Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 14 czerwca 2024 14:46

Rozpoczyna się głosowanie w budżecie obywatelskim. Na Żoliborzu jest 46 projektów do wyboru

Wśród projektów znajdują się m.in. remont boiska szkolnego, rozpłytowanie wejść do metra oraz inicjatywy społeczne. Głosowanie odbywa się zarówno osobiście w urzędzie dzielnicy, jak i drogą elektroniczną.

W tym artykule przeczytasz m.in.:

  • o projektach dopuszczonych do głosowania,
  • do kiedy można głosować.

Rusza głosowanie w 10. edycji budżetu obywatelskiego, które potrwa do końca czerwca. Mieszkanki i mieszkańcy Żoliborza zgłosili 83 projekty, spośród których 46 zostało dopuszczonych do głosowania, których realizacja kosztowałaby 5 564 682 złotych. To ponad dwa razy więcej niż jest pieniędzy do rozdysponowania na żoliborskie projekty, bo w tym roku w ramach budżetu obywatelskiego Żoliborzowi przypada 2 028 543 zł.

To mniej więcej tyle ile kosztowałby remont pięciu boisk szkolnych. Jeden z takich pomysłów, autor projektu wycenił na 405 709 złotych, czyli maksymalną kwotę jaką można przeznaczyć na pojedynczy projekt w dzielnicy. Chodzi remont boiska Zespołu Szkół Elektronicznych i Licealnych przy ulicy generała J. Zajączka. Projekt obejmuje naprawę nawierzchni poliuretanowej boiska wielofunkcyjnego oraz montaż nowych bramek i koszy.

Najdroższe projekty

Na kwotę 400 000 zł wyceniono jeszcze dwa projekty zgłoszone i dopuszczone do głosowania na Żoliborzu. Pierwszy z nich to rozpłytowanie i obsadzenie zielenią wejść do metra w okolicach Metra Dworzec Gdański oraz Metra Marymont. Drugi projekt dotyczy bezpiecznej i przyjaznej przestrzeni ul. Broniewskiego, w ramach którego przewidziano remont ciągu pieszo-jezdnego oraz czterech zjazdów z drogi serwisowej.

Najtańszy projekt dopuszczony do głosowania to kontynuacja zwycięskiego pomysłu zgłoszonego w BO 2022 pn. „Wiosna i jesień z Gośćmi ze schroniska 2024”. Projekt ten zakłada odwiedziny podopiecznych schronisk dla zwierząt w wybranych żoliborskich parkach w celu nauki empatii, promocji odpowiedzialnej adopcji zwierząt i spędzania czasu na świeżym powietrzu. Koszt tego projektu to 4000 zł.

Na jakie projekty można głosować?

Wśród zgłoszonych projektów znajdują się różnorodne propozycje, takie jak inwentaryzacja parku Kaskada z udziałem mieszkańców, zajęcia ze wspinaczki drzewnej, spacery przyrodnicze dla dzieci i dorosłych, modernizacja zbiorników retencyjnych oraz wykorzystanie deszczówki do podlewania drzew owocowych w Parku Sady Żoliborskie.

Wśród projektów, które przeszły pozytywnie ocenę urzędników są również: udostępnienie bezpłatnych wejść na pływalnię OSiR Żoliborz dla mieszkańców, organizacja kursów samoobrony i ratownictwa, prowadzenie zajęć stolarskich, organizacja warsztatów filmowych dla dzieci i młodzieży na temat tworzenia kreatywnego contentu video.

Jest też szansa, że na Żoliborzu, na ścianie jednego z budynków przy ulicy Krasińskiego powstanie mural z wizerunkiem Kaliny Jędrusik.

Spośród zgłoszonych 83 pomysłów, 34 zostały zweryfikowane negatywnie, a 3 projekty zostały wycofane przez autorów. Trzech autorów odwołało się od negatywnej oceny, a w ich przypadku wszystkie oceny zostały zmienione na pozytywne.

Szczegóły dotyczące zgłoszonych na Żoliborzu projektów dostępne są pod tym linkiem.

Głosować można internetowo i w urzędzie

W głosowaniu można uczestniczyć na dwa sposoby: osobiście w urzędzie dzielnicy za pomocą formularza w wersji papierowej lub za pośrednictwem strony internetowej bo.um.warszawa.pl. „Osoby, które ze względów zdrowotnych nie mogą oddać głosu osobiście i nie maja dostępu do internetu mogą skorzystać z pomocy urzędnika, który odbierze od głosującego wypełnioną kartę w miejscu jego zamieszkania. Mieszkańcy Żoliborza chęć skorzystania z takiej pomocy mogą zgłosić do 18 czerwca, pod numerem telefonu: 22 443 89 06” – przekazał żoliborski urząd. Wyniki głosowania poznamy 13 lipca.


bo sm

bo sm


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ