Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 lipca 2024 22:45

[Radio Żoliborz] Co z tajnym laboratorium z okresu Zimnej Wojny?

Historia Obiektu Alfa sięga połowy lat 70-tych. To jedyny taki obiekt w kraju. Do niedawna można było go zwiedzać. Muzeum Zimnej Wojny stworzyli miłośnicy militariów. Teraz obiekt czeka likwidacja.

- Obiekt Alfa jest przede wszystkim unikatem. To jedyne takie miejsce w kraju, które zachowało się w niemal pierwotnym stanie. W dodatku było jedynym tego typu miejscem udostępnionym do zwiedzania – mówi Michał Kępiński z Fundacji Edukacji Historycznej, który był gościem rozmowy „Rytm Żoliborza”.

Obiekt Alfa powstał w 1977 roku. Położony na pograniczu Woli z Żoliborzem, był najnowocześniejszym schronem swego czasu. W środku mieściło się tajne laboratorium przygotowane na III wojnę światową. – Były tam prowadzone badania, doświadczenia i symulacje warunków wojennych. Większość badań jest jednak utajniona. Pracowało tam 15 naukowców, którzy spędzali w Obiekcie Alfa nawet po kilkanaście dni – wyjaśnia Michał Kępiński.

Grupa miłośników z Fundacji Edukacji Historycznej wynajęła i zainwestowała w pomieszczenie tworząc muzeum, które przez trzy lata odwiedziły steki osób, miłośnicy historii i globtroterzy. Niestety, wszystko wskazuje na to, że Obiekt Alfa zniknie z mapy warszawskich atrakcji. Najemcy otrzymaliśmy od nowego dyrektora Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii, płk. Adam Zięby, wypowiedzenie umowy dzierżawy. – Nie znamy przyczyny wypowiedzenia. W rozmowie z dyrektorem również nie poznaliśmy powodu – przyznaje w rozmowie gość Radia Żoliborz. Dla niektórych może to być stracona szansa do odkrycia tajemnic Obiektu Alfa.

Jaki los czeka obiekt Alfa? Co może się w przyszłości z nim stać?

Gościem rozmowy "Rytm Żoliborza" jest Michał Kępiński z Fundacji Edukacji Historycznej

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 20°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 24 km/h