Dzielnicy Żoliborz

Koncert polskich kolęd

Chyba każdemu z nas pobrzmiewają jeszcze w głowie kolędy. Zwłaszcza nasze polskie zapadają niezwykle w pamięć. W Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej odbędzie się koncert polskich kolęd i pieśni bożonarodzeniowych. Podczas wydarzenia usłyszycie również kolędy  po łacinie, angielsku i estońsku. Nie zabraknie również wspólnego śpiewania.

W niedzielę wystąpi Chór Kameleon Dzielnicy Mokotów oraz Chór Eufonia działający przy Bibliotece Publicznej im. St. Staszica w Dzielnicy Bielany. Chórom zaakompaniuje pan Grzegorz Sykulski.

12 stycznia (niedziela), godz. 12:00 – 13:00
Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej

Czy smog ma cokolwiek wspólnego ze zmianą klimatu?

Z inicjatywy grupy członków Extinction Rebellion w Warszawie powstał pierwszy regularnie działający Punkt Informacji Klimatycznej. Już w sobotę po raz kolejny zawita na Żoliborz. Tym razem prelegentem będzie Jakub Jędrak, członek Polskiego Alarmu Smogowego. Jego teksty publikowane są na portalu smoglab.pl. Z wykształcenia jest fizykiem, a w ramach działalności w Polskim Alarmie Smogowym zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie. W sobotę Jakub Jędrak wygłosi wykład pod tytułem „O smogu i kryzysie klimatycznym”.

11 stycznia (sobota), godz. 14:00 – 16:30
Miejsca Aktywności Lokalnej na Żoliborzu

OCH!Bazar Wyprzedaże u polskich projektantów

Polscy projektanci, rodzimy design i najlepsze kreacje – to wszystko będzie można znaleźć podczas niedzielnego OCH!Bazaru, który tym razem odbędzie się w Forcie Sokolnickiego. Na miejscu będzie można skorzystać również z porad stylistek i makijażystek. Dla tych bardziej zainteresowanych tematem mody, przygotowani specjalne warsztaty.

Dobrą informacją dla rodziców i ich dzieci jest stworzenie strefy dla najmłodszych przez „Wioski - Innowacyjna Opieka Małego Człowieka”. „W wiosce będzie kilka stacji-prowokacji z różnymi "loose parts" m.in: stanowiska z gliną, z farbami i płótnem/papierem, z kolorowym kartkami do wycinania. Będzie stolik ledowy, tablica magnesowa, instrumenty, chusta animacyjną, goodwood.” – czytamy w zapowiedzi wydarzenia. Dodatkowo podczas targów będzie można natknąć się na kwestujących w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

12 stycznia (niedziela), godz. 11:00 – 18:00
Fort Sokolnickiego

Zawody Dalla Corte Cup - czyli starcie baristów

Gospodarzem tegorocznych zawodów jest Kuchnia Żoliborz. Zawody odbywają się dziś i w sobotę.

"Tradycyjnie już, zawodnicy zmierzą się w 3 rundach - Latte Art, Order i Flow Profiling. Co ważne, nasz regulamin zakłada start baristów, którzy nie stawali na najwyższym podium MPB, MPLA, MPCIG, MPBC, MPCT. W ten sposób chcemy promować młodych, utalentowanych baristów, dla których start w zawodach będzie szansą na obycie ze sceną i sędziami. Szukamy talentów!" - poinformowali organizatorzy.

W piątek odbywają się również różnego rodzaju warsztaty. W sobotę z kolei od godziny 13 do odbędzie się cupping kaw z polskich palarni specialty prowadzony przez Mistrzynię Polski Brewers Cup Kamilę Adamiec.

Dlaczego warto wybrać się na to wydarzenie? Bo jest to idealna okazja by poznać niesamowity smak kawy i odkryć jej tajemnice.

10 - 11 stycznia (piątek - sobota)
Kuchnia Żoliborz

Cały świat gra z WOŚP

W niedzielę odbędzie się już 28. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W całej Polsce wolontariusze będą zbierać pieniądze do puszki. W ramach WOŚP odbywają się również licytacje. W tym dniu w akcję włączają się wszyscy pomagając również kwestującym. „W najbliższą niedzielę rusza 28 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. My również dołączamy się do akcji zapraszając w tym dniu wszystkich wolontariuszy na darmową pizzę oraz ciepłą herbatę. Dodatkowo przekazujemy od każdego rachunku 5 zł na konto WOŚP.” – informują właściciele żoliborskiej restauracji Il Padrino Ristorante.

„Najogólniej mówiąc – zbierać będziemy środki na zakup najnowocześniejszych  urządzeń dla ratowania życia i zdrowia dzieci potrzebujących różnego rodzaju operacji. Chirurdzy wszystkich specjalności dzień i noc w całej Polsce ratują życie tych dzieci. Będziemy się skupiać przede wszystkim na takich dziedzinach medycyny dziecięcej jak chirurgia ogólna, kardiochirurgia czy neurochirurgia.” – informuje Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Główna scena WOŚP w tym roku znajdzie się na placu Bankowym. Punktem kulminacyjnym są właśnie koncert, które odbędą się na scenie zlokalizowane przed warszawskim ratuszem. W ich trakcie tradycyjnie nad placem rozbłyśnie "Światełko do nieba".

Na scenie wystąpi m.in. Majka Jeżowska, Cyrk Deriglasoff, Pablopavo & Ludziki, Sidney Polak, Jazz Band Młynarski-Masecki, Daria Zawiałow, Renata Przemyk, Agnieszka Chylińska, Łydka Grubasa, Kwiat Jabłoni, Ralph Kaminski i Tulia. O godzinie 20, po występie Agnieszki Chylińskiej nastąpi symboliczne zwieńczenie akcji charytatywnej w postaci krótkiego pokazu świetlnego "Światełko do nieba".

12 stycznia (niedziela)


WOSP2016_Arek_DrygasADF_3370

WOSP2016_Arek_DrygasADF_3370


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
słabe opady deszczu

Temperatura: 8°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 6 km/h