Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 24 lipca 2024 02:31

Darmowa komunikacja w dniu wyborów

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca, odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Tego dnia komunikacja miejska w Warszawie będzie darmowa. A jeszcze tylko dziś można zgłosić się po zaświadczenie o prawie do głosowania.
Darmowa komunikacja w dniu wyborów

Źródło: Warszawski Transport Publiczny

W tym artykule przeczytasz o:

  • bezpłatnej komunikacji miejskiej w dniu wyborów
  • ostatniej szansie na załatwienie formalności

Bezpłatny transport publiczny

Mieszkańcy, którzy będą musieli dojechać na niedzielne głosowanie, będą mogli skorzystać z transportu publicznego. Prezydent Warszawy podjął decyzję, że tego dnia komunikacja miejska w stolicy będzie darmowa. Podobne rozwiązanie wprowadzono również podczas ostatnich wyborów parlamentarnych i samorządowych.

W dniu wyborów do Parlamentu Europejskiego nie trzeba będzie kasować biletów w pojazdach Warszawskiego Transportu Publicznego.  Pasażerowie będą mogli skorzystać bezpłatnie z komunikacji miejskiej w granicach 1. i 2. strefy biletowej tylko w niedzielę 9 czerwca. Bezpłatne przejazdy autobusami, tramwajami, metrem czy pociągami SKM mają ułatwić dotarcie do lokali wyborczych. W ramach oferty Wspólny Bilet ZTM-KM-WKD w tym dniu podróże będą bezpłatne również w pociągach WKD (w granicach 1 strefy biletowej) oraz w pociągach Kolei Mazowieckich (w 1+2 strefie biletowej).

Ostatnia szansa na załatwienie formalności

Jeżeli wyborca nie jest pewien, gdzie będzie przebywać w dniu wyborów – powinien pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania. Na jego podstawie będzie można oddać swój głos w każdej obwodowej komisji wyborczej w kraju lub za granicą. Co ważne, dokument ten wydawany jest tylko raz i jego utrata będzie oznaczała brak możliwości oddania głosu. Wniosek można złożyć osobiście lub przez pełnomocnika w każdym urzędzie gminy w kraju, a w Warszawie w każdym urzędzie dzielnicy. Za granicą zaświadczenie wydają konsulowie. Termin na uzyskanie dokumentu mija 6 czerwca. Do tej pory w stolicy takie zaświadczenia wydano ponad 14 tys. osób.

Również tylko do dzisiaj można złożyć wniosek w sprawie zmiany miejsca głosowania – jeżeli adres miejsca, pod którym mamy oddać głos, jest nieaktualny. Dokument ten można złożyć przez Internet. Potrzebny jest do tego profil zaufany lub osobiście w delegaturze Biura Administracji i Spraw Obywatelskich w dzielnicy m.st. Warszawy, w której wyborca będzie przebywać w dniu wyborów. Sprawa załatwiana jest od ręki i bezpłatnie. Do tej pory z takiego rozwiązania skorzystało w Warszawie niemal 29 tys. osób.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 18°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 24 km/h