Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 23 lutego 2024 13:45
Reklama

Weekend na Żoliborzu: Jesienny spacer po Cytadeli i atrakcje w ramach akcji „Stolica poszła na rekord!”

Warsztaty robienia zakładek

Gorąca herbata, koc i wciągająca lektura to jedne z najlepszych atrybutów na jesienne, chłodne wieczory. Każdy szanujący się mol książkowy ma swoją ulubioną zakładkę, bez której czytanie nie może się odbyć. W Miejscu Aktywności Lokalnej na Żoliborzu każdy będzie miał okazję stworzyć własną, unikalną zakładkę podczas warsztatów. Udział w nich może wziąć każdy, a potrzebne materiały zapewnia organizator, którym jest fundacja „Schronisko dla książek”.

19 października (sobota), godz. 12.00 – 14.00
Miejsce Aktywności Lokalnej na Żoliborzu

Świat kota Turrona czyli warsztaty edukacyjno-ekologiczne dla dzieci

To już czwarte spotkanie w ramach spotkań w świecie kota Turrona. Cykl spotkań to warsztaty ekologiczno – edukacyjne dla dzieci w wieku od 4 do 7 lat. Nadchodzące wydarzenia poprowadzi Magdalena Kowalczyk, (felinoterapeutka, pracuje z dziećmi w żoliborskim żłobku, aktualnie jest w trakcie robienia specjalizacji w zakresie psychologii klinicznej). Bohaterem sobotniego spotkania, tym razem, będzie chomik. Organizator zaznacza, że na wydarzenie obowiązują zapisy na adres: [email protected] lub bezpośrednio w MALu, podając imię i wiek dziecka. „Zapraszamy  dzieci na dobrą zabawę, a opiekunów na chwilę relaksu przy kawie i rozmowach o zdrowym odżywianiu oraz urodzie” – czytamy w zapowiedzi wydarzenia.

19 października (sobota), godz. 16.00 – 17.30
Miejsce Aktywności Lokalnej na Żoliborzu

Festiwal Dużego Formatu "Punkty styku”, dzień drugi

To już siódma edycja festiwalu Dużego Formatu. Każdy festiwal ma swoje hasło przewodnie. Wydarzenie jest czasem na podsumowanie wydarzeń w świecie poezji i literatury. W tym roku festiwal odbędzie się pod hasłem „Punkty styku”.

Podczas pierwszego dnia festiwalu prezentowane będą książki laureatów Konkursu Poetyckiego Fundacji Duży Format, a także dwa filmy krótkometrażowe. Nie zabraknie również muzycznych wrażeń. Sobotnia część odbędzie się w PROMIE Kultury Saska Kępa przy ulicy Brukselskiej.

Drugi dzień to spotkanie na Żoliborzu, czyli maraton literacki w Miejscu Aktywności Lokalnej w Bibliotece "Pod Sowami".

20 października (niedziela), godz. 14.00 – 20.30
Miejsce Aktywności Lokalnej w Bibliotece "Pod Sowami"

Brass Federacja

To już ostatnie spotkanie z cyklu „Żoliborskich spotkań z mistrzami”. Tym razem na Żoliborzu zagości zespół dęty Barss Federacja grający już od ośmiu lat. Zespół tworzy sześciu muzyków. „Założycielem Federacji jest dęciakomaniak Piotr Wróbel, puzonista, suzafonista, który skrzyknął do tej formacji swoich znakomitych przyjaciół-dęciaków. Grają ogniście i z werwą autorskie kompozycje lidera zespołu (np. Piosenka o leżeniu; Blues o Skwarce, co Tłuszczu nie chciała; Brassman; Tak-Tik) oraz covery i najnowsze światowe przeboje (Billie Jean, Don`t Worry, Be Happy, UpTown Funk  Happy i wiele innych).” – czytamy w zapowiedzi wydarzenia. Artyści w swojej twórczości nawiązują do tradycji nowoorleańskich brass-bandów, ale i świadomie sięga po współczesne trendy.

Ich koncerty to nie tylko granie na instrumentach, ale i śpiewanie oraz zaskakująca choreografia.

20 października (niedziela), godz. 19.00 – 20.30
Tęcza od Kuchni

Wieczorny, jesienny spacer po Cytadeli Warszawskiej

Cytadela Warszawska to niezwykłe miejsce nie tylko na mapie Warszawy, ale i całego kraju. Niewiele jest takich miejsc, gdzie miało miejsce tak dużo ważnych dla historii kraju wydarzeń.

„Jeśli interesuje Was, stosunek mieszkańców Królestwa Polskiego do Cara Rosji, myślę że spacer Wam się spodoba. Historia nie jest czarno-biała a relacje zawsze są trudne. Car Aleksander II, kiedy 22 maja 1856 roku odwiedzał Warszawę mieszkańcy przygotowali mu powitanie godne cesarza wielkiego imperium. Tego samego władcę, 13 marca 1881 roku zamordował, w Petersburgu Polak, Ignacy Hryniewiecki” – zachęca do udziału Rafał Adamowicz, autor bloga o historii i pasjonat Powstania Warszawskiego, który będzie przewodnikiem spaceru.

20 października (niedziela), godz. 17.00 – 18.30
Zbiórka przy Bramie Straceń

Stolica poszła na rekord!

Warszawianki i warszawiacy tłumnie poszli do urn! W ramach podziękowania stolica ma nagrodę dla wszystkich za wzorową postawę obywatelską. W najbliższy weekend, 19-20 października, na mieszkanki i mieszkańców stolicy czeka bezpłatna oferta kulturalno-sportowa.

- W ubiegłorocznych wyborach samorządowych frekwencja w Warszawie wyniosła prawie 67%, w tegorocznych aż 77,07%. Wspólnie pokazaliśmy, że rozumiemy jak ważne są nasze głosy i jak dużo od nich zależy – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy. – W najbliższy weekend, bezpłatne będą wybrane instytucje kultury, miejskiej ale i prywatne, które odpowiedziały na nasz apel oraz miejskie obiekty sportowe.

Do akcji przyłączyły się warszawskie instytucje kultury, które zaproponowały m.in. zniżki na spektakle lub pule bezpłatnych biletów odpowiadających wysokości frekwencji wyborczej, konkursy, rabaty na zakup wydawnictw, bezpłatne kuratorskie oprowadzania po wystawach, bezpłatne zajęcia w domach kultury, także realizację celów charytatywnych. Szczegóły i listę placówek znajdziecie tutaj.

W akcji biorą również również miejskie ośrodki sportu i rekreacji. W najbliższą sobotę i niedzielę Ośrodek Sportu i Rekreacji na Żoliborzu udostępnia bezpłatnie pływalnie i siłownie. Będzie można skorzystać bezpłatnie z zajęć fitness.


PLAKAT-AKCJI-BEZPŁATNYWEEKEND.jpg-1
PLAKAT-AKCJI-BEZPŁATNYWEEKEND.jpg-1


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ