Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 1 marca 2024 22:08
Reklama

Weekend na Żoliborzu i Bielanach: Spacer z dendrologiem w Parku Żeromskiego, wymiana odpadów na sadzonki i koncert Jerzego Filara

Przed nami kolejny weekend i garść propozycji na to jak go spędzić.

Spacer wokół Cytadeli Warszawskiej

“Jeżeli upierać się będziecie przy waszych marzeniach o odrębnej narodowości, o Polsce niepodległej i przy wszystkich tych złudzeniach, ściągniecie na siebie wielkie nieszczęście. Kazałem tu zbudować Cytadelę Aleksandrowską i oświadczam wam, że przy najmniejszym zaburzeniu każę miasto zbombardować, zburzę Warszawę i z pewnością nie ja ją odbuduję.” – mówił do Polaków Mikołaj I.

Cytadela Warszawska to twierdza na Żoliborzu, wybudowana po upadku powstania listopadowego. To miejsce, które do dziś jest niedostępne dla mieszkańców dzielnicy. Obecnie budowane są tam muzea.

Sama Cytadela i tereny wokół niej są wyjątkowe ze względu na przeszłość historyczną, a także współczesne zagospodarowanie terenu. Dziś w jednym z najładniejszych parków, można podziwiać dzieła sztuki z nurtu land artu, a za sprawą miejsc pamięci w okolicach Cytadeli poznać historię nie tylko Warszawy, ale i całego kraju.

Wycieczka wokół Cytadeli odbędzie się w sobotę, października. Zbiórka na parkingu przy muzeum Katyńskim o godzinie 16:00. Uczestnicy spaceru dowiedzą się m.in.:
– Gdzie znajdziemy “Łysą Górę” i co miała do zaoferowania?

– Gdzie udzielano ostatniej posługi duchowej przed egzekucją?

– Kto patrzył śmierci w oczy i umierał szczęśliwy?

– Czym jest poterna, do czego służyła i gdzie znajdziemy do niej wejście?

– Kto wzbogacił się na budowie Cytadeli?

– Komu zawdzięczamy bloki przy ulicy Krajewskiego?

– Jak długi jest mur Carnota i do czego służył?

– Do czego służyła kaponiera i jakie znalazła zastosowanie?

– Gdzie znajdziemy pozostałości starej szubienicy, na której wieszano bohaterów tamtych czasów?

Spacer poprowadzi Hubert Smoczyk, twórca Warszawskiego Zaułka

W koronach miasta – wyjątkowe spacery dendrologiczne po warszawskich parkach

Od ponad miesiąca trwa cykl „W koronach miasta – spacery dendrologiczne po warszawskich parkach”. Warszawscy ogrodnicy i dendrolodzy z Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego podczas spacerów opowiadają mieszkańcom o współtworzonej przez drzewa architekturze parków oraz o ich roli w miejskim ekosystemie. –  Będąc drzewoznawcą zawsze zwracam uwagę na drzewa, bo to właśnie one tworzą architekturę parku. Zamykają i otwierają widoki, są jego najważniejszym elementem. Do tego jeszcze zmiennym w czasie! Pomysł cyklu spacerów powstał z prostego powodu – z miłości do Warszawy. Zależy nam, aby była ładniejsza, aby mieszkańcy rozumieli i szanowali istniejące parki oraz postulowali zakładanie nowych – mówi Jacek Borowski, przewodniczący Warszawskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego, emerytowany profesor SGGW w Warszawie.

W najbliższą niedzielę 10 października o godzinie 12 spacer odbędzie się w Parku Żeromskiego. Miejsce spotkania: wejście do parku od strony placu Wilsona.

źródło: Zarząd Zieleni Warszawskiej

Music Picnic

„Music Picnic to miejsce, w którym ludzie, którzy nie są profesjonalnymi muzykami, mogą wspólnie grać i śpiewać piosenki i po prostu dobrze się bawić” – czytamy w zapowiedzi wydarzenia. Tym razem spotkanie entuzjastów muzyki odbędzie się w Centrum Lokalnym przy placu Grunwaldzkim w sobotę 9 października o godzinie 16:00.

źródło: strona wydarzenia na Facebooku

Weź sadzonkę za odpady w weekend na Bielanach

– W tym roku akcję Bielany segregują odpady zaczynamy od parku Olszyna. Wymianę odpadów segregowanych typu szkło, papier, plastik, sprzęt elektryczny i elektroniczny na rośliny organizujemy już po raz piąty. Przez ostatnie lata zebraliśmy łącznie ponad 8 ton elektrośmieci – informuje Urząd Dzielnicy Bielany.

Odpady, które można wymienić na sadzonkę, cebulkę lub kwiat:

– szkło opakowaniowe (min. 30 sztuk)

– opakowanie plastikowe i metalowe (min. 30 sztuk)

– papier – przynajmniej 2 pudełka, każde o minimalnych wymiarach szer. 30 cm x dł. 45 cm x wys. 25 cm

– elektroodpady – co najmniej dwie sztuki (w przypadku baterii minimum 50 sztuk).

Sadzonki będą dostępne w sobotę 9 października w godzinach od 10 do 12 przy ujęciu wody oligoceńskiej w Parku Olszyna – od strony ul. Gąbińskiej.

Piosenka Autorska w Podziemiach Kamedulskich – Jerzy Filar

Tym razem w Podziemiach Kamedulskich wystąpi Jerzy Filar. – Jerzy Filar posługując się gitarą, harmonijką ustną i swoim specyficznym, nieco chrapliwym głosem, potrafi wydobyć niezwykłą głębię z tekstów swoich i Jacka Cygana. Z pochodzenia zakopiańczyk, na scenie wulkan energii, ale też czarodziej słowa i dźwięku. Osobowość sceniczna, duże poczucie humoru, niezwykła wokalistyka – to cechy sukcesu jego koncertów. Wywodząc się z nurtu piosenki autorskiej, ceni sobie bezpośredni kontakt z publicznością, spontaniczne i wspólne śpiewanie – wyjaśnia organizator. Jerzemu Filarowi będzie akompaniował Piotr Engwert (na gitarze basowej) oraz Andrzej Kwiatkowski (na perkusji i akordeonie).

Wstęp jest wolny, liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność przyjścia. Koncert odbędzie się w niedzielę, 10 października o godz. 17:00.


244606633_4554599331276287_4607043022116985389_n
244606633_4554599331276287_4607043022116985389_n

baner_spacery-01-01
baner_spacery-01-01


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 8°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 22 km/h