Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 2 grudnia 2023 09:28

Na szóstą edycję budżetu partycypacyjnego jeszcze poczekamy. Czy warszawiacy zagłosują jeszcze w tym roku?

Tegoroczna edycja miała rozpocząć się w marcu. Przyjęty w styczniu przez Radę Warszawy projekt uchwały, ustalający nowe zasady szóstej edycji budżetu partycypacyjnego, został unieważniony przez Regionalną Izbę Obrachunkową. - Komisja Regionalnej Izby Obrachunkowej nie wydała jeszcze oficjalnego uzasadnienia, dlatego trudno określić, co budziło wątpliwości RIO – czytamy w oświadczeniu ratusza. W nowej edycji budżetu partycypacyjnego, wedle uchwalonego projektu, mieszkańcy mieli rozdysponować 77 mln zł. W poprzednich edycjach składanie projektów odbywało się w grudniu. W kwestii tegorocznej edycji, dotychczasowe opóźnienia były spowodowane m.in. wyborami samorządowymi. Mieszkańcy stolicy według założeń mieli zacząć zgłaszać swoje pomysły w marcu. Kiedy ruszy szósta edycja budżetu partycypacyjnego? Już teraz wiadomo, że rozpoczęcie przyjmowania projektów odbędzie się jeszcze później niż planowano. RIO w całości unieważniło uchwałę Rady Warszawy, określającą zasady tegorocznego głosowania.

Budżet obywatelski na pewno opóźniony. Ratusz czeka na uzasadnienie

Aktualnie nie wiadomo, który zapis wzbudził wątpliwości RIO. Stołeczni urzędnicy wciąż nie otrzymali wyjaśnień.– Jednak w trosce o dobro mieszkańców zostanie przygotowana nowa uchwała, tak aby warszawiacy jeszcze w tym roku mogli zgłosić i wybrać projekty w ramach budżetu partycypacyjnego – informuje Ratusz. Dopóki nie zostanie przyjęta zostanie nowa uchwała szósta edycja budżetu nie rozpocznie się. Opóźnienia będą skutkowały skróceniem czasu odbywania się poszczególnych etapów tak, jak to tylko możliwe. Przedział czasowy dla poszczególnych etapów wskazują przepisy ogólnokrajowe, w myśl których wszystkie miasta na prawach powiatu mają obowiązek przeprowadzić budżet partycypacyjny. - Unieważnienie uchwały oznacza, że planowane na marzec rozpoczęcie VI edycji budżetu partycypacyjnego będzie musiało zostać przesunięte aż do przyjęcia nowej uchwały. Niestety też znacząco skróci się czas całego procesu wyboru projektów. Konsekwencją tego będzie również ograniczenie jego etapów do wskazanego w ustawie minimum – zakomunikował ratusz.

Jakie zmiany miały wejść w życie wraz z nową edycją?

W przyjętym projekcie uchwały przez Radę Warszawy jedną z istotniejszych zmian było wprowadzenie projektów ogólnomiejskich. Zmieniono liczbę wymaganych podpisów na liście poparcia. W zakwestionowanej przez RIO uchwale projekt dzielnicowy musi uzyskać 20 podpisów mieszkańców danej dzielnicy, a projekty ogólnomiejskie – 40 podpisów mieszkańców Warszawy. Według nowych zasad każdy mieszkaniec mógł głosować na maksymalnie 15 projektów na poziomie dzielnicowym i na 10 projektów na poziomie ogólnomiejskim. - Uchylenie uchwały uderzy przede wszystkim w mieszkańców, którzy brali udział w konsultacjach dotyczących zasad budżetu partycypacyjnego, a teraz czekają na rozpoczęcie nowej edycji. Docierają do nas sygnały, że już pracują nad swoimi pomysłami – informują stołeczni urzędnicy.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ