Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 24 maja 2024 12:38

Co? Gdzie? Kiedy?, czyli tydzień na Żoliborzu

Przegląd wydarzeń kulturalnych (i nie tylko) na cały tydzień.
Co? Gdzie? Kiedy?, czyli tydzień na Żoliborzu
Joga w Forcie

Autor: yanlaya

Źródło: freepik

W tym artykule przeczytasz o:

  • wydarzeniach kulturalnych, inicjatywach sąsiedzkich, zajęciach, warsztatach
  • terminarzu wydarzeń
  • zasadach uczestnictwa

15 𝐤𝐰𝐢𝐞𝐭𝐧𝐢𝐚 (𝐩𝐨𝐧𝐢𝐞𝐝𝐳𝐢𝐚ł𝐞𝐤)

„Dzieci Kulmowej – Kulmowa Dzieciom”
Zapraszamy dzieci na spotkanie promujące twórczość Joanny Kulmowej – czytanie utworów autorki połączone z wykonaniem okolicznościowych przypinek ze specjalnie zaprojektowaną grafiką dopasowaną do poznanych utworów literackich poetki.
Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr XV
11:00-11:30
Zapisy pod numerem tel. 22 633 90 80

Klub Gier Planszowych 
Głównym celem klubu jest integracja lokalnej społeczności. Gry planszowe mają wartość edukacyjną, uczą zasad fair play, ale najbardziej zależy nam, abyśmy razem spędzili czas w miłej atmosferze.
Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr XV
17:00-19:00

Maria Kiesner - malarstwo. Wernisaż 
Maria Kiesner (ur. 1976) - absolwentka Wydziału Malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 2009 obroniła doktorat „Miasto przed burzą” na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W latach 2005 i 2007 była stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.W 2017 r. decyzją Rady Wydziału Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie uzyskała stopień doktora habilitowanego. Maluje architekturę i pejzaże miejskie. Przedstawia obiekty realistycznie, ascetycznie i bez sztafażu. Interesują ją zapomniane relikty socmodernizmu i modernizmu.
Żoliborski Dom Kultury - Fort Sokolnickiego
Od poniedziałku do środy w godz. 15:00-19:00 oraz podczas odbywających się wydarzeń
 


𝟏𝟔 𝐤𝐰𝐢𝐞𝐭𝐧𝐢𝐚 (𝐰𝐭𝐨𝐫𝐞𝐤)
 

Żoliborska szkółka roślin cz. 2
Zapraszamy na drugą część spotkania Żoliborskiej Szkółki Roślin. Czas na odwiedziny u swojej sadzonki i przeprowadzkę do nowego (Twojego) domu! Opowiemy o najczęstszych błędach popełnianych podczas uprawy roślin, abyście wspólnie wiedli długie, szczęśliwe życie.
Żoliborski Dom Kultury - Fort Sokolnickiego
16:00
Zapisy poprzez www.strefazajec.pl

Zadziorny Klub Filmowy 
Różnimy się, mamy różne poglądy i różnie patrzymy na świat. Często wkurzają nas te same kwestie, ale nie zawsze z tych samych powodów. W rozładowaniu napięcia może pomóc nam kino, które prowokuje prawdziwy dialog. Dołącz do Filmowego Klubu Wkurzonych, w którym spotykamy się, żeby porozmawiać, poznać różne punkty widzenia i zobaczyć, że tak naprawdę więcej nas łączy niż dzieli.
Żoliborski Dom Kultury - Fort Sokolnickiego
18:00

Na krańcu Afryki. Lesotho, RPA, Botswana, Namibia 
Spotkanie w formie multimedialnej prezentacji poprowadzi podróżnik, fotografik i geograf Marcin Szymczak, który zabierze Państwa w inspirującą podróż, pokaże piękno otaczającej przyrody, przybliży lokalne zwyczaje, święta i obrzędy. Prelekcja fotograficzno-podróżnicza w ramach cyklu „Podróże bez biletu” finansowana ze środków Budżetu Obywatelskiego 2024 w ramach projektu „Senior w Bibliotece”.
Czytelnia Pod Sowami
11:00

„Literaccy patroni żoliborskich ulic” 
Prelekcja połączona z prezentacją i zakończona quizem z nagrodami: podczas wykładu połączonego z prelekcją seniorzy dowiedzą się historii ulicy Stefana Żeromskiego oraz zapoznają się z biografią autora. Na koniec quiz z nagrodami książkowymi.
Punkt Seniora "Piękny Brzeg"
13:45

Pierwsze odwiedziny przedszkolaka w bibliotece „Otwieramy bibliotekę” 
Lekcje biblioteczne dla dzieci z przedszkoli i szkół, zapoznające je z funkcjonowaniem i zasadami korzystania z biblioteki.
Wypożyczalnia nr 111
9:45-11:00

Kółko Szachowe 
Zapraszamy wszystkich miłośników szachów, bez względu na wiek czy umiejętności. Udostępniamy szachownice oraz zegary szachowe, nauczymy podstaw gry.
Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 138
17.00-19.00

Przedszkolak w Bibliotece 
Zapoznamy dzieci z funkcjonowaniem biblioteki (jak się do niej zapisać, ile książek można wypożyczyć do domu, itd.). Przeczytamy również ulubione bajki i opowiadania.
Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr XV
11.00-11.30
Zapisy pod numerem tel. 22 633 90 80

Grupa dziergająco-szydełkująca 
Sąsiedzka grupa dziergająco-szydełkująca wzajemnie się inspiruje i spędza czas w kreatywnym towarzystwie. Milej dzierga Ci się w towarzystwie niż w samotności? Masz druty i nie wiesz jak ich używać? Chcesz zrobić swój pierwszy szalik? Pomożemy!
Miejsce Aktywności Lokalnej na Żoliborzu
17.00-19.30

Sztuka dobrostanu - ruch, oddech, relaks 
Sztuka Dobrostanu – esencje roślin dla zdrowia i dobrego samopoczucia. O prowadzącej: Sylwia Magdalena Buczak ze Sztuki Dobrostanu. Trenerka dobrostanu, instruktorka relaksacji, technik oddechowych, jogi, pilates core oraz zdrowego kręgosłupa. Arteterapeutka i Aromacoach. Prowadzi zajęcia i warsztaty z naturalnych sposobów przywracania równowagi psychofizycznej i osiągania dobrostanu. Wspiera w poprawie jakości życia, zdrowia, redukcji stresu i odkrywaniu pełni swojego potencjału.
Centrum Lokalne Żoliborz
18:00-19:30
Zapisy poprzez www.strefazajec.pl


𝟏𝟕 𝐤𝐰𝐢𝐞𝐭𝐧𝐢𝐚 (𝐬́𝐫𝐨𝐝𝐚)
 

Grand Prix WMOZP rocznik 2014 - II runda
Pływalnia OSiR Żoliborz
8:30-14:00

Otwarte spotkania z rękodziełem 
Szydełkujesz? Robisz na drutach? Haftujesz? Szyjesz? A może nie umiesz, ale chcesz się nauczyć? Zapraszamy na otwarte spotkania z rękodziełem! Będziemy wspólnie tworzyć, a przy tym rozmawiać, pić herbatę i dzielić się twórczymi umiejętnościami. Jeśli zalegają Ci w domu włóczki, niteczki, tkaniny lub inne materiały – przynieś, a wspólnie wymyślimy jak je wykorzystać.
Centrum Lokalne Żoliborz
12.00-14.00

Spontaniczna Pracownia Plastyczna 
Z inicjatywy utalentowanych seniorek Zosi, Uli, Eli uwalniamy przestrzeń CLŻ na spontaniczną działalność plastyczną! Przynieś swoje ulubione materiały (kredki, węgiel, papier lub podobrazie). Zapewniamy sztalugi i wspaniałą atmosferę przy kawie i herbacie. Tworzymy międzypokoleniową grupę artystyczną. Mile widziane osoby w każdym wieku!
Centrum Lokalne Żoliborz
14.00-17.00

Ochotnicy ogrodnicy 
Zaangażuj się w budowanie ogrodu społecznego przy CLŻ! Wspólnie planujemy nasadzenia i zbieramy plony, przy okazji zdobywając nowe kompetencje i budząc fantastyczne relacje w otoczeniu zieleni! 
Centrum Lokalne Żoliborz
16.00-18.00

Środowo-Planszowo 
Jeśli w 5 sekund zgadniesz kim są tajniacy, którzy zdołali wsiąść do pociągu wyprzedzając pędzące żółwie i omijając eksplodujące kotki, to znaczy, że to spotkanie jest dla Ciebie! Zapraszamy co środę na planszówki do Centrum Lokalnego Żoliborz. Bierzcie znajomych, nasza bogata kolekcja tytułów (także tych ukrytych w opisie) już na Was czeka! Można dołączyć w każdej chwili.
Centrum Lokalne Żoliborz
17.30-20.00

Chór Mam 
Zapraszamy wszystkie mamy w ciąży i z małymi dziećmi. Nie musisz umieć śpiewać. Bez przesłuchań i ocen! Więcej informacji na Facebooku na grupie "Chór Mam na Żoliborzu".
Miejsce Aktywności Lokalnej na Żoliborzu 
10.00-11.30

Kawiarenka sąsiedzka 
Zapraszamy na pogaduchy przy herbatce i ciastku w sąsiedzkim gronie! Zapewniamy miłą atmosferę, puzzle, książki. Zachęcamy do przyniesienia ze sobą prasy albo krzyżówek.
Miejsce Aktywności Lokalnej na Żoliborzu 
15:30-17:30


𝟏𝟖 𝐤𝐰𝐢𝐞𝐭𝐧𝐢𝐚 (𝐜𝐳𝐰𝐚𝐫𝐭𝐞𝐤)
 

Prelekcja połączona z wykładem Jerzego Lemańskiego 
Narodowe Muzeum Techniki. Temat: "Motoryzacja PRL w latach "1945-1990" 
Nostalgia to jeden z kluczy pozwalających zrozumieć współczesny fenomen samochodów rodem z PRL. Auta – jeszcze niedawno wyśmiewane za niską jakość i przestarzałe rozwiązania konstrukcyjne – stały się modne czy nawet pożądane. Stąd wysokie ceny używanych Polonezów, Maluchów i Fiatów 125p. Czy chodzi tylko o zmieniające się motoryzacyjne trendy, a może z czasem nostalgia zostanie pokonana przez pragmatyzm? Aby móc pokusić się o znalezienie odpowiedzi na te i podobne pytania, warto poznać czy przypomnieć sobie marki i modele, które zmotoryzowały PRL. Osobowe i użytkowe, bo te wzbudzają najwięcej emocji.
Wypożyczalnia nr 16
18:00

Paprotka w słoiku 
Paprotka to rodzaj roślin występujący na wszystkich kontynentach półkuli północnej, a także w południowej Afryce i Ameryce Południowej. Dlaczego by nie zaprosić tej wdzięcznej rośliny do domu? Na warsztatach przygotujemy podłoże dla rośliny, umieścimy ją w słoiku, a na koniec pomalujemy słoik w unikalne wzory.
Żoliborski Dom Kultury - Fort Sokolnickiego
17:00
Zapisy poprzez www.strefazajec.pl

Retroklub: idziemy na międzypokoleniowy spacer po Warszawie 
Szlak Murali na Muranowie to malowana historia żydowskiej kultury przez lata. Szlak obejmuje historię przedwojenną, okupację oraz powojenną odbudowę dzielnicy, która jak feniks z popiołów powstała na popiołach historii. W autorską podróż po Warszawie zabierze nas Jędrzej Kamzelewski, przewodnik warszawski.
Start przy wejściu do Kina Mauranów (organizator: Żoliborski Dom Kultury)
18:00
Zapisy e-mailowo: [email protected] lub pod numerem tel. 517 161 789

Dotknij zmysłów – poczuj siebie
Warsztat łączący taniec i świadomość ciała z artystycznym wyrażaniem siebie. Zajęcia będą prowadzone w oparciu o poczucie przestrzeni i kontakt z własnym ciałem. Pojawią się elementy aktorskie, praca z dźwiękiem, ruchem, ciszą, a także przestrzeń do artystycznego wyrażania siebie. Wystarczy tylko otwartość i swobodny strój.
Centrum Lokalne Żoliborz
17:30-20:00
Zapisy poprzez www.strefazajec.pl

Joga w Forcie 
Joga jest często postrzegana jako coś, co stanowi wyzwanie dla ciała, wygląda dobrze i wymaga dużej elastyczności. Jednak prawdziwym celem jogi jest powrót do własnego ciała, akceptacja swoich słabości i kultywowanie spokoju w życiu. Joga nie ma być ładna, ma działać. Odważ się stanąć na macie i zmierzyć się z rzeczywistością, niezależnie od tego jak niekompletna i przeciętna może Ci się wydawać.
Żoliborski Dom Kultury - Fort Sokolnickiego
17:30-18:30
Zapisy poprzez www.strefazajec.pl

Planszówki 60+ 
Zapraszamy wszystkie osoby 60+, które chcą w miłej atmoferze ćwiczyć pamięć i poznawać nowe osoby przy kawie i herbacie. Gry planszowe zostały dopasowane pod kątem długiego zachowania sprawności umysłu przez specjalistki ze Stowarzyszenia Rozwiń Się.
Centrum Lokalne Żoliborz
12.30-15.00

Szycie i tycie 
Pogotowie krawieckie i foodsharingowe - czyli ubrania i obiad z odzysku - upcykling przy jedzeniu: zapraszamy na spotkania upcyklingowe, na których ratujemy i przerabiamy stare ubrania oraz robimy przepyszne dania z odratowanych przez Anię i Marka produktów. Nie marnujemy! Wszystko wykorzystujemy!
Centrum Lokalne Żoliborz
16:00-18:30

Twórcze pisanie dla seniorek i seniorów 
Spisujemy wspomnienia i historie rodzinne. Jak to robić? Warsztaty pisarskie z Anną Błaszkiewicz – redaktorką, dziennikarką, socjolożką. Zajęcia będą poświęcone spisywaniu wspomnień i rodzinnych opowieści. Inspiracji do pisania dostarczą uczestnikom m.in. fotografie z rodzinnych albumów, pamiątkowe przedmioty, listy i pocztówki sprzed lat, dzienniki i pamiętniki. Prowadząca zapewnia przyjazną atmosferę. Spotkanie finansowane ze środków Budżetu Obywatelskiego 2024 w ramach projektu „Senior w Bibliotece”.
Czytelnia Naukowa nr XVI
16:00-18:00
Zapisy pod numerem tel. 22 832 23 68

Bezpłatne konsultacje z matematyki i geometrii wykreślnej
Konsultacji udziela doświadczona nauczycielka akademicka, emerytowana wykładowczyni Politechniki Warszawskiej, wolontariuszka Czytelni Pod Sowami.
Czytelnia Pod Sowami
16:00-18:00

Spotkania śpiewających seniorów 
Wspólne muzykowanie przy akompaniamencie (pianino).
Żoliborskie Centrum Integracji i Aktywizacji Seniorów
11.00-13.00


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
pochmurnie

Temperatura: 25°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 11 km/h