Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 19 czerwca 2024 13:18

Coraz więcej nietoperzy w parkach na Żoliborzu

Z badań przeprowadzonych na zlecenie Zarządu Zieleni Warszawy wynika, że populacja nietoperzy w stolicy wzrasta. W lipcu i sierpniu 2023 roku odłowiono 479 nietoperzy z dziewięciu gatunków.
Coraz więcej nietoperzy w parkach na Żoliborzu

Źródło: ZZW - Zarząd Zieleni m.st. Warszawy

W tym artykule przeczytasz o:

  • rosnącej populacji nietoperzy w stolicy, a zwłaszcza w żoliborskich parkach
  • gatunkach nietoperzy żyjących na Żoliborzu
  • ulubionych miejscach zimowania nietoperzy


Badania przeprowadzono w siedmiu warszawskich parkach. Na Żoliborzu badania prowadzone były na terenie dwóch parków: Parku im. Żeromskiego oraz Fosa i Stoki Cytadeli. Wyniki pierwszych tak kompleksowych badań nietoperzy na Żoliborzu i w całej stolicy wskazują wyraźnie, że liczba tych ssaków w warszawskich parkach w ostatnich latach znacznie się zwiększyła, a na Żoliborzu niemal podwoiła.

Gatunki nietoperzy w Warszawie

Żoliborskie nietoperze odławiane były w sieci chiropterologiczne. Badacze prowadzili ich nasłuch za pomocą detektorów, a także obserwowali za pomocą kamer termowizyjnych i endoskopowych. Stwierdzali też ich obecność podczas czyszczenia budek i kontroli ptasich zimowisk. Wśród odłowionych na Żoliborzu nietoperzy najliczniej reprezentowanym gatunkiem okazał się borowiec wielki. To gatunek uważany za wędrowny, ale okazuje się, że coraz częściej zimuje w budkach i dziuplach drzew.

Na Żoliborzu potwierdzono również występowanie mroczka późnego, mroczka posrebrzanego, karlików, nocków i borowca leśnego. W innych warszawskich parkach znalezione zostały także inne gatunki. Na przykład w podziemnej, zabytkowej budowli „Elizeum” w Parku im. Rydza Śmigłego odkryto nocki Natterera i nocki duże.


Co lubią nietoperze?

Nietoperze chętnie wybierają żoliborskie parki ze względu na dość dużą ilość starych drzew z przestronnymi dziuplami. Oprócz dziupli, nietoperze dość często wybierają budki dla ptaków. Na terenach parkowych dużym zainteresowaniem nietoperzy cieszą się także budki szczelinowe. W ubiegłym roku testowo zamontowano w warszawskich parkach 20 takich budek, w tym 3 na Żoliborzu. Zwłaszcza Fosa jest miejscem bardzo przyjaznym dla nietoperzy ze względu na obfitość pokarmu w naturalnej przestrzeni oraz brak sztucznego oświetlenia. Na terenie parku jest ich kilka gatunków - mroczek późny, karlik malutki, karlik większy, borowiec wielki i nocek. To właśnie dla nich w Parku Fosa stworzono w ubiegłym roku nowe kryjówki.

Dlaczego rosnąca populacja nietoperzy cieszy naukowców? Nie tylko dlatego, że te ssaki objęte ścisłą ochroną gatunkową, odbudowują swoją liczebność, ale także dlatego, że zjadają uciążliwe dla ludzi owady, np. komary oraz szkodniki drzew. Nietoperze nie są przy tym groźne dla ludzi. Nie niepokojone nigdy nie atakują, a wbrew obiegowym mitom nie wplątują się we włosy. Ugryźć mogą jedynie w samoobronie, gdy próbuje się je złapać. Dlatego lepiej tego nie robić. Z rzadka zdarza im się przez szeroko otwarte okna, zwłaszcza latem, wlecieć do wnętrza domu czy mieszkania, ale stosunkowo łatwo je wypłoszyć wyłączając światło i kierując zwierzęta w kierunku okna. Nic tylko się cieszyć, że nietoperze pokochały żoliborskie parki i znalazły w nich dom.  


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 30°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1007 hPa
Wiatr: 17 km/h