Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 1 grudnia 2023 10:49

Tokarczuk odbiera Nobla, a ratusz przekazuje 2 tys. jej książek do bibliotek

Księgozbiory warszawskich bibliotek i szkół zostały uzupełnione o 2 tys. książek Olgi Tokarczuk. W ten sposób miasto świętuje literackiego Nobla przyznanego polskiej autorce. „To ukłon w stronę autorki, a jednocześnie prezent dla mieszkanek i mieszkańców Warszawy” – czytamy w komunikacie ratusza.

- Kupiliśmy ponad 2 tysiące książek Olgi Tokarczuk. Do wyboru będzie aż 14 tytułów. Wśród nich znajdziecie zarówno starsze pozycje, jak i te najnowsze. Zarówno te, które można przeczytać jednego dnia, i na które trzeba poświęcić trochę więcej czasu. Cieszę się, że możemy w ten sposób uczcić Nobla znakomitej polskiej pisarki, której twórczość cenię osobiście – ogłosił Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Wśród zakupionych tytułów znajdzie się m.in. „Podróż ludzi księgi”, „Prawiek i inne czasy”, „E.E”, „Dom dzienny, dom nocny”, „Bieguni”, „Opowiadania bizarne” oraz „Księgi Jakubowe”. Książki trafią do bibliotek publicznych w całym mieście oraz do 126 bibliotek szkolnych.

Nobel dla pierwszej polskiej prozaiczki

Olga Tokarczuk już dziś odbierze z rąk króla Szwecji Karola XVI Gustawa medal oraz dyplom przyznany za całokształt twórczości. Szwedzka Akademia doceniła jej twórczość „za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia”. Laureaci nagrody Nobla dostają złote medale z wygrawerowanym wizerunkiem fundatora Alfreda Nobla oraz łacińską inskrypcją „Inventas vitam iuvat excoluisse per artes”. Wykonane ręcznie z 18-karatowego złota medale ważą 175 gramów.

Autorka „Ksiąg Jakubowych” jest drugą polską kobietą, którą nagrodzono największym literackim zaszczytem. W 1996 roku Akademia Szwedzka doceniła poetkę Wisławę Szymborską. Jest to piąty Nobel w dziedzinie literatury przyznany pisarzowi tworzącemu w języku polskim.  

Olga Tokarczuk w sobotę wygłosiła swoją noblowską przemowę. W mediach cytowane są jej różne fragmenty. W szwedzkich pojawiają się opinie, że jej wykład prowokuje do myślenia. Polska autorka w swoim odczycie noblowskim mówiła o kryzysie narracji i o pułapce, jaką jest powszechna obecnie narracja pierwszoosobowa. Pisarka wspomniał o chaosie informacyjnym współczesnego świata, ciemnych stronach powszechnego dostępu do wiedzy, serialach i miejscu literatury we współczesnym świecie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zamglenia

Temperatura: -4°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1003 hPa
Wiatr: 11 km/h