Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 7 grudnia 2023 04:25

Jak uratować Morze Bałtyckie? O tym podczas pikniku w Prochowni – co jeszcze czeka nas w weekend?

Wyprzedaż Garażowa

Na Żoliborzu kończy się cykl tegorocznych wyprzedaży garażowych. To ostatnia okazja by znaleźć coś wyszukanego przy niewielkim nakładzie finansowym. Jest to też możliwość do pozbycia się rzeczy, które nie są obecnie używane. Ubrania, zabawki, książki, płyty czy rękodzieła i przedmioty, którym można dać drugie życie – to wszystko będzie można znaleźć podczas żoliborskiej garażówki.

7 września (sobota), godz. 12.00-16.00
Parking wokół Urzędu Dzielnicy Żoliborz

Dzień dla oceanów z WWF Polska

Bałtyk jest kierunkiem wczasowym dla wielu z nas. W końcu kto nie kocha polskiego morza?! Warto jednak pamiętać, że Morze Bałtyckie i organizmy w nim żyjące zmagają się z wieloma problemami i zagrożeniami. W dużej mierze spowodowane są one przez działalność człowieka. Zanieczyszczenie plastikiem czy przełowienie to tylko niektóre z nich. Jako, że jesteśmy za nie odpowiedzialni cały czas mamy szansę naprawić nasze błędy.

Jak to zrobić? Już w najbliższą sobotę w Prochowni Żoliborz odbędzie się wielki piknik dla oceanu! Przedstawiciele WWF Polska opowiedzą o „magicznym, ale kruchym świecie Bałtyku”. Zaserwują wiele ciekawostek na temat samego morza, a także podpowiedzą co należy robić by w przyszłości nadal cieszyć się walorami przyrodniczymi na polskim wybrzeżu.

„Oprócz okazji do rozmów, będziecie mogli na chwilę zanurzyć się w głębinach mórz i oceanów dzięki morskiemu VR'owi (uwaga! emocjonujące przeżycie) zrobić sobie zmywalny tatuaż z jednym z gatunków bałtyckich ryb, ptaków i ssaków wziąć do domu Poradnik Rybny WWF pomagający w podejmowaniu odpowiedzialnych decyzji konsumenckich i nauczyć się z niego korzystać” – zapowiadają organizatorzy.

7 września (sobota), godz. 13.00-18.00
Prochownia Żoliborz

Skrzydełko czy nóżka ‐ jak rośliny wyruszają w świat

Warsztaty skierowane do najmłodszych, dorosłych jak i całych rodzin. Dowiemy się m.in. w jaki sposób rośliny potrafią zdobywać świat mimo braku mięśni, nóg, skrzydeł czy płetw. Jak to robią? „Możemy tylko zdradzić, że w sprytny i zaskakujący sposób wykorzystują wodę, wiatr, zwierzęta i prawa mechaniki. O tym właśnie będzie nasze kolejne rodzinne spotkanie. Razem z Fundacją ARTE i przyrodnikami z Totemownia.pl ruszymy śladem orzechów, orzeszków, niełupek, nosków i korali z jarzębiny. Zapraszamy, bo wbrew pozorom, brak umiejętności ruchu roślin to tylko kamuflaż. One wszystkie gdzieś pędzą, wyginają się lub pełzną” – czytamy w zapowiedzi wydarzenia.

Na rodziny z najwyższą frekwencją czekają atrakcyjne nagrody: lot balonem nad Warszawą oraz rejs statkiem po Wiśle.

8 września (niedziela), 12.00-13.00
Prochownia Żoliborz

O czym ćwierkają wróbelki na żoliborskim blokowisku?

„Wróbelki są z nami od początku. To znaczy, od kiedy nauczyliśmy się uprawiać rolę i założyliśmy pierwsze osady. Gdy rolnicy ruszyli na północ, wróble ruszyły za nimi. I tak, wróbel trafił na nasze podwórka i ulice. Mieszka tylko w naszych budynkach, towarzyszy nam od dziecka. Ale czy na pewno znamy go dobrze?”

W ramach cyklu wydarzeń rodzinnej EKO przygody z Fundacją ARTE i Totemownia.pl uczestnicy wybiorą się w podróż śladami wróbli i ich życia. Jaką strategie na zimę mają wróble, gdzie gniazdują i jak odnajdują się w szybko zmieniającym się mieście? Wszystkie odpowiedzi poznamy na warsztatach.

Podobnie jak w Prochowni udział w warsztatach jest bezpłatny i otwarty dla wszystkich zainteresowanych. Na rodziny z najwyższą frekwencją czekają atrakcyjne nagrody: lot balonem nad Warszawą oraz rejs statkiem po Wiśle.

8 września (niedziela), godz. 16.00-17.30
Park Sady Żoliborskie. Pawilon Kulturalny


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zamglenia

Temperatura: -1°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 17 km/h