Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 kwietnia 2024 14:47

Weekend i święto Niepodległości. Jak uczcić ten czas na Żoliborzu?

Za nami pierwszy tydzień listopada i czas na weekend! Jakie atrakcje czekają na Żoliborzu?

Punkt Informacji Klimatycznej w Miejscu Aktywności Lokalnej

– Kryzys klimatyczny już nadszedł i przyspiesza szybciej, niż spodziewała się tego większość naukowców – czytamy w oświadczeniu, pod którym podpisało się ponad 11 tys. naukowców ze 153 krajów. Według nich trzeba działać natychmiast, dlatego że niebawem w niektórych częściach naszej planety nie będzie można mieszkać.

Już w nadchodzącą sobotę w Miejscu Aktywności Lokalnej odbędzie się wykład na temat  mokradeł, które w obliczu zmian klimatycznych wysychają. Jak informują organizatorzy, w trakcie wydarzenia odbędzie się również czytanie muminków dla najmłodszych.

Za organizacją wydarzenia stoi m.in. Extinction Rebellion, czyli międzynarodowy, oddolny ruch, którego misją jest powstrzymanie masowego wymierania oraz zmniejszania ryzyka załamania społeczeństwa w efekcie kryzysu klimatycznego.

9 listopada (sobota), godz. 11:30 – 14:30
Miejsca Aktywności Lokalnej na Żoliborzu

Wolność Krzyżami się znaczy - spacer po cmentarzu Wojskowym

Znani, wybitni i zasłużeni tak można nazwać tych, którzy spoczywają na cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Święto Niepodległości jest doskonałą, by poznać losy kraju i tych, którzy walczyli o wolność. To właśnie na Powązkach spoczywają żołnierze powstań narodowych i działaczy niepodległościowych, a także pisarze, poeci, uczeni, artyści i duchowni.

Przewodnikiem poniedziałkowego spaceru jest Huber Smoczyk, twórca Warszawskiego Zaułka. Oprowadzając po Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, zdradzi m.in. to kim był najmłodszy Powstaniec Styczniowy czy kto poświęcił swoje życie dla ratowania urny z sercem Tadeusza Kościuszki. Poniedziałkowe wydarzenie może okazać się doskonałą lekcją historii w plenerze.

11 listopad (poniedziałek), godz. 14:00
Zbiórka przed bramą Cmentarza Wojskowego, od strony parkingu dla autokarów

Poetka, która wiersze zamienia w piosenki

Nina Malinowska wydaje tomik poezji „Domy tymczasowe”. To jej poetycki debiut. Nina, emocje i wrażenia zamienia w słowa, które następnie przekształca w piosenki. Zanim jednak podjęła się artystycznych wyzwań została politologiem, a potem trafiła do Szkoły Aktorskiej Jana i Haliny Machulskich. Z Mężem reżyserem prowadzi obecnie objazdowy Teatr Tup Tup dla dzieci, a także muzyczny duet Nine Berries.

domy tymczasowe, spotkanie autorskie w weekend na żoliborzu

„Wszystkich zebranych powita lampka wina oraz magiczna atmosfera niebanalnej galerio - winiarni prowadzonej przez niepowtarzalną malarkę Ewę Blusiewicz oraz jej równie niepowtarzalnego Męża Blusa” – czytamy w zapowiedzi wydarzenia.

Spotkanie autorskie poprowadzi Dorota Zabrodzka z wykształcenia historyczka sztuki, redaktorka i dziennikarka.

10 listopada (niedziela), godz. 19:00
La Boheme

Obchody Narodowego Święta Niepodległości na Żoliborzu

Święto Niepodległości obchodzone jest na różne sposoby. Marsze, wydarzenia sportowe i koncerty są okazją do wspólnego przeżywania naszego narodowego święta. Żoliborska odsłona obchodów zorganizowana przez Urząd Dzielnicy Żoliborz, odbędzie się w Parku Żeromskiego. Uroczystość rozpocznie się od odśpiewania hymnu i zakończy się wspólnym śpiewaniem piosenek wojskowych i pieśni patriotycznych.

11 listopada (poniedziałek), godz. 11:45 – 12:40
Park Żeromskiego

Muzeum Niepodległości w Warszawie świętuje Dzień Niepodległości

Obchody rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości trwają we wszystkich oddziałach Muzeum. W listopadzie wstęp do Cytadeli, Pawiaka i Mauzoleum na Szucha będzie całkowicie darmowy dla odwiedzających.

W tym roku, zarządzeniem Dyrektora, przez cały listopad wstęp do wszystkich oddziałów Muzeum jest bezpłatny. Oprócz tego zaplanowaliśmy wiele wydarzeń z okazji obchodów 100-lecia niepodległości. Dodatkowo wszyscy odwiedzający będą mogli wziąć udział w licznych imprezach towarzyszących.

Do świętowania razem z Muzeum Niepodległości włączyły się również placówki z innych miast. Do 10 listopada goście Muzeum Romantyzmu w Opinogórze będą mogli obejrzeć najważniejszą wystawę z Muzeum Niepodległości, czyli „Polonia Restituta”. Galeria Miejska we Wrocławiu wystawi prace Bronisława Linkego ze zbiorów Muzeum Niepodległości.

W piątek 8 listopada w Muzeum X Pawilonu Muzeum Niepodległości odbędzie się koncert pieśni patriotycznych. Złożone zostaną również kwiaty w celach Romualda Traugutta, Józefa Piłsudskiego oraz Jana Ludwika Popławskiego. To nie tylko doskonała okazja, by zwiedzić wnętrze dawnego więzienia, ale także by w weekend na Żoliborzu poznać historię ważnych dla naszego kraju ludzi.


70788067_1229554350585278_3096809705478029312_o

70788067_1229554350585278_3096809705478029312_o


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zachmurzenie małe

Temperatura: 11°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1003 hPa
Wiatr: 26 km/h