Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 21 lipca 2024 12:37
Reklama

Mapa pni warszawskich drzew

Ponad 245 tys. drzew zinwentaryzowano na terenie zarządzanym przez m.st. Warszawę za pomocą mapy pni drzew. To kolejne narzędzie do ochrony stołecznych drzew, zebrane dane posłużą dbaniu o miejską zieleń.
  • Źródło: UM Warszawa
Mapa pni warszawskich drzew

Źródło: UM Warszawa

W tym artykule przeczytasz o:

  • nowej mapie pni drzew w miejskim serwisie map
  • kryteriach sporządzenia mapy
  • funkcjach mapy 

Baza zieleni w miejskim serwisie mapowym została uzupełniona o nowe dane, które ułatwią pracę zarządcom zieleni. Wszystko dzięki mapie lokalizacji pni drzew – nowemu narzędziu, które w wersji cyfrowej zbiera informacje o drzewach znajdujących się na wybranych terenach zarządzanych i administrowanych przez miasto. Dane dotyczą drzew o konkretnych parametrach: wysokości powyżej 2,5 metra i obwodzie pnia powyżej 10 cm. Dzięki mapie zinwentaryzowano i zaktualizowano dane dotyczące ponad 245 tys. drzew.

Od 2020 r. w miejskim serwisie mapowym dostępna jest również mapa koron drzew. Nie wskazuje ona jednak tego, co znajduje się pod koroną drzewa. Takich bardziej szczegółowych danych dostarcza właśnie mapa pni – wskazuje precyzyjną lokalizację drzewa, jego wysokość i obwód pnia. Obie mapy są źródłem szczegółowej informacji na temat stanu i kondycji warszawskich drzew. Ułatwią miejskim zarządcom zieleni prowadzenie dalszych inwentaryzacji oraz ustalenie harmonogramu przeglądów dendrologicznych, aby jeszcze lepiej chronić warszawską roślinność. Będą także pomocne przy realizacji obowiązujących Standardów zarządzania zielenią m.st. Warszawy.

Dane zebrane do mapy pni drzew nie dotyczą terenów zarządzanych przez podmioty prywatne. Z uwagi na bogaty drzewostan nie obejmują również terenów, którymi opiekują się Lasy Miejskie.

Na mapie rzeczywiście można znaleźć dość dokładne informacje o lokalizacji i cechach drzew spełniających minmalne założone kryteria w poszczególnyc dzielnicach, także na Żoliborzu, ale do tego, by była to mapa kompletna jednak sporo brakuje. Dobrze by było sukcesywnie mapę uzupełniać i uwzględniać także drzewa na prywatnych działkach oraz miimo "bogatego drzewostanu" drzewa rosnące na terenach znajdujących się w zarządzie warszawskich Lasów Miejskich. Ale początek został zrobiony.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 29°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 11 km/h