Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 07:54

Wspólne liczenie drzew na Sadach, koncert dla dzieci i joga kręgosłupa – co wybrać na weekend?

Zwierzy(e)niec - koncert dla dzieci

Najmłodsi żoliborzanie będą mieli okazję zetknąć się z klasykami polskich kompozytorów muzyki klasycznej. Twórczość artystów będzie zaprezentowana w sposób przystępny dla dzieci.

„Czy wiesz o czym śni kotek u Witolda Lutosławskiego? A na co świeci słoneczko Fryderyka Chopina i czego boi się derkacz według Marii Konopnickiej? Te i inne sekrety świata przyrody wyjawią nam pieśni i piosenki dla dzieci polskich kompozytorów muzyki klasycznej. Bohaterowie piosenek będą kukać i popiskiwać, a artyści będą grać na wiolonczeli, dzwonkach i fletach oraz śpiewać wraz z dziećmi” – czytamy w zapowiedzi wydarzenia.

Wszystkie utwory wykona duet: Żaneta Sławińska – głosi i instrumenty dodatkowe oraz Marcin Zdunik -wiolonczela improwizująca.

26 października (sobota), godz. 16:00 – 17:00
MAL przy ulicy Marii Kazimiery

Joga kręgosłupa

Kręgosłup to główna podpora naszego ciała. Zdrowy kręgosłup to taki, który nie boli, nie ma uszkodzeń i uszczerbków. Niestety, wiele osób takim stanem możem się pochwalić. Warto więc zadbać o swoją sylwetkę i wzmocnić swoje plecy. Podczas sobotnich zajęć jogi uczestnicy poznają specjalnie dobrane ćwiczenia wzmacniające i rozciągające, które bez problemu będzie można powtórzyć w domu. Zajęcia poprowadzi Grażyna Adamiec – absolwentka studiów podyplomowych na Wydziale Rehabilitacji AWF w Warszawie (specjalizacja: relaksacja i joga), instruktorka rekreacji ruchowej i jogi regeneracyjnej. Zajęcia są bezpłatne i będą odbywały się cyklicznie 1 raz w miesiącu.

„Ze względu na wielkość pomieszczenia w zajęciach może wziąć udział maks. 10 osób. Prosimy o zapisy mailem na adres: [email protected]  lub bezpośrednio w MALu” – podkreślają organizatorzy.

26 października (sobota), godz. 11:00 – 12:00
MAL przy ulicy Marii Kazimiery

Marsz Kundelków w Warszawie

Co prawda czworonogi wraz ze swoimi towarzyszami ominą Żoliborz, ale to świetna okazja by przekroczyć granice dzielnicy i wybrać się na dłuższy spacer, tym bardziej, że inicjatywa ma szczytny cel. – Miłośnicy psów spotkają podopiecznych Schroniska Na Paluchu w samym centrum stolicy. To kolejna akcja projektu Adoptuj Warszawiaka, w ramach którego czworonogi odwiedzają miejskie wydarzenia i skradają serca mieszkańców. Na jesienny spacer zapraszamy właścicieli i sympatyków psów oraz tych, którzy zastanawiają się nad przygarnięciem zwierzaka do swojego domu – mówi Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni m.st. Warszawy.

Marsz Kundelków rozpocznie się o godz. 13.00 przy ul. Nowy Świat, tuż obok pomnika Kopernika. Uczestnicy przejdą się ul. Krakowskiego Przedmieścia aż do Multimedialnego Parku Fontann. Tak, jak w zeszłym roku na transparentach pojawią się hasła „Nie porzucaj”, „Mój kundelek moja duma” czy „KuldeLOVE”. Nie zabraknie też psów ze Schroniska Na Paluchu, które będą polecać się do adopcji.

W finalnym punkcie marszu, przy fontannach, w godz. 13.30-16.00, będzie otwarte stoisko bezpłatnego czipowania zwierząt - właściciele, którzy chcą oznakować swojego pupila, proszeni są o wzięcie książeczki zdrowia czworonoga. Dodatkowo, mieszkańcy za symboliczną darowiznę mogą otrzymać schroniskowy kubek bądź torbę.

Wydarzenie organizowane w ramach akcji „Adoptuj Warszawiaka” jest też okazją do tego by dowiedzieć się więcej na temat warunków adopcji czworonoga.

26 października (sobota), godz. 13:00 – 16:00
Start spod pomnika Mikołaja Kopernika na rogu Nowego Światu i Krakowskiego Przedmieścia. Marsz przez Stare Miasto do Parku Fontann

Drzewa owocowe na Sadach Żoliborskich się LICZĄ

Wyjątkowość Sadów Żoliborskich doceniana jest zarówno pod względem architektury budynków wchodzących w skład osiedla, a także otaczającej roślinności. W niedzielę, mieszkańcy Sadow spotykają się by wspólnie policzyć drzewa owocowe. Jest to próba zachowania owocowego charakteru Sadów Żoliborskich.

„Podjęte zostały decyzje urzędowe o wycince 41 drzew owocowych do końca lutego 2020 r. - tylu martwych drzew nie ma w Parku (opinia eksperta pomologa) oraz o nasadzeniach zastępczych: 43 drzewa ozdobne i liściaste (duże, inwazyjne, zagrażające żyjącym jeszcze drzewom owocowym), żadnych zastępczych nasadzeń drzew owocowych / sadowniczych” – czytamy w zapowiedzi wydarzenia.

Podczas spotkania będzie obecny również Ryszard Rawski, ekspert z Ogrodu Botanicznego Pan w Powsinie, który przybliży obecny stan drzewek owocowych. Tego samego dnia, po liczeniu drzew, będzie można podpisać petycję na rzecz ochrony drzew w Sadach.

27 października (niedziela), godz. 10:00 – 16:00
Park Sady Żoliborskie (Strefa Piknikowa)

Powązki Wojskowe – Cmentarz

Ostatnia niedziela przed „Świętem Zmarłym” to idealna okazja by odwiedzić groby znanych i lubianych, a także pogrążyć się w cmentarnych labiryntach. Już w ten weekend wszyscy chętnie mogą wybrać się na Powązki Wojskowe wraz z Markiem Grabowskim, przewodnikiem PTTK. Podczas wydarzenia będzie można wysłuchać ciekawych opowieści m.in. o tym kto straszył okupanta czekoladą i czemu wyszła z tego strzelanina czy kim był Jack Strong?

„Odwiedzimy też Mekkę wszystkich harcerzy czyli mogiły "Rudego" "Zośki" i "Alka". Opowiemy sobie o raporcie "Alego" ze słynnej akcji Kutschera, oraz odwiedzimy groby uczestników akcji. Odwiedzimy najnowszą mogiłę w Kwaterze "Zośki" - samego dowódcy tego Batalionu, którego prochy dopiero niedawno spoczęły obok jego żołnierzy. Poznamy też jedną z najbardziej mrocznych historii i głęboko skrywanych tajemnic PRLu z którą ten cmentarz poprzez słynną "Łączkę" jest silnie związany” - zapowiada Marek Grabowski.

27 października (niedziela), godz. 13:00
Powązki Wojskowe - Cmentarz, brama boczna od strony parkingu dla autokarów i budynku zarządu cmentarza


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
słabe opady deszczu

Temperatura: 8°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 4 km/h