Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 22 lipca 2024 22:50

Weekend na Żoliborzu: Syty poranek na Targu Śniadaniowym, piknik z książką, a może warsztaty antydyskryminacyjne?

Jeszcze tylko chwila i mamy zasłużony weekend. Co nas czeka na Żoliborzu? Powraca Targ Śniadaniowy, startuje Przegląd Filmów Alpinistycznych, a w sobotę dla moli książkowych przygotowano piknik w bibliotece.  

26. Przegląd Filmów Alpinistycznych im. Wandy Rutkiewicz

Kino z górami w tle, historie wypraw górskich i okazja do porozmawiania z alpinistami. Staruje 26 odsłona Przeglądu Filmów Alpinistycznych, która w tym roku, ze względu na 30. rocznicę śmierci, dedykowana jest Jerzemu Kukuczce.

Przegląd startuje już w piątek w Muzeum Sportu w Warszawie, gdzie zaprezentowane będą filmy małych form, które zostały nadsyłane przez entuzjastów wypraw górskich. Tego dnia odbędą się spotkania uczestników wyprawy Polskie Himalaje 2018. Punktem kulminacyjnym będzie projekcja filmu „Jurek” z udziałem reżysera i scenarzysty Pawła Wysoczańskiego.

PFA im.Wandy Rutkiewicz jest jednym z najstarszych przeglądów filmów górskich w naszym kraju - organizowanym od 1993 roku, tj. od pierwszej rocznicy zaginięcia polskiej alpinistki. W kolejnych dniach festiwal przenosi się na Wybrzeże Kościuszkowskie. Szczegółowy program dostępny jest na stronie Muzeum Sportu i Turystki.

10 maja (piątek), godz. 10:00 - 19:00
Muzeum Sportu i Turystki w Warszawie
11 - 12 maja (sobota - niedziela)
Wybrzeże Kościuszkowskie 37

Targ Śniadaniowy na Żoliborzu

Był na Mokotowie i Białołęce. Po długim i pełnym napięcia oczekiwaniu Targ Śniadaniowy wraca na Żoliborz, czyli tam gdzie wszystko 7 lat temu się zaczęło. „Dzięki współpracy z miastem Warszawa MPWiK oraz MPO  w tym roku odbędzie się kilka wydarzeń specjalnych przygotowanych specjalnie dla mieszkańców Żoliborza i Warszawy” – czytamy w zapowiedzi wydarzenia. 

Organizatorzy zapowiadają również, że tradycja tematycznych weekendów będzie i w tym roku kontynuowana. Na uczestników tegorocznych Targów Śniadaniowych na Żoliborzu czeka w tym roku huczna impreza urodzinowa z okazji 7 roku działalności.

Podczas inauguracyjnego Targu Śniadaniowego na Żoliborzu oprócz gwarantowanego pobudzenia kubków smakowych, będzie można zażyć m.in. porannej jogi. Program wydarzenia jest na bieżąco aktualizowany.

11 maja (sobota), godz. 9:00
aleja Wojska Polskiego

Piknik „Wolno Czytać”

Szesnasty już Ogólnopolski Tydzień Bibliotek to święto wszystkich czytelników i miłośników literatury. Bibliotekarze to osoby, które cechuje miłość do słowa pisanego i miejsc, w których pracują, czyli bibliotek. Większość zwykle kojarzy pracę bibliotekarza z odkładaniem książek na półkę i zakładaniem karty bibliotecznej. Nic bardziej mylnego! Ile razy możemy liczyć na pomoc w dobraniu odpowiedniej książki na weekend? A co z organizowanymi wydarzeniami i warsztatami? Pamiętajmy o bibliotekarzach!

Z okazji święta bibliotek na tarasie wypożyczalni nr 16 przy ulicy Słowackiego odbędzie się piknik „Wolno Czytać”. Podczas wydarzenia będzie można zdobyć tanio książkę na kiermaszu. Fani planszówek też znajdą zajęcie podczas wspólnych rozgrywek, a ekspert książkowy w swoim kąciku będzie polecać nowości wydawnicze.

11 maja (sobota), godz. 10:00 - 16:00
Wypożyczalnia nr 16 przy ul. Słowackiego

Spacer i zwiedzanie Muzeum Katyńskiego z przewodnikiem

Wraz z przewodnikiem będzie można wybrać się na sobotni spacer po Żoliborzu i zwiedzić bezpłatnie ekspozycję Muzeum Katyńskiego. Po wszystkim na uczestników czeka również poczęstunek. Wszystkich chętnych oprowadzać będzie Luiza Tkacz oraz Bogdan Falicki z Towarzystwa Przyjaciół Warszawy.

11 maja (sobota), godz. 13:00
Zbiórka: Dęby Katyńskie; Techniku Elektryczne nr 2 im. Synów Pułku

Warsztat antydyskryminacyjny (przeciw homo-, bi- i transfobii)

W maju przypada Międzynarodowy Dzień Przeciwko Homofobii, Transfobii i Bifobii. Święto to jest obchodzone na pamiątkę wykreślenia homoseksualności, 17 maja 1990 roku, z Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Zaburzeń (WHO). Ma on na celu zwrócenie uwagi na doświadczaną przez osoby LGBT+ przemoc i dyskryminację.

Czym jest w rzeczywistości bifobia, homofobia i transfobia i jakie znaczenie mają dla osób doświadczających zjawiska? O tym opowie podczas warsztatów antydyskryminacyjncych Dominik Haak z asystą Justyny Płoszaj.

Dominik Haak to ceniony specjalista psycholog specjalizujący się w seksuologii klinicznej i pracy z osobami LGBT+. W swoim dorobku ma liczne wystąpienia na konferencjach, jak i publikacje. Jest Członekiem Polskiego Towarzystwa Psychologicznego i Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego. Towarzysząca mu podczas niedzielnych warsztatów Justyna Płoszaj jest psycholożką, specjalistką wyczuloną na kwestie społeczne i szanująca różnorodność.

Organizatorzy polecają kontakt poprzez Messenger Poradnia Psychologiczna Synergia, w celu potwierdzenia obecności - dla osób uczestniczących przygotowane zostaną materiały. Warsztat odbędzie się na świeżym powietrzu.

12 maja (niedziela), godz. 12:00 - 14:00
Prochownia Żoliborz


warsztaty antydyskryminacyjne

warsztaty antydyskryminacyjne

przeglad filmów alpinistycznych

przeglad filmów alpinistycznych

59909144_2469231386420360_7948892692799291392_n

59909144_2469231386420360_7948892692799291392_n


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 24°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 27 km/h