Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 14 czerwca 2024 13:52

Większe wynagrodzenia w warszawskiej kulturze

Radni miejscy uchwalili właśnie przeznaczenie dodatkowych 174 mln zł na podwyżki m.in. w sektorze kultury i pomocy społecznej. Wieloletnia Prognoza Finansowa została znowelizowana na ostatniej sesji Rady Warszawy na wniosek prezydenta.
  • Źródło: UM Warszawa
Większe wynagrodzenia w warszawskiej kulturze

Autor: Ewelina Lach

Źródło: UM Warszawa

W tym artykule przeczytasz o:

  • zwiększeniu budżetu na fundusz wynagrodzeń w kulturze
  • kto skorzysta na dofinansowaniach

Podczas ostatniej sesji Rady Miasta zwiększone zostały budżety przeznaczone na fundusz wynagrodzeń:

  • 15 879 000 zł dla ponaddzielnicowych instytucji kultury (teatry, muzea, inne)
  • 33 546 112 zł dla ogólnomiejskich jednostek pomocy społecznej (DPS-y, Zespół Żłobków, placówki opiekuńczo-wychowawcze, Warszawskie Centrum
  • Pomocy Rodzinie, Warszawski Ośrodek Interwencji Kryzysowej itp.)
  • 10 194 000 zł dla dzielnicowych instytucji kultury (biblioteki, domy kultury)
  • 18 428 000 zł dla dzielnicowych jednostek pomocy społecznej.

Zarówno sfera społeczna jak i kultura konsekwentnie dostają od nas środki na regulacje wynagrodzeń. Przede wszystkim tych wynikających ze zmian ustawowych wzrostu minimalnej płacy, ale także zwiększania pozostałych wynagrodzeń. Dzięki środkom przekazywanym od 2023 roku fundusz wynagrodzeń w jednostkach pomocy społecznej oraz instytucjach kultury stale rośnie - mówi Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy.

W 2023 roku przekazane zostały dodatkowe środki na fundusz wynagrodzeń w jednostkach pomocy społecznej oraz instytucjach kultury – średnio 7,8 %, w 2024 już na sesji grudniowej średnio 6,6 %. Podczas marcowej sesji na wniosek prezydenta zostały jeszcze zwiększone budżety instytucji i jednostek do średnio 12 % w 2024 roku na regulacje płac, które przede wszystkim mają przeciwdziałać spłaszczeniu wynagrodzeń. Zmiany przyjęte w budżecie umożliwią realizacje wielu inwestycji z zakresu pomocy społecznej oraz kultury. Niektóre są już zaplanowane. Zmodernizowany zostanie budynek użytkowy przy ul. Stawki 27 na punkt sanitarny i poradnictwa dla osób w kryzysie bezdomności, wniesione zostaną również kolejne wkłady do spółek TBS w związku z realizacją budownictwa społecznego. Modernizacji ulegną budynki mieszkalne przy ul. Ząbkowskiej, a także budynek przy ul. Szymanowskiego (dawnego Domu Samotnej Matki), który zamieni się w mieszkania tymczasowego pobytu dla matek i rodzin.

Na nowych dofinansowaniach skorzysta również kultura. Na potrzeby tańca i sztuk performatywnych zostanie zmodernizowany nadwiślański pawilon MSN-u. Zabezpieczone zostaną również wkłady własne na modernizację scen i pomieszczeń instytucji kultury dofinansowanych ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa. Program finansowy dotyczy: Teatru Komedia, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Teatru Muzycznego ROMA, Teatru Współczesnego w Warszawie, Teatru Żydowskiego, Teatru Lalki, TR-u Warszawa, Teatru Studio, Muzeum Warszawy, Teatru Dramatycznego i Teatru Lalek Guliwer.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ