Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 19 maja 2024 04:19

Po niemal dekadzie żoliborzanie doczekają się zebry przed urzędem

To jeden z projektów realizowanych w ramach budżetu partycypacyjnego sprzed dwóch lat. Były happeningi, pisma, interpelacje i dwie nieudane próby złożenia wniosku do budżetu partycypacyjnego. Po latach walki o zebre przed urzędem dzielnicy, piesi poczują komfort.

- Niedługo minie 10 lat jak prosimy o tę zebrę – mówi w rozmowie z Radiem Żoliborz Donata Rapacka ze Stowarzyszenia Żoliborzan. W trakcie prac nad stacją metra plac Wilsona ulica Słowackiego była zamknięta. Mieszkańcy swobodnie mogli przechodzić na obie strony jezdni. Sytuacja się zmieniła po zakończeniu robót. Wówczas okazało się, że przeprawa na drugą stronę ulicy Słowackiego, na wysokości urzędu Żoliborza, nie jest tak oczywista. Do tej pory nie można przejść przez jezdnię inaczej niż głęboko wykopanym przejściem podziemnym. Piesi do pokonania mają łącznie 74 schodki.

-  W celu utworzenia przejścia dla pieszych organizowaliśmy happeningi podczas, którego przed urzędem dzielnicy rozdawaliśmy ciasto. Jako radna pisałam interpelacje i pisma do władz miejskich. Mieszkańcy zaś utworzyli petycję, pod którą podpisało się około tysiąca mieszkańców. Mimo to, zebry nadal nie było – wspomina żoliborska radna. Kolejnym narzędziem w osiągnięciu celu miał być budżet partycypacyjny. Projekt dopuszczono do głosowania dopiero za trzecim razem.

Do trzech razy sztuka

Projekt, który poparli mieszkańcy jest z 2017 roku. Korzystając z obecności Tamasa Dombiego z ZDM, podczas ostatniego posiedzenia komisji ładu przestrzennego, radna Rapacka zapytała: - Co z zebrą na ul. Słowackiego? Wicedyrektor Dombi zapowiedział, że z nowego przejścia mieszkańcy skorzystają prawdopodobnie w okolicy świąt.

- Z projektu, który głównie dotyczył przejść dla pieszych, ścieżki rowerowej i zmian organizacji ruchu ZDM wykonał projekt, który zmienia całą przestrzeń w ulicy Słowackiego. To nie tylko kosztuje, ale i wymaga uzgodnień wymagających dużo czasu – wyjaśnia radna Rapacka w rozmowie w Radia Żoliborz. Zmiany powinny ucieszyć kierowców. Wzdłuż ulicy wyznaczonych zostanie około 60 miejsc postojowych, co oznacza, że będzie ich dwa razy więcej niż obecnie. Wygospodarowanie przestrzeni na nowe miejsca do parkowania są możliwe dzięki rezygnacji z jednego pasa jezdni pomiędzy skrzyżowaniami.

- W przyszłym roku chcemy również wyznaczyć nowe przejście na wysokości ul. Szczepanowskiego, a istniejącą zebrę przy ul. Czaki wyposażyć w azyl - zapowiedzieli w dzisiejszym komunikacie drogowcy.


DSC04556

DSC04556

DSC04558

DSC04558

DSC04561

DSC04561


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ