Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 19 maja 2024 03:33

Ferie zimowe czas start! Jak je rozpocząć?

W szkołach ostatni dziś dzwonek oznacza przerwę w nauce na dwa tygodnie. Mazowsze rozpoczyna ferie zimowe, więc prezentujemy zestawienie weekendowych wydarzeń a wśród nich: przegląd japońskich filmów czy warsztaty zero waste.

Zima w mieście

Stolica zaplanowała dla swoich najmłodszych mieszkańców dwa tygodnie obfitujące w zajęcia edukacyjno-wychowawcze, naukowe, kulturalne i sportowe. W akcję „Zima w mieście”, która adresowana jest do stołecznych uczniów włączył się żoliborski OSiR. Pogoda dopisuje, więc lodowe szaleństwo na dzielnicowym lodowisku jest jak najbardziej aktualną propozycją. Lodowisko czynne jest codziennie od godz. 9:00 do 21:00 (przerwa techniczna od 15:00 do 16:00). Uczniowie warszawskich szkół mogą skorzystać bezpłatnie z obiektu w ramach „Zimy w mieście” za okazaniem ważnej legitymacji szkolnej w godzinach 9, 10 i 11 jako grupa. Wejścia indywidualne obsługiwane są w godzinach 13 i 14.

Ośrodek Sportu i Rekreacji Żoliborz

Wojciech Tylbor-Kubrakiewicz "Kolekcja 2"

Nadchodzący weekend to ostatnia okazja by zobaczyć najnowszą wystawę w Galerii Sztuka Wystawa. Tym razem można podziwiać prace Wojciecha Tlybor-Kubrakiewicza. „Jego prace można scharakteryzować jako figuratywne zorientowane w stronę abstrakcji. Podróż, pamięć oraz habitat to tematy dominujące w jego twórczości. Echa odległych wędrówek traktuje na równi z doświadczaniem codzienności, a jego prace nierzadko przybierają kształt pamiętnika. Zafascynowany światem przedmiotów, używa je w swych pracach niemal przypadkowo, niczym w kunstkamerze, kiedy indziej redukuje do znaków.” – czytamy w opisie wystawy. Zajmuje się artystyczną grafiką warsztatową w klasycznych i współczesnych technikach graficznych. W mniejszym stopniu rysuje, fotografuje i tatuuje.

Wojciech Tylbor-Kubrakiewicz od 2001 roku jest zatrudniony na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie. W 2010 roku uzyskał tytuł doktora. Od 2011 roku prowadzi zajęcia z Podstaw Grafiki Warsztatowej. Od października 2013 roku zatrudniony na stanowisku adiunkta. W latach 2016–2018 zatrudniony jako Visiting Professor w School of Art, Architecture and Design na Indiana University w Bloomington, USA. W 2019 roku uzyskał tytuł doktora habilitowanego.

To autor dwudziestu jeden wystaw indywidualnych w kraju i za granicą oraz uczestnik ponad stu wystaw zbiorowych. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień w tym: Merit Prize na 18th International Print Biennial Exhibit w Tajwanie. Otrzymał również Nagrodę Specjalną na 16th Lessedra World Art Print Annual—Mini Print. W 2015 roku zdobył Grand Prix na 6th Splitgraphic International Graphic Art Biennial in Croatia. W 2012 roku otrzymał wyróżnienie na 12. Konkursie Graficznym im. Józefa Gielniaka w Jeleniej Górze. Kilkakrotny laureat konkursu „Grafika Warszawska”. Jego prace znajdują się między innymi w zbiorach Uniwersytetu Alberty w Edmonton, Międzynarodowego Biennale Grafiki Guanlan, Narodowego Muzeum Sztuki na Tajwanie oraz Stowarzyszenia Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie.

W najbliższy poniedziałek odbędzie się finisaż wystawy.

Galeria Sztuki Wystawa

Ładne ziółko - uwierz w zioła

O tym, że zioła mają niesamowite właściwości wie chyba każdy. Jaki rodzaj na co pomaga? Tego będziecie mogli dowiedzieć się już w nadchodzącą sobotę na bezpłatnych warsztatach. Ładne ziółko to interaktywne konwersatorium dotyczące historii i praktyki zielarstwa. 

„Zapoznamy się z historią ziołolecznictwa na świecie i w Polsce, rodzajami surowców zielarskich i domowych leków na bazie ziół oraz z ogólnymi zasadami bezpiecznego stosowania ziół w warunkach domowych. Poznamy Zielnik Syreniusza i wybraną recepturę leku ziołowego pochodzącą z 16 wieku.” - informują organizatorzy.

zapisy

8 lutego (sobota), godz. 10:00 - 12:00
Studnia – filia Bielańskiego Ośrodka Kultury

Zero waste: praktyka i teoria. Warsztaty ekologiczne

W dobie kryzysu klimatycznego ogromne znaczenie ma nasze postępowanie jako konsumentów. Jak przyczynić się do poprawy kondycji naszej planety? Tego będziecie mogli dowiedzieć się podczas warsztatów zero waste, które w praktyczny sposób pozwolą poznać sposoby jak zadbać o środowisko naturalne. Sama idea zyskuje coraz więcej zwolenników na całym świecie.

Podczas spotkania będziecie mogli sprawdzić swoją wiedzę, wziąć udział w dyskusji na temat globalnych problemów związanych z nadprodukcją odpadów, a także wymienić się praktycznymi doświadczeniami, pozwalającymi Wam być na co dzień bardziej EKO. 

Na warsztatach stworzycie też samodzielnie prawdziwe cuda z pozornie niepotrzebnych już materiałów. Woskowijka zamiast folii spożywczej i woreczków śniadaniowych? Pojemnik łazienkowy wykonany ze starych foliówek? Woreczki na produkty sypkie uszyte z niepotrzebnych firanek?

Program warsztatów obejmuje część teoretyczną oraz praktyczną:

14:00-15:00 - Wprowadzenie do tematyki ekologii i odpadów.

15:00-17:00 - Zajęcia praktyczne z szycia ekologicznych woreczków, robienia woskowijek i szydełkowanych koszyczków łazienkowych. (Przynieście ze sobą niepotrzebne materiały:tkaniny bawełniane, skrawki firanek, niepotrzebne foliówki i wszystko to, czemu chcielibyście nadać nowe życie, a nie wiecie jak!

17:00-18:00 - Co dalej? Wskazówki odnośnie wprowadzania zasad zero-waste w codziennym życiu.

Liczba miejsc ograniczona. Warsztaty przeznaczone dla osób dorosłych. Zapisy indywidualnie na adres: [email protected]

8 lutego (sobota), godz. 14:00 -15:00
Samogłoska – Miejsce Aktywności Lokalnej na Bielanach

Nieznane oblicza Japonii - edycja VI

Miłośnicy kraju kwitnącej wiśni i japońskiej kinematografii mają swoje święto. W Kinie Elektronik po raz szósty odbędzie się przegląd filmowy japońskich produkcji. „Wśród tegorocznych propozycji każdy widz znajdzie coś dla siebie – prezentujemy zarówno film z elementami fantastyki, obyczajowy, komedię romantyczną i Japonię z lat 70. XX wieku. Nie zabraknie wyjątkowych bohaterów z piękną japońską scenerią w tle.” – czytamy w zapowiedzi wydarzenia. W niedzielę w foyer kina odbędzie się kiermasz japoński. Wśród wystawców spotkacie : Maki Maki, Chibigami, Wydawnictwo Tajfuny. Szczegóły i program przeglądu dostępny jest w Kinie Elektronik. Wstęp na seanse jest płatnt.

7 – 9 lutego (piątek – niedziela)
Kino Elektronik


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ