Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 2 grudnia 2023 09:44

Ponad 2,5 tys. dzieci w kolejce do żłobków bez szczepień

Ratusz zamierza zamknąć dostęp do opieki żłobkowej rodzicom dzieci, które nie mają obowiązkowych szczepień. Władze miasta pierwszy krok w tym kierunku zrobiły w lutym, kiedy postanowiono przy rekrutacji premiować dzieci po szczepieniach.

Urzędnicy przekonują, że bardziej restrykcyjne podejście do kwestii szczepień, pozwoli uniknąć sytuacji, w których dziecko bez szczepień, mimo wszystko dostałoby się do żłobka mając z tego powodu mniej punktów niż inne dzieci w kolejce.

Zespół Żłobków przeprowadził ankietę wśród rodziców, których dzieci czekają w kolejce na miejsce w żłobku. Okazuje się, że w odpowiedzi na pytanie, czy żłobki powinny być wyłącznie dla dzieci szczepionych, rodzice najczęściej odpowiadali, że tak.

- Jeżeli ktoś nie szczepi swojego dziecka, to nie ma co oczekiwać bezpłatnego żłobka miejskiego. Niech zaszczepi dziecko, chyba że są przyczyny medyczne, które na to nie pozwalają. Mamy część rodziców, którzy celowo nie szczepią dzieci, a to naraża na inne choroby - tłumaczy w rozmowie z Radiem Kolor Paweł Rabiej, wiceprezydent Warszawy.

Z ok 13 tys. dzieci czekających w kolejce do bezpłatnej opieki, 2,6 tys. jest nieszczepionych. Projekt uchwały o zamknięciu żłobków dla niezaszczepionych dzieci ma trafić do Rady Warszawy. Jeśli wejdzie w życie niezaszczepione dzieci nie mają nawet szans by znaleźć się w kolejce na oczekujące miejsca. Według informacji Zespołu Żłobkowego na temat wolnych miejsc okazuje się, że są one dostępne na Bemowie, Ochocie, Ursynowie, Białołęce, w Wesołej, na Pradze-Południe i Wilanowie. Żłobki na Żoliborzu należące do Zespołu Żłobków Warszawy nie znalazły się w aktualnym zestawieniu placówek z wolnymi miejscami.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ