Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 3 marca 2024 02:25
Reklama

Skwer Krasińskiego a wycinka drzew

Opisywana już przez nas budowa skweru Krasińskiego trwa. Niestety tego rodzaju inwestycje wiążą się nierzadko z koniecznością wycinki drzew. Tak jest i w tym przypadku. Które drzewa zostaną wycięte i dlaczego? Mamy odpowiedź od Zarządu Zieleni Warszawskiej.

Które drzewa do wycinki?

Na pierwszym odcinku zaplanowano wycięcie 3 drzew: dwóch klonów jesionolistnych i jednej robinii. Na drugim odcinku przewiduje się wycinkę 1 drzewa, będącego klonem jesionolistnym. W przypadku czwartego odcinka (opcjonalnego), planuje się usunięcie jednej robinii białej.

Skwer Krasińskiego - które drzewa z nim kolidują?

Drzewa na obszarze inwestycji stanowią wyzwanie ze względu na różnorodne problemy fitosanitarne oraz kolizje z projektowaną infrastrukturą. Pierwszy z klonów jesionolistnych, z uszkodzonym konarem, musi zostać usunięty z powodu złego stanu fitosanitarnego. Kolejny klon tego samego gatunku tworzy konflikt z planowanym dojściem do przejścia dla pieszych. Robinia biała stoi na drodze projektowanej ścieżki mineralnej, co sprawia, że konieczna jest jej wycinka. Dodatkowo, klon jesionolistny z odcinka drugiego cechuje się zdeformowaną koroną, co ma wpływ na rozrost dębu rosnącego obok. Ostatnia robinia biała koliduje z przyszłą nawierzchnią, co wymaga również podjęcia decyzji o jej usunięciu.

Konieczność wycinki wynika z równowagi między utrzymaniem zdrowego środowiska a potrzebą dostosowania infrastruktury do nowych wymagań, co stanowi wyzwanie dla projektantów i zarządców terenu.

Czy dało się inaczej?

W procesie planowania inwestycji projektant podjął wysiłki w celu zminimalizowania wycinki drzew. Przeprowadzono szczegółową analizę, aby zidentyfikować alternatywne trasy i lokalizacje, eliminując potrzebę usuwania cennych przyrodniczo drzew. Projekt uwzględnia troskę o środowisko, starając się ograniczyć wpływ na istniejący drzewostan i jednocześnie spełnić cele inwestycji.

Zapewnienie równowagi pomiędzy rozwojem infrastruktury a ochroną przyrody było priorytetem podczas tworzenia projektu, mającego na celu zminimalizowanie zakłóceń dla lokalnego ekosystemu.

Przeczytaj również: 7 lat temu zmarł Andrzej Wajda

Międzynarodowy sukces przyszedł dla Wajdy po premierze “Kanału” (1956), drugiego filmu z trylogii wojennej, który zdobył Srebrną Palmę na festiwalu w Cannes. Kolejnym kluczowym dziełem był “Popiół i diament” (1958), uznawany za arcydzieło kinematografii, chociaż wywołał kontrowersje w Polsce ze względu na krytyczny stosunek do komunistycznych ideologii.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 8°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 17 km/h