Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 14 czerwca 2024 14:18

Władze Mazowsza wybrane! Adam Struzik ponownie marszałkiem!

Po dwóch miesiącach od wyborów samorządowych wreszcie wybrano skład zarządu Mazowsza. Marszłkiem województwa został po raz kolejny Adam Struzik.
Władze Mazowsza wybrane! Adam Struzik ponownie marszałkiem!
Adam Struzik

Autor: Marcin Obara

Źródło: PAP

W tym artykule przeczytasz o:

  • wyborze marszałka Sejmiku Mazowieckiego
  • nowym składzie zarządu

Adam Struzik rządzi już regionem od 24 lat. W tych wyborach ustanowił rekord poparcia wśród kandydatów do wszystkich sejmików wojewódzkich w całym kraju - zdobył aż 75 tys. głosów. O tym, ze ponownie zostanie marszałkiem województwa wiadomo było od dawna, ale głosowanie przeprowadzono dopiero dwa miesiące po wyborach. Opóźnienie wynikało z próby poszerzenia koalicji w Sejmiku. Od początku było wiadomo, że na Mazowszu zostanie odnowiona koalicja KO i PSL. KO po ostatnich wyborach ma 20 radnych, Trzecia Droga - ośmioro wszyscy popierani przez PSL właśnie). Do tego po jednym mandacie wzięła Lewica i Bezpartyjni Samorządowcy. PiS miał mieć 21 radnych, ale do klubu PiS nie przystąpił wybrany z listy tego komitetu Marek Martynowski. W tej sytuacji trwały rozmowy o odwzorowaniu w Sejmiku Mazowsza koalicji rządowej, co popierał sam Struzik i powierzenie stanowiska wicemarszałka radnej Lewicy.  Podczas rozmów, ani KO, ani ludowcy nie chcieli jednak oddać posady z własnej puli. ostatecznie zatem lewica nie ma w nowym zarządzie swego przedstawiciela. 

Podczas głosowania zdarzyła się zresztą pewna mała niespodzianka, bo Struzik dostał aż 33 głosy, co oznacza, że zagłosowała na niego część radnych PiS. Bo jeśli założyć, że głosowali na niego radni z koalicji, których jest 28 oraz radna lewicy i bezpartyjny samorządowiec, to i tak wychodzi, że co najmniej troje radnych wybranych z listy PiS oddało swój głos za kandydaturą Struzika. 

Wszystko zostało zatem po staremu. Jedyna zmiana to zastąpienie Elżbiety Lanc, która była członkiem zarządu województwa od dziesięciu lat, Anną Brzezińską (KO). Drugą członkinią zarządu została tak jak dotąd, Janina Ewa Orzełowska (PSL). Wicemarszałkami województwa zostali Rafał Rajkowski i Wiesław Raboszuk, obaj z KO.

W Sejmiku Mazowsza wkrótce dojdzie jednak do pewnych drobnych zmian personalnych. Jarosław Krajewski, radny PiS złoży mandat, bo przejmie mandat posła po Małgorzacie Gosiewskiej, która została wybrana na europosłankę. Za Krajewskiego do Sejmiku Mazowsza przyjdzie Michał Grodzki, który był już radnym w poprzedniej kadencji.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ