Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 kwietnia 2024 23:17

Prezydent wprowadził nowy standard pielęgnacji stołecznych drzew

W stolicy zaczął obowiązywać nowy standard zarządzania zielenią dotyczące wytycznych związanych z pielęgnacją i cięciem drzew, do których będą się musiały stosować miejskie jednostki.
Prezydent wprowadził nowy standard pielęgnacji stołecznych drzew

Źródło: UM Warszawa

W tym artykule przeczytasz o:

  • wprowadzeniu standardu pielęgnacji drzew
  • głównych założeniach dokumentu
  • jakie jednostki i od kiedy będzie obowiązywał

W lutym został przyjęty zarządzeniem prezydenta Standard pielęgnacji i cięcia drzew w m.st. Warszawie. Dokument zawiera rozwiązania służące ochronie drzew oraz poprawie bezpieczeństwa w ich bezpośrednim sąsiedztwie. To, jakie rozwiązanie będzie najlepsze dla danego drzewa, zależy w dużej mierze od jego cech, stanu zdrowotnego i specyfiki terenu, na którym rośnie. Podpowiedzi w tym zakresie daje właśnie nowy standard.

Dokument będzie dodatkowym ułatwieniem dla miejskich jednostek, zajmujących się zielenią. Ze standardu dowiedzą się m.in. w jaki sposób podlewać młode, a w jaki starsze drzewo i jaką odległość od pnia wtedy zachować; kiedy usuwać całe gałęzie drzewa, a kiedy ograniczyć się tylko do ich przycinania; czy warto zostawiać pod drzewem martwe, oderwane konary; do jakich nasadzeń wybierać gatunki odporne na zasolenie, czy jak usuwać jemiołę.

Do stosowania nowego standardu zobowiązany jest już od lutego Zarząd Zieleni m.st. Warszawy, a od stycznia 2025 r. będą to także pozostałe miejskie jednostki. Dokument nie będzie obowiązywał warszawskich Lasów Miejskich. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 5°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 13 km/h