Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 21 kwietnia 2024 01:59

Umowa na prace na Skwerze Krasińskiego podpisana

Wykonawca będzie miał niecałe półtora roku na realizację robót.

W tym artykule przeczytasz m.in.:

- o tym jakie prace będą realizowane,
- o firmie, która ma wykonać prace,
- na jakim etapie jest załatwianie formalności.

W marcu, po serii nieudanych przetargów poznaliśmy wykonawcę Skweru Krasińskiego, projektu z budżetu obywatelskiego, który od lat czeka na realizację. Od rozstrzygnięcia przetargu minął ponad miesiąc i nastała cisza.

Zwróciliśmy się z pytaniem do Zarządu Zieleni Warszawy o termin rozpoczęcia inwestycji. „4 maja podpisaliśmy umowę z wykonawcą prac. 

Obecnie ustalamy termin rozpoczęcia robót” – przekazała Karolina Kwiecień-Łukaszewska, rzeczniczka prasowa Zarządu Zieleni Warszawy. Obecnie trwają uzgodnienia z Zarządem Dróg Miejskich w sprawie oświetlenia i geometrii.

ZZW podzieliło przetarg na zamówienie podstawowe i opcje. - W zamówieniu podstawowym przewidzieliśmy prace zgodnie z projektem „zielonych ulic” – będą one prowadzone w części południowej do krawędzi planowanej drogi rowerowej wzdłuż ulicy Krasińskiego – dodaje rzeczniczka prasowa. Wspomnianą drogę rowerową w przyszłości ma wykonać ZDM.

Nowe drzewa tylko na jednym odcinku

Planowane prace budowlane obejmują przekształcenie terenu. Obecnie jest płaski i w całości pokryty trawą. Projekt przewiduje wprowadzenie zmian, które nadadzą mu pagórkowaty charakter, co pozwoli na tłumienie hałasu pochodzącego z pobliskich jezdni. Cały obszar zostanie również odpowiednio oświetlony dzięki latarniom. Piesi będą mieli do dyspozycji krętą ścieżkę, której pewien odcinek zostanie wykonany z betonu. Skwer ma stać się miejscem, gdzie będzie można cieszyć się jazdą na rolkach, hulajnodze czy deskorolce. Wszystkie te elementy mają znaleźć się na odcinku pomiędzy ulicą Anny German a Przasnyską. Prace budowlane będą prowadzone również na tzw. trzecim odcinku od ulicy Przasnyskiej do drogi wewnętrznej na wysokości Krasińskiego 57. Tam postawiona zostanie drewniana ciuchcia i różnorodne elementy do wypoczynku.

Na pierwszym odcinku, rozciągającym się od ulicy Broniewskiego do Anny German oprócz prac budowlanych zaplanowano również wprowadzenie nowej zieleni. Oprócz nowych drzew będą również obszary dla kwiatów oraz łąk. Dodatkowo, pojawią się ławki, stojaki rowerowe i kosze na śmieci.

Przez lata kształt Skweru zubożał

Projekt, który ma dojść do skutków różni się od przedstawianych pierwotnie koncepcji z boiskami, hamakami czy stołami do ping ponga. Tego typu obiektów nie będzie, ponieważ inwestycja znajduje się w pasie drogowym, co wyklucza możliwość ustawiania tego typu urządzeń.

Prace na zlecenie ZZW będzie wykonywała firma AKG Architektura Krajobrazu Sp. z o.o. Firma w przeszłości wykonywała swoje prace na Żoliborzu, a konkretnie na terenie Muzeum Katyńskiego, gdzie zakładała zieleń. W Warszawie jest odpowiedzialna m.in. za realizacje inwestycji w Łazienkach Królewskich czy zespole pałacowo-parkowym w Wilanowie. Za wykonanie swoich prac zaproponowała 4,05 mln złotych. To o niecałe 400 tys. mniej niż pochłonęła przebudowa odcinka ulicy Śmiałej.

Wykonawca będzie miał 16 miesięcy na wykonanie prac od podpisania umowy.

Przeczytaj również: Skwer Krasińskiego bez dodatkowej zieleni? Taki scenariusz jest możliwy

Do wykonania zostaną jeszcze drogi dla rowerów. Według ZZW jest to zupełnie inny zakres prac, który odpowiedzialny jest Zarząd Dróg Miejskich. Łukasz Porębski, radny dzielnicy i przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska stwierdził, że skoro od lat nie można doprosić się poszerzenie kilkumetrowego odcinka chodnika na Powązkowskiej, to budowa drogi rowerowej wzdłuż ulicy Krasińskiego może okazać się czymś bardzo odległym. W tegorocznych planach jest budowa ronda na skrzyżowaniu ulic Przasnyskiej i Krasińskiego. Więcej o tej inwestycji napiszemy wkrótce.


skwer-krasinskiego-2

skwer-krasinskiego-2

skwer-krasinskiego-3

skwer-krasinskiego-3

skwer sm

skwer sm


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 4°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 17 km/h