Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 25 czerwca 2024 03:28
Reklama

Uwaga na fałszywe oferty wygrania bezpłatnej karty miejskiej

Mieszkańcy Żoliborza od jakiegoś czasu na forach internetowych i Facebooku informowali o dziwnych ofertach otrzymania darmowej Warszawskiej Karty Miejskiej jako wygranej w konkursie. Uwaga – to oszustwo!
Uwaga na fałszywe oferty wygrania bezpłatnej karty miejskiej

Źródło: CERT

W tym artykule przeczytasz o:

  • fałszywych ofertach wygrania Warszawskiej karty Miejskiej
  • jak bronić się przed oszustwem

NASK i CERT ostrzegają, że takie oferty są elementem kampanii phishingowej, w której oszuści kuszą potencjalne ofiary możliwością uzyskania bezpłatnej karty, a tak naprawdę chodzi im o uzyskanie dostępu do danych i kont bankowych. 

Scenariusz ataku jest następujący: atakujący dostaje wiadomość z prośbą o wypełnienie ankiety dotyczącej usług Warszawskiego Transportu Publicznego. Po przekierowaniu na fałszywą stronę WTP wyświetlane są: ankieta, a następnie oferta wzięcia udziału w losowaniu darmowej Warszawskiej Karty Miejskiej na okres 90 dni. Po wzięciu udziału w loterii wyświetlany jest komunikat o wygranej. W tej pseudoloterii "wygrywa" oczywiście każdy. Jedyne, co musi zrobić „zwycięzca losowania”, to podać dane karty płatniczej, rzekomo w celu pobrania opłaty za przesyłkę nagrody. W rzeczywistości podanie danych karty płatniczej umożliwia przestępcom kradzież pieniędzy z konta bankowego ofiary.

Jak bronić się przed takim cyberatakiem? Jeśli otrzymacie takiego e-maila to najlepiej go po prostu usunąć. Kampania jest zakrojona na szeroką skalę i jest całkiem nieźle przygotowana. Dlatego należy się mieć na baczności. Po pierwsze najlepiej w ogóle nie otwierać linków z tego typu podejrzanych wiadomości, a po drugie zawsze sprawdzać adres strony wyświetlany w pasku przeglądarki. I najważniejsze - w żadnym wypadku nie podawać żadnych danych na stronach, których autentyczność budzi jakiekolwiek wątpliwości.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 18°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 23 km/h