Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 30 listopada 2023 11:25

Śmieci, stare ozdoby świąteczne, sterty ubrań a nawet wózek dziecięcy nad Wisłą

Rusza akcja porządkowania nad Wisłą i będzie obejmować sprzątanie brzegów rzeki wzdłuż całego warszawskiego odcinka, w tym także na żoliborskim odcinku.

W tym artykule przeczytasz m.in.:

- o akcji „Operacja Czysta Rzeka”,
- o tym jak będzie można wziąć udział,
- zobaczysz film wideo znad żoliborskiego odcinka Wisły, na którym zobaczysz ujęcia z drona, urok tego miejsca oraz zaśmiecone miejsca.

W sobotę, 22 kwietnia z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi odbędzie się sprzątanie nad Wisłą. To wspólna inicjatywa miasta oraz twórców akcji Operacja Czysta Rzeka. Zapisy chętnych do udziału w akcji trwają do piątku, 14 kwietnia i dostępne są po kliknięciu tutaj.

– Każdy zarejestrowany wolontariusz otrzyma worki, rękawiczki do sprzątania, a także upominek. Można wybrać pamiątkową koszulkę dla siebie – albo prezent dla planety: zasadzenie drzewa w imieniu wolontariusza. Dzielnica Wisła od lat propaguje aktywne postawy na rzecz warszawskiego odcinka Wisły. W tym roku zaczęliśmy już w marcu i mamy zamiar z zaangażowaniem dbać o ulubioną przestrzeń mieszkanek i mieszkańców Warszawy – przekazała w oficjalnym komunikacie Magdalena Młochowska, dyrektorka koordynatorka ds. zielonej Warszawy.

Operacja Czysta Rzeka jest największą akcją społecznego sprzątania rzek w Polsce. Inicjatywa działa od 2019 roku. Wtedy po raz pierwszy ponad 2 tys. wolontariuszy z całej Polski zebrało prawie 55 ton śmieci, czyli jakieś 8 tysięcy dużych toreb na zakupy.

Jeden z dzikich zakątków Żoliborza nad Wisłą zaśmiecony

Akcja odbędzie się wzdłuż całego warszawskiego odcinka Wisły, ale odcinek od Pawilonu Edukacyjnego Kamień do Plaży ZOO (Rusałka) przejmą wolontariusze Zarządu Zieleni Warszawy w ramach Drużyny Dzielnica Wisła. Początek akcji zaplanowano na 22 kwietnia o godz. 12:00 przy Pawilonie Edukacyjnym Kamień, który znajduje się przy praskim krańcu mostu Gdańskiego.

Akcja sprzątania brzegu Wisły będzie przeprowadzona również na żoliborskim odcinku, który jest dzikim zakątkiem dzielnicy. Przechadzając się tam można spotkać liczne gatunki ptaków. Naturalny charakter tego miejsca sprawia, że jest on miejscem do odpoczynku dla wielu mieszkanek i mieszkańców dzielnicy. Nie wszyscy jednak pamiętają by zostawić po sobie porządek, co widać po walających się śmieciach. Niektórzy znoszą je nad brzeg Wisły celowo. Przykładem jest sterta porozrzucanych ubrań, ozdób świątecznych czy porzuconego wózka. Na lewym brzegu Wisły działać będą dwa sztaby: żoliborski i bielański.

W dniu Międzynarodowego Dnia Ziemi pod Pawilonem Edukacyjnym Kamień będzie działać Miasteczko Operacji Czysta Rzeka, w którym będą przygotowane różnego rodzaje atrakcje.

Przeczytaj również: Fala kulminacyjna dotarła do Warszawy – plaża Żoliborz pod wodą (ZDJĘCIA)

Zobacz galerię zdjęć z 2019 roku fali kulminacyjnej na Wiśle.

IMG_7101
IMG_7101

IMG_7091
IMG_7091

IMG_7088
IMG_7088

IMG_7086
IMG_7086

IMG_7098
IMG_7098

IMG_7093
IMG_7093

IMG_7097
IMG_7097


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ