Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 17 czerwca 2024 06:38

Wyruszą sprzątać "Piękny Brzeg"

Ponad 3 tys. wolontariuszy w całej Polsce zbierze śmieci z terenów o dużych walorach przyrodniczych i nie tylko. Uczestnicy akcji w ramach finału trzeciej edycji Operacji Czysta Rzeka pojawią się również na żoliborskim brzegu Wisły.

Już w najbliższą sobotę dwie 20 osobowe grupy ruszą na żoliborski brzeg Wisły w celu zebrania zalegających śmieci. Wszystkie akcje lokalne odbywają się zgodnie z aktualnymi obostrzeniami związanymi z epidemią COVID-19 i w grupach ograniczonych do 20 osób.

Akcje sprzątania rzek i okolic w ramach Operacja Rzeka 2021 ruszyły 22 marca z okazji Światowego Dnia Wody. Tego dnia Sztab Główny Operacji Rzeka zorganizował porządkowy spływ rzeką Bug na odcinku Drohiczyn - Bużyska. Od tamtej pory odbyło się niemal 100 akcji w całej Polsce, w ramach których prawie 1400 wolontariuszy wzięło śmieci w swoje ręce.

Zobacz też: Rada Warszawy zdecydowała. Parkomaty na Żoliborzu i nowy abonament dla mieszkańców już od września. Nowy abonament ma wynieść 600 zł rocznie

- Zaangażowanie w tegoroczną edycją przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Cieszy nas taki społeczny odzew, bo razem możemy więcej. Do ostatniej chwili spływały zgłoszenia sztabów i wolontariuszy. Z dnia na dzień statystyki rosły, w Sztabie Głównym zastanawialiśmy się, na jaki ludzki potencjał ostatecznie możemy liczyć, gdyż naszym zadaniem jest zabezpieczyć akcje logistycznie. 4672 wolontariuszy, z czego prawie 1/3 to osoby małoletnie, 214 sztabów, 343 akcji w 14 województwach - te liczby przejdą do historii trzeciej edycji  – mówi Daniel Parol, jeden z pomysłodawców i organizator Operacji Czysta Rzeka.

Co roku akcję wspierają przedstawiciele życia publicznego tacy jak: Jacek Kleyff, Andrzej Stasiuk, Adam Nowak i Raz Dwa Trzy, Stanisław Soyka, Urszula Dudziak, Kayah, Marek Kamiński, Anna Maruszeczko, o. Tomasz Dostatni, prof. Stanisław Baj, dr Andrzej Kruszewicz, o. Leon Knabit, Justyna Steczkowska, Beata Sadowska czy śp. Aleksander Doba.

Operacja "Piękny Brzeg"

W nadchodzącą sobotę 17 kwietnia odbędzie się finał inicjatywy, w której weźmie udział ponad 3 tys. wolontariuszy z 122 sztabów działających w 14 województwach. W przypadku Żoliborza, akcja odbędzie się w sobotę. Dwie grupy 20 osobowe będą zbierać śmieci wzdłuż Wisły. Zapisy do sztabów zakończyły się, jednak sama inicjatywa może być inspiracją do podjęcia podobnych działań zwłaszcza w dobie zbliżającego się Dnia Ziemi. Żoliborska odsłona akcji odbędzie się pod nazwą "Piękny Brzeg".

- To będą wielkie porządki nad rzekami i jeziorami, w lasach i miejscowościach. Przyroda otrzyma prezent na zbliżające się święto Dnia Ziemi, które przypada 22 kwietnia. To dla nas ważne. Zależy nam na tym, aby budować ekologiczne postawy. Chcemy, aby zaangażowanie w troskę o przyrodę stało się codziennym nawykiem. Mimo iż kończy się kolejna edycja Operacji Czysta Rzeka to zachęcamy, aby o czystość wokół nas dbać dla nas samych i dla przyszłych pokoleń. Będziemy o tym przypominać – wyjaśnia organizator.

Zobacz też: Żoliborz jedyną dzielnicą w Warszawie, która zatrudnia na “śmieciówkach” w Miejscach Aktywności Lokalnej

W Operacji Rzeka zebranie śmieci w worki nie kończy porządkowania. Odpady trafiają do miejsc utylizacji. Jest to możliwe, dzięki współpracy z lokalnym samorządem lub operatorem. W tegorocznej edycji większość odbiorów odbywa się na mocy porozumienia. Tam, gdzie nie jest to możliwe uprzątniecie zabranych nieczystości organizatorzy zapewniają w ramach funduszu Bank Kontenerów.

Edukacyjny charakter akcji

To pierwsza w historii skoordynowana akcja społecznego sprzątania rzek na całej ich długości, z uwzględnieniem dopływów, a także brzegów i okolicy. Ma na celu zaangażowanie lokalnych społeczności, samorządów, organizacji pozarządowych, a także turystów do posprzątania rzek i terenów wokół, a w ciągu roku do utrzymania tam czystości. To także akcja edukacyjna i społeczna zakładająca w długiej perspektywie wpływanie na zachowania i postawy obywateli wyrażające dbałość o środowisko lokalne, w którym na co dzień żyją, z którego korzystają, i z którego w przyszłości będą korzystać następne pokolenia. Początkowo miała dotyczyć jedynie rzeki Bug, ale szybko okazało się, że są chętni do propagowania idei w całej Polsce. Dzięki temu w pierwszej edycji ponad 2000 wolontariuszy zorganizowanych w ponad 80 sztabów uprzątnęło polskie rzeki z ponad 55 ton śmieci. Druga edycji odbyła się jedynie częściowo ze względu na ogłoszenie sytuacji epidemicznej w naszym kraju związanej z koronawirusem. Przekształciła się wówczas w akcję Operacja Rzeka dla Szpitali.

Zobacz też: Plac Wilsona z koncepcją rewitalizacji. Zielona rewolucja w centrum Żoliborza


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ