Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 28 lutego 2024 23:26
Reklama

Weekend na Żoliborzu i Bielanach: Poszukiwania wiosny w Lesie Bielańskim i spotkanie Prochoprzyjaciół

Przed nami pierwszy weekend tegorocznej wiosny. To okazja by poszukać jej pierwszych zwiastunów lub skorzystać ze słonecznej aury i wybrać się na spacer z przewodnikiem, albo wspólnie z innymi posprzątać i przygotować do sezonu żoliborską plażę. W niedzielę szykuje się również spotkanie Prochoprzyjaciół, w trakcie którego będzie można co nieco skosztować i pomóc Ukrainie.  

W tym artykule przeczytasz m.in.:

- o planowanym spotkaniu Prochoprzyjaciół w Parku Żeromskiego,
- akcji sprzątania śmieci na żoliborskiej plaży,
- planowanym spacerze z przewodnikiem po Żoliborzu i dwóch wydarzeniach na Bielanach.

Spotkanie Prochoprzyjaciół

„Chcemy Wam podziękować za to, że przez te wszystkie lata byliście z nami i współtworzyliście to szczególne miejsce na mapie Żoliborza i Warszawy. Chcemy także podziękować za Wasze dotychczasowe zaangażowanie i wsparcie. Jesteście niesamowici” – czytamy w opisie wydarzenia zapowiadanego na niedzielę. Załoga Prochowni Żoliborz zapowiada poczęstunek w postaci ciasta, focacci, upieczonego samodzielnie chleba na zakwasie, który będzie można zjeść z różnego rodzaju pastami kanapkowymi.

Tego dnia będzie można pomóc osobom z Ukrainy. „W punkcie pomocy w szkole przy ul. Anny German 5a brakuje żywności. Codziennie przychodzą tam dziesiątki uchodźców z Ukrainy, którym wydawane są paczki z żywnością i kosmetykami. Najpotrzebniejsze są: kasze, ryże, makarony, mleko UHT, płatki śniadaniowe, konserwy, kawa, herbata. Przynieście w niedzielę albo prosto na Anny German” – zachęca zespół Prochowni Żoliborz.

Kiedy? – Niedziela, 27 marca o godz. 13.00
Gdzie? – Prochownia Żoliborz

Koncert duetu Fragile

Weekend można uznać za rozpoczęty w chwili, gdy kończymy swoją pracę w piątek i przed nami dwa dni weekendu. Nie zaszkodzi jednak, gdy od czasu do czasu zrobimy sobie rozgrzewkę przed wolnym albo zdecydujemy się na dłuższy weekend rozpoczynając go w czwartek. Taką okazję daje czwartkowy koncert w PanDymińskiej.

Na pandymińskiej scenie wystąpi zespół Fragile. To duet stworzony przez Jolantę Kossakowską, która śpiewa, gra na skrzypcach i Fidelu, a także przez Gwidona Cybulskiego, który śpiewa oraz gra na ngoni i gitarze. „To dwoje muzyków, którzy w chwilach ekstrawertycznych dzielą się ze światem dźwiękami delikatnymi harf afrykańskich, skrzypiec i głosów ludzkich. Na koncercie będzie o tym wszystkim najkruchszym w naszych i waszych sercach” – zapowiadają organizatorzy wydarzenia.

Kiedy? – Czwartek, 24 marca o godz. 19.00
Gdzie? – PanDymińska

Żoliborz Oficerski - wojskowa osada w objęciach taśmy filmowej

W nadchodzącą niedzielę będzie można wybrać się na spacer po Żoliborzu Oficerskim wraz z licencjonowanym przewodnikiem. Tym razem po przedwojennej części Żoliborza oprowadzać będzie Rafał Dąbrowiecki, twórca portalu "Butem po Wawie", współtwórca projektu "Ogórkiem po Warszawie" i zdobywca tytułu "Warszawiak Roku 2018".

W czasie spaceru będzie można dowiedzieć się, jakie znane osobistości zamieszkiwały na Żoliborzu Oficerskim, czy to właśnie tu zapoczątkowano modę na zegarki z drewna, którego kompozytora władze komunistyczne najchętniej widziałyby pod kołami tramwaju oraz jak pewien reżyser naraził się lokalnej społeczności lecząc sąsiadów z alkoholizmu i złodziejstwa.

„To oczywiście tylko znikoma część atrakcji, jakie czekają Was na spacerze, który odbędzie się w niedzielę 27 marca. Spacer nie powinien potrwać dłużej niż 2 godziny. Spacer jest darmowy, ale jeśli ktoś poczuje chęć podziękowania przewodnikowi skromnym napiwkiem, ten z pewnością się ucieszy i potraktuje to jako zachętę do dalszej systematycznej pracy” – informuje organizator.

Kiedy? – Niedziela, 27 marca o godz. 13.00
Gdzie? – zbiórka przy pomniku I Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka

Mam nadzieję | Spotkanie z Kasią Czajką-Kominiarczuk

Kolejne spotkanie autorskie w Najlepszej Księgarni przed nami. Tym razem na Żoliborzu zagości Kasia Czajka-Kominiarczuk znana także jako Zwierz Popkulturalny. Blogerka wydała książkę „Mam nadzieję”. To dowcipny a zarazem mądry i prosty poradnik.

„To pozycja, która ma zagubionemu czytelnikowi dać trochę pocieszenia, że jest w życiu coś więcej, niż tylko niepewność i zawiedzione nadzieje. Głównym celem „Mam nadzieję” jest nieco uspokoić czytelników, którzy w obecnych czasach mogą mieć wrażenie, że życie niekiedy ich przerasta, nie potrafią non-stop zachować się porządnie, nie są w stanie sprostać wszystkim wymaganiom i jeszcze przy okazji nie popaść w poczucie przygnębienia, że jest już za późno, by cokolwiek wokół siebie zmienić” – czytamy w zapowiedzi wydarzenia.

Spotkanie będzie można śledzić również online na Facebooku księgarni.

Kiedy? – Sobota, 26 marca o godz. 18.00
Gdzie? – Najlepsza Księgarnia, ul. Augusta Cieszkowskiego 1/3/lok.

Sprzątanie świata z Niezależnym Zrzeszeniem Studentów Uniwersytetu Warszawskiego

„Jak zapewne wiecie, w obecnych czasach ważnym jest dbanie o środowisko oraz świadomość ekologiczną społeczeństwa, dlatego NZS UW zaprasza Was na sprzątanie świata!” – piszą studenci UW.

W najbliższą niedzielę mają zamiar wspólnie posprzątać Plażę Miejską na Żoliborzu. Jak relacjonują, obecnie znajduje się tam masa odpadów. „Na tym terenie śmieci zatruwają i zanieczyszczają naturę, a trzeba pamiętać, że to człowiek jest za to odpowiedzialny i jedynie on jest w stanie je sprzątnąć! Na miejscu zapewnimy Wam worki na śmieci, a także nasze wspaniałe towarzystwo” – zapowiadają członkowie NZS UW.

Kiedy? – Niedziela, 27 marca o godz. 12.00
Gdzie? – Plaża Miejska Żoliborz

Spring Alive: Szukamy wiosny w Lesie Bielańskim

Spring Alive to inicjatywa skierowana zarówno do dzieci, jak i dorosłych, w ramach której uczestnicy wydarzenia zachęcani są do śledzenia powrotu z zimowisk ptaków wędrownych, a szczególnie gatunków flagowych dla całego projektu, tj. dymówki, brzegówki, jerzyka, bociana białego, kukułki, żołny i sieweczki obrożnej.

Tegoroczny sezon Spring Alive zostanie zainaugurowany w Lesie Bielańskim. Spacer poprowadzi Fatima Hayatli. Koniecznie dostosujcie strój do warunków pogodowych i terenowych. Zabierzcie lornetki i aparaty, jeśli macie. Spacer potrwa ok. 2-3 godzin.

Kiedy? – Sobota, 26 marca o godz. 9.00
Gdzie? – zbiórka przy przystanku tramwajowym UKSW 04 (na rogu ul. Dewajtis i Marymonckiej)

Single na rowerach: wiosna w Puszczy Kampinoskiej

Wraz z grupą Turystyczną Łazik w najbliższą sobotę można wybrać się na przejażdżkę po Puszczy Kampinoskiej. „Wycieczka ma charakter integracyjny, mały dystans, dużo odpoczynków” – zapowiadają organizatorzy. Szczegóły wydarzenia dostępne są na stronie internetowej lazik.pl.

Przy okazji wydarzenie ma też charakter wydarzenia dla singli poszukujących drugiej połówki. „»Single na rowerach« - to nowy projekt grupy Łazik promujący portal z wydarzeniami dla singli Amorki” – czytamy w zapowiedzi wydarzenia.

Kiedy? – Sobota, 26 marca o godz. 11.00
Gdzie? - stacja metra Dworzec Gdański /spotykamy się przy wyjściu na ul. Słomińskiego przy rowerach Veturilo


fragile-pandyminska
fragile-pandyminska

spacer-po-zoliborzu-oficerskim
spacer-po-zoliborzu-oficerskim

spotkanie-autorkie-najlepsza-ksiegarnia-marzec-zwierz-popkulturalny
spotkanie-autorkie-najlepsza-ksiegarnia-marzec-zwierz-popkulturalny

sprzatanie-swiata-uw
sprzatanie-swiata-uw

spacer-o-ptakach-las-bielanski
spacer-o-ptakach-las-bielanski

wycieczka-rowerowa
wycieczka-rowerowa


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 7°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1020 hPa
Wiatr: 17 km/h