Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 25 czerwca 2024 04:18
Reklama

Wyższe opłaty za odholowanie auta w 2024 roku

Od Nowego Roku wzrosły w Warszawie opłaty za odholowanie pojazdu, a także związane z tym koszty przechowywania pojazdu na parkingu strzeżonym.
Wyższe opłaty za odholowanie auta w 2024 roku

Źródło: Straż Miejska

W tym artykule przecztrasz o:

  • opłatach za odholowanie pokazdu obowiązujących od 1 stycznia
  • sytuacjach, w których pojazd może zostać odholowany
  • sposobie postępowania w przypadku odholowania 
     

Właściciel samochodu osobowego, którego pojazd zostanie usunięty w sytuacjach opisanych przez prawo o ruchu drogowym zapłaci za tę „usługę” już nie 606, a 697 złotych. Odpowiednio wzrastają też koszty usuwania motocykli (z 281 do 324 złotych), jak również elektrycznych hulajnóg, motorowerów i rowerów (ze 144 do 166 złotych). Drożeje również doba przechowywania pojazdu na strzeżonym parkingu. Właściciel osobówki zapłaci za nią 60 złotych (zamiast 52), motocykla - 43 złote (wcześniej 37), natomiast motoroweru, hulajnogi elektrycznej czy roweru - 32 złote (w miejsce 27).

Powody usunięcia pojazdu z drogi opisuje art. 130a Prawa o ruchu drogowym. Straż miejska zleca usunięcie pojazdu z drogi w przypadku:

- pozostawienia go w miejscu, gdzie jest to zabronione i utrudnia ruch lub w inny sposób zagraża bezpieczeństwu;

- pozostawienia go bez oznakowania kartą parkingową, uprawniającą do postoju na „niebieskiej kopercie”;

- pozostawienia go w miejscu obowiązywania znaku wskazującego, że zaparkowany pojazd zostanie usunięty na koszt właściciela.

W 2023 roku (do 28 grudnia włącznie) strażnicy miejscy wydali 16 651 zleceń usunięcia pojazdów w trybie art. 130a Prawa o ruchu drogowym - usunięto 12 606 pojazdów, w 4 045 przypadkach doszło do odwołania lub odstąpienia od usunięcia. Od usunięcia odstępuje się, jeśli osoba kierująca pojazdem zjawi się, zanim zostanie on usunięty. Niezależnie od opłat związanych z „holowaniem”, kierujący pojazdem ponosi również skutki prawne naruszenia przepisów. Na kierowcę może zostać nałożony mandat i przyznane punkty karne – stosownie do popełnionego wykroczenia.

Kierowca, który zauważy brak swojego pojazdu powinien przede wszystkim zweryfikować telefonicznie czy pojazd został odholowany przez straż miejską pod numerem 986. W celu weryfikacji należy podać operatorowi numer rejestracyjny i markę swojego pojazdu. Podanie miejsca, gdzie pojazd był zaparkowany usprawni weryfikację. Jeżeli pojazd został usunięty z dyspozycji Straży Miejskiej m.st. Warszawy, to zgodnie z informacją uzyskaną telefonicznie, należy udać się do odpowiedniej siedziby terenowej Straży Miejskiej. Dla Żoliborza i Bielan siedziba V Oddziału Terenowego mieści się przy ulicy Szegedyńskiej 13a. Tam zostaną przeprowadzone czynności w sprawie o wykroczenia, wydane zostanie zezwolenie na odbiór pojazdu oraz wskazany zostanie parking, na którym znajduje się pojazd. Zezwolenie na odbiór odholowanego pojazdu zostanie wydane na podstawie okazania dokumentu tożsamości oraz dokumentu upoważniającego do użytkowania pojazdu, czyli dowodu rejestracyjnego. Ostatni krok, to skierowanie się na parking, na który został usunięty pojazd, odebranie go i uiszczenie nałożonej opłaty.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
O co chodzi? 04.01.2024 01:38
Ja się na tym zupełnie nie znam, ale wielu bardzo mądrych ludzi wielokrotnie mówiło coś w tym temacie, do tego gdy wspomnę lekturę Biorąc prawa poważnie - Dworkina: Sąd Warrena, Lord Devlin, segregacja rasowa na wydziałach prawa, no właśnie: edukacja. Nie rozumiem. Bo rzeczywistość jakby przeczy temu, co tylu ludzi - dałoby się przysiąc, że mądrych - zawsze mówiło. A przecież jest tylu wybitnych czarnoskórych: wybitni pisarze, naukowcy, artyści, politycy, ludzie świetnie wykształceni, zajmujący bardzo odpowiedzialne stanowiska. Z drugiej strony biała rasa: ilu tu ludzi w ogóle nie wykształconych, świadomie wręcz wybierających ignorancję, gotowych wybierać mało ambitną, niezwiązaną z żadną istotą odpowiedzialnością pracę, byle zarobić, a jak już się zarobi, to żeby ten pieniądz pomnożyć, poza tym nic, a przecież biała rasa. Czarnoskórych też jest wielu bardzo bogatych, ale są też wybitni intelektualiści, ludzie żyjący wiedzą, edukacją, kulturą, znakomici ludzie, genialni, wspaniali. A tutaj - biała rasa, a jednak tak często skrajna ciemnota intelektualna, gdzie tu kaganek i światło edukacji, zero ambicji, zadowolić się byle czym, edukacja? męczy i się nie chce, lepiej zarabiać w łatwiejszy sposób - kultura? dno, szambo, przemysłowo kreowana plastikowa estetyka, zbyt trudna może dla czterolatka, ale sześciolatek już się czymś takim nudzi i narzeka. Co z tą białą rasą? Przecież tylu mądrych ludzi mówiło. A czarnoskórzy? W takich USA - znakomici prawnicy, lekarze, wyśmienici dziennikarze, publicyści - czarna rasa, nie sposób zaprzeczyć - niesamowici ludzie, a nie jakaś tam degrengolada umysłowa, analfabetyzm wtórny do tego stopnia, że wręcz pierwotny, pilocik, odmóżdżenie w TV, on nie czyta, jego to męczy, on nie widzi w tym sensu: pieniędzy mu daj i dużo lubieżnych przyjemności, a jednak biała rasa. Zwykły matoł, niedouczony prostak i prymityw, a przecież biała rasa. A czarnoskórzy: tak wielu ludzi solidnie wykształconych, oni czytają książki, poważną prasę, mają zainteresowania, potrzeby duchowe, kulturalne... Nie pojmuję tego

PRZECZYTAJ