Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 24 lipca 2024 01:27

Plażowi wracają na Plażę Żoliborz

Od soboty 29 czerwca, na żoliborską plażę wraca Warszawski Plażowy. Punkt będzie otwarty codziennie w godzinach 11:00 – 19:00. Plażowi pojawią się także na czterech innych miejskich plażach.
Plażowi wracają na Plażę Żoliborz
Plaża Żoliborz

Źródło: Archiwum Gazety Żoliborza

W tym artykule przeczytasz o:

  • powrocie plażowych na żoliborską plażę
  • urokach Plaży Żoliborz i okolic
  • wakacyjnych animacjach na plaży

Od soboty 29 czerwca na Plaży Żoliborz codziennie w godzinach 11.00 - 19:00 aż do końca września będzie działał Warszawski Plażowy. Do dyspozycji plażowiczów są leżaki, piłki oraz zabawki dla dzieci. W ramach akcji „Zaczytaj się nad Wisłą” na plażach znajdą się także plenerowe biblioteki. Dodatkowo Warszawski Plażowy służy informacją i pomocą również w zakresie asortymentu: różowa skrzyneczka, apteczka lub kubek wody. Plażowy dyżuruje w charakterystycznej drewnianej budce z flagą Dzielnicy Wisła.

Plaża Żoliborz

Sezon plażowy nad Wisłą oficjalnie został rozpoczęty. Warto zatem wybrać się także na naszą żoliborską plażę. Z każdym sezonem tereny nad Wisłą rozwijają się coraz ciekawej, zagospodarowana przestrzeń się pięknie rozrasta, amatorów nadrzecznych rozrywek przybywa. Żoliborska plaża powstała stosunkowo niedawno, bo dopiero w 2013 roku. Dziś ma jednak całkiem sporo grono miłośników. Ulokowana jest nieco na uboczu, Z jednej strony ciągnie się nieco dzika ścieżka wzdłuż Wisły, z drugiej – betonowy wał, którym dotrzeć można do bulwarów wiślanych.

Żoliborski brzeg Wisły to idealne miejsce na trochę inny niż betonowymi bulwarami spacer. Okolica jest naprawdę wyjątkowa. W ostatnich latach brzeg Wisły na wysokości Żoliborza mocno się zmienił. Plażę urządzono tam, gdzie kończą się betonowe bulwary. Znajduje się na niej niewielki placyk zabaw z huśtawkami i zjeżdżalnią i ścianką wspinaczkową. Tuż obok zaczyna się piesza ścieżka, która wije się między drzewami przy samym brzegu aż do mostu Grota-Roweckiego. Można tu zejść nad wodę, połazić po głazach i powalonych drzewach noszących świeże ślady bobrzych zębów. Ścieżka przecina malowniczy, gęsty las łęgowy, charakterystyczny dla wiślanych brzegów.

W okolicach plaży nie brakuje atrakcji. Nieopodal znajduje się gród Wikingów - Warownia Jomsborg, czyli historyczny skansen urządzony przez grupę pasjonatów historii i kultury Normanów. Do środka grodu można zajrzeć przy okazji różnych sezonowych imprez. Jest też stajnia Agmaja, gdzie za opłatą dostępne są przejażdżki na koniach i kucach. Są też pawie i inne gatunki ptaków. Niedaleko też jest do terenów Spójni – wielosekcyjnego klubu sportowego, gdzie można skorzystać choćby z kortów tenisowych czy urządzonego na dawnym stadionie pola golfowego. W sąsiedztwie jest też przystań jachtowa, stacja rowerów miejskich Veturilo, parking na 50 samochodów a także budynek Centrum Olimpijskiego. 

Plaża Żoliborz ma swój urok. Wygląda trochę jak park nad Wisłą, w którym na ziemi zamiast trawy jest piasek. Plaża to idealne miejsce dla tych, którzy chcą połączyć spokój gaju z odrobiną nadrzecznego, wakacyjnego klimatu. Przychodzi tu sporo rodzin z dziećmi i ludzi starszych. Lokalizacja na uboczu pozwala się czuć tutaj niezobowiązująco. Plaża Żoliborz jest osadzona na piaszczystej skarpie wśród drzew, z widokiem na dziką praską stronę Wisły. To miejsce jest naprawdę wyjątkowe – choć znajduje się w środku wielkiego miasta, można się poczuć jakby się z miasta wyjechało. Na plaży jest też bar - Letnisko Żoliborz, gdzie można nie tylko coś zjeść i wypić, ale wieczorami posłuchać różnorodnej muzyki, a w czasie trwających imprez sportowych obejrzeć transmisje. Można tu oglądać mecze trwających piłkarskich Mistrzostw Europy, planowane są także relacje z najważniejszych wydarzeń zbliżających się Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

Nie tylko plażowanie

Dzięki obecnym na żoliborskiej plaży, plażowym można nie tylko, jak już pisaliśmy, skorzystać ze sprzętu plażowego i rekreacyjnego, ale również zasięgnąć informacji na temat atrakcji, jakie czekają na plażowiczów nad Wisłą, a także skorzystać z różnych animacji. Plan animacji na plaży Żoliborz wygląda następująco: 

15, 22 i 29 czerwca oraz 6 lipca; godz. 11:00-13:00
Tajemnice Wisły – historyczne eskapady, gra terenowa

13 lipca; godz. 11:00-13:00
Warsztaty tworzenia motanek i eko breloków

20, 27 lipca oraz 3, 10 sierpnia; godz. 11:00-13:00
Kto żyje nad Wisłą?

18, 25 sierpnia oraz 1 września; godz. 11:00-13:00
Wianki

7 września; godz. 11:00-12:00
Zabawy terapeutyczne z pedagogiem

14 września; godz. 11:00-12:30
Adrian Sobieszański - spacer varsavianistyczny

21 września; godz. 11:00-13:00
Spacer Botaniczny - inwazja roślin

O szczegółach będziemy informować na bieżąco. 

Do końca września plażowi będą codziennie także na czterech innych stołecznych plażach: plaży Saskiej, plaży Poniatówka, plaży Rusałka (ZOO) oraz na bulwarze gen. George’a Smitha Pattona (przy pierwszym pawilonie od strony mostu Świętokrzyskiego).


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 18°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 24 km/h