Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 08:58

Budżet Obywatelski. Jakie pomysły mają żoliborzanie?

Budżet Obywatelski wkracza w kolejny etap. We wtorek zakończyło się przyjmowanie wniosków. Zgłoszone inicjatywy będą teraz oceniane przez urzędników pod względem formalnym i merytorycznym. Już dziś wiadomo, że najnowsza edycja Budżetu Obywatelskiego na Żoliborzu cieszy się dużo większym zainteresowaniem niż poprzednia.

To już siódma edycja Budżetu Obywatelskiego w Warszawie. Inicjatywa w trakcie tych kilku lat miała swoje wzloty i upadki. Z czasem zniechęceni mieszkańcy składali coraz mniej pomysłów, czego przykładem może być sam Żoliborz.

Słabnący entuzjazm spowodowany był głównie brakiem dotrzymania terminów realizacji wybranych w głosowaniu projektów, a także efekt końcowy, który odbiegał od głównych założeń. Przykładem na Żoliborzu jest rewitalizacja Alei Wojska Polskiego, gdzie autorzy projektu zarzucali Zarządowi Dróg Miejskich, okrojenie jej do głównych elementów.

Mieszkańcy nie mogą doczekać się również Skweru Krasińskiego, którego projekt wybrano do realizacji w 2017 roku. – Są plany, żeby projekt Skweru Krasińskiego zaczął być realizowany w 2020 roku – mówiła dla Radia Żoliborz Justyna Glusman koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni w Warszawie.

Po ubiegłorocznej edycji wydawać by się mogło, że frustracja będzie narastać. Na etapie weryfikacji wniosków odrzucono wówczas około jedną trzecią pomysłów. Najczęściej powodem oceny negatywnej zgłoszonego projektu był brak możliwości realizacji w ciągu jednego roku budżetowego.

Konkurencja jest spora

W tym roku w kategorii projektów dzielnicowych obejmujących Żoliborz złożono 114 wniosków elektronicznych. Do tej puli należy jeszcze doliczyć projekty złożone na papierowych formularzach, które urzędnicy będą w najbliższym czasie wprowadzali do systemu. Ilość złożonych na Żoliborzu wniosków jest niemal dwukrotnie większa niż w roku poprzednim.

Inicjatywy podzielono na dziewięć kategorii: edukacja, komunikacja/drogi, kultura, ochrona środowiska, pomoc społeczna, przestrzeń publiczna, sport, zdrowie i zieleń miejska. W kontekście niektórych wniosków kategorie te przenikają się co oznacza, że jeden pomysł zaliczany jest do kilku kategorii.

Najpopularniejszą kategorią wśród żoliborzan jest przestrzeń publiczna (75 wniosków złożonych drogą elektroniczną). Nie brakuje tu takich pomysłów jak tężnie solankowe, poprawa bezpieczeństwa na żoliborskich ulicach czy upamiętnienie rzeźbą jednego z dawnych mieszkańców Żoliborza. Drugą kategorią do której zaliczono najwięcej wniosków jest zieleń miejska. Po za takimi projektami jak te, które miałby zwiększyć liczbę drzewostanu na Żoliborzu są m.in. takie jak, strefa relaksu czy promenada spacerowa wzdłuż jednej z arterii Żoliborza.

Projektów ogólnomiejskich dotyczących Żoliborza jest łącznie 25. Wśród nich znajdują się takie pomysły jak reaktywacja warszawskich skateparków, doświetlenie bulwarów wiślanych na żoliborskim odcinku czy uzupełnienie luk w trasach rowerowych.

Żoliborz w ramach Budżetu Obywatelskiego ma do wydania ponad 1,6 mln zł

Złożone wnioski będą weryfikowane przez urzędników do 6 maja. Autorzy, których projekty otrzymają negatywną ocenę, będą mogli odwołać się od decyzji do 13 maja. Od 15 do 30 czerwca potrwa głosowanie na projekty. Listę projektów, które zostaną wykonane w 2021 roku poznamy 16 lipca.

Budżet Obywatelski to 83 mln zł, które mają do rozdysponowania mieszkańcy. Na Żoliborzu do podziału jest ponad 1,6 mln zł.

Koszt jednego projektu , zarówno w puli ogólnomiejskiej, jak i dzielnicowej, nie może przekroczyć 20% budżet przeznaczonego na dany obszar.

W tym roku mieszkańcy stolicy rozdysponują łącznie 83 mln zł. Na projekty ogólnomiejskie z tej puli przeznaczono niemal 25 mln zł. Na poziomie dzielnicowym, żoliborzanie podzielą na projekty ponad 1,6 mln zł. Jakie inicjatywy w tym roku zgłosili mieszkańcy dzielnicy? W tej kategorii limit na jeden projekt wynosi 332 tys. zł.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
słabe opady deszczu

Temperatura: 8°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 6 km/h