Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 19 maja 2024 03:12

Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych, czyli nowe obowiązki dla Spółek

W dniu 13 października weszła  w życie nowelizacja przepisów ustawy o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Nowa regulacja utworzyła nowy – jawny i dostępny dla wszystkich rejestr – Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR).

Jak wskazuje Ministerstwo Finansów, celem tego rejestru jest gromadzenie danych o osobach, które mają rzeczywisty wpływ na zarządzanie daną spółką. Ma to zapobiec finansowaniu terroryzmu i praniu brudnych pieniędzy, bowiem posiadanie dokładnych i aktualnych danych o beneficjentach rzeczywistych ma istotne znaczenie dla zwalczania niepożądanych zjawisk i uniemożliwia przestępcom ukrycie swojej tożsamości w skomplikowanej strukturze korporacyjnej.

Informacje, które będą dostępne w rejestrze, zobowiązane są zgłosić same spółki, a konkretniej osoby uprawnione do działania w ich imieniu (członkowie zarządu lub wspólnicy posiadający prawo działania w imieniu danej spółki). Obowiązek zgłoszenia nie obejmie jednak wszystkich podmiotów. Ustawodawca zobowiązał do tego jedynie spółki jawne, komandytowe, komandytowo-akcyjne, z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki akcyjne a od 1.03.2020 roku także proste spółki akcyjne. Obowiązek zgłoszenia nie dotyczy zatem spółek partnerskich, spółek cywilnych ani osób fizycznych, prowadzących działalność gospodarczą wpisaną do CEDiG.

Zgłoszenie ma się odbywać elektronicznie na specjalnie w tym celu udostępnionej platformie i będzie potwierdzane podpisem elektronicznym albo podpisem zaufanym w ePUAP.

Termin na zgłoszenie danych do nowego rejestru został zróżnicowany w stosunku do spółek, które w dniu wejścia w życie nowelizacji istniały i które zostały wpisane do KRS później. Pierwsze muszą dokonać zgłoszenia w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie nowelizacji, czyli do 13.04.2020 roku. Nowopowstałe spółki będą jednak miały na to tylko 7 dni od chwili wpisu do KRS. Za brak zgłoszenia ustawodawca przewidział dotkliwe kary, nawet do miliona złotych.

fot. AdobeStock


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ