Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 1 marca 2024 22:48
Reklama

Wystawa w nowej siedzibie Muzeum Wojska Polskiego to 250 tys. eksponatów. Rusza konkurs na jej projekt

Prace nad nową siedzibą Muzeum Wojska Polskiego nabierają tempa. Właśnie ogłoszono międzynarodowy konkurs na koncepcję ekspozycji muzeum w Cytadeli Warszawskiej. Wyzwanie przed ochotnikami jest ambitne, bo stała ekspozycja ma składać się z ćwierć miliona eksponatów.

Siodło Napoleona z Egiptu, mundur powstańca warszawskiego Jerzego Sienkiewicza „Rudego”, szabla generała Antoniego Sułkowskiego, pistolet gen. Zygmunta Berlinga czy miecz znaleziony w Ostrowiu nad Jeziorem Gopło, datowany na VII wiek  to jedynie promil eksponatów, które mają stanowić część stałej wystawy w powstającym na Cytadeli Muzeum Wojska Polskiego. W nowej siedzibie placówki stała ekspozycja ma zajmować ok. 6 tys. m kw.

Maszyna drukarska, na której J. Piłsudski w 1900 r., w Łodzi, odbijał pismo PPS „Robotnik”
fot. Muzeum Wojska Polskiego

„Budowa nowego gmachu – w ramach imponującego założenia forteczno-parkowego, tzw. Cytadeli Muzeów, stwarza m.in. możliwość zorganizowania nowej, stałej ekspozycji w Muzeum Wojska Polskiego (MWP) – pierwszej co do wielkości w kraju i jednej z najważniejszych w Europie placówce tego typu” – podkreśla w materiałach konkursowych MWP.

Wyzwanie dla architektów – konkurs na projekt wystawy

Prace nad muzeum wkraczają w koleiny etap. Wczoraj ogłoszono konkurs na zaprojektowanie stałej wystawy. Autor zwycięskiego projektu otrzyma 180 tys. zł i zaproszenie  do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na szczegółowe opracowanie pracy konkursowej.

W materiałach konkursowych znajdują się m.in. trzy scenariusze, tworzące spójną całość, wedle których architekci mają zaprojektować wystawę. Opowieść o tysiącletnich dziejach wojska polskiego, będzie podzielona na poszczególne okresy, od ok 960 roku aż do drugiej wojny światowej. Największą powierzchnie muzeum zajmą eksponaty z okresu od 1914 do 1945 roku. To właśnie w tej części znajdzie się samolot Dakota III, o którym pisaliśmy na łamach Gazety Żoliborza na początku kwietnia.

Sprowadzony do Polski samolot Dakota III
fot. Muzeum Wojska Polskiego

Są kolaże grafiki ekspozycyjnej i zabytków

Jak podkreśla MWP wystawa stała ma być w dużej mierze wykonana techniką kolaży malarstwa 3D, co oznacza, że zobaczymy rekonstrukcje elementów architektury obronnej. „Ważną cechą charakterystyczną ekspozycji będzie również bardzo oszczędne wykorzystanie multimediów, które w zasadzie ograniczone będą do wyświetlania krótkich animowanych form filmowych, wyprodukowanych na podstawie utrwalonych technikami drukarskimi obrazów (miedzioryty, drzeworyty etc.) przedstawiających sceny batalistyczne oraz krótkich animowanych form filmowych przedstawiających np. taktykę walki wojsk polskich w poszczególnych okresach” – czytamy w materiałach konkursowych.

Mundur Jerzego Sienkiewicza „Rudego”
fot. Muzeum Wojska Polskiego

Ćwierć miliona eksponatów

„Mimo dramatycznych losów narodu polskiego w ostatnich dwóch stuleciach i niewyobrażalnych strat dorobku kulturowego w okresie II wojny światowej, całość zbiorów zamyka się imponującą liczbą ponad 250 tys. eksponatów. W tak ogromnym i różnorodnym zbiorze przetrwały do naszych czasów najcenniejsze eksponaty – pamiątki związane bezpośrednio z królami, hetmanami, bohaterami narodowymi, generałami, dowódcami z czasu powstań narodowych, czy też artefakty łączone z konkretnymi wydarzeniami historycznymi” – podkreśla MWP w opisie założeń scenariuszowych nowej ekspozycji stałej.

Powstający pawilon Muzeum Wojska Polskiego ma być gotowy w listopadzie 2020 r.


mundur rudego
mundur rudego

maszyna drukarska
maszyna drukarska


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 8°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 22 km/h