Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 21:47

Radni zdecydowali. Miejskie żłobki tylko dla dzieci ze szczepieniami

Ratusz zamyka publiczne żłobki dla dzieci bez obowiązkowych szczepień. Tak zadecydowali stołeczni radni, którzy poparli wniosek prezydenta miasta - Rafała Trzaskowskiego.

„Od stycznia [2020 roku] z bezpłatnych miejsc w warszawskich żłobkach gwarantowanych przez miasto będą mogły korzystać tylko zaszczepione dzieci. To konieczny krok w trosce o zdrowie najmłodszych warszawiaków” – napisał na Twitterze prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Za uchwałą głosowało 41 samorządowców. Nikt nie był przeciw, 16 radnych wstrzymało się od głosu. Przyjęta uchwała jest warunkiem wstępnym przy rekrutacji, dającym pewność zarówno personelowi danego żłobka lub dziennego opiekuna, jak i rodzicom innych dzieci, że przyjęte dziecko jest szczepione.

Niemal 2,5 tys. dzieci czekających na miejsce w żłobu nie było szczepionych

„Miasto postulując uszczelnienie systemu, korzystało z badań (badanie listopad 2019r., próba 4,5 tys. respondentów), w których rodzice wskazali, że żłobki powinny być dostępne wyłącznie dla dzieci zaczepionych (90% odpowiedzi)” – czytamy w komunikacie stołecznego ratusza.

Według danych warszawskiego ratusza aż, 2,4 tys. dzieci z 13 tys. czekających na miejsce w żłobku nie było szczepionych. Część z nich to dzieci, które nie mogą być zaszczepione ze względów medycznych. Nowy przepis tej części maluchów nie będzie dotyczył. Pozostali nie trafią nawet na listę rezerwową.

- Jeżeli rodzice będą się chcieli sądzić - proszę bardzo, będziemy na takie sprawy gotowi. Uważamy, że skoro szczepienia są obowiązkowe, są wpisane w ustawy, to trzeba tego przestrzegać – mówił w Radiu Kolor Paweł Rabiej, wiceprezydent stolicy.

Wzrasta liczba odmów szczepień

Wedle ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi na liście obowiązkowych szczepień ochronnych dzieci i młodzieży na rok 2019 są szczepienia m.in. przeciwko gruźlicy, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, błonicy, tężcowi, krztuścowi, polio, Haemophilus influenzae typu b, odrze, śwince i różyczce i wreszcie przeciwko pneumokokom.

W Polsce rośnie liczba odmów szczepień. Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny, w ciągu pierwszego kwartału bieżącego roku, ponad 42 tys. osób uchyliło się od szczepień. W 2010 roku było to jedynie niemal 3,5 tys. osób.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ