Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 1 marca 2024 22:03
Reklama

Park Fosa przyjazny dla nietoperzy

Pilarze zamiast ścinać stare pnie, wydrążyli w nich kryjówki dla nietoperzy.

W tym artykule przeczytasz m.in.:

- o nowych kryjówkach dla nietoperzy,
- dlaczego zdecydowano się je wykonać.

Park Fosa jest wyjątkowym miejscem nie tylko w skali Warszawy, ale i całego kraju. To za sprawą podjętych działań z ramienia Zarządu Zieleni Warszawy przez dzielnicowego ogrodnika Tomasza Niewczasa. Poprzez ograniczenie różnego rodzaju zabiegów, jak choćby koszenie trawy, przyroda na tym terenie złapała nieco oddechu, będąc atrakcyjnym miejscem dla płazów i wielu ptaków. W zeszłym roku w drodze nad Wisłę zatrzymały się tam nurogęsi, a przechadzając się wokół Cytadeli można natknąć się na bażanta.

Ostatnie prace jakie miały miejsce skierowane są na nietoperze. Okazuje się, że w Parku Fosa jest ich kilka gatunków. Jest to mroczek późny, karlik malutki, karlik większy, borowiec wielki i nocek. To właśnie dla nich w Parku Fosa stworzono nowe kryjówki. Tak wynika z przeprowadzonych w 2019 roku badań. - Jestem w tym temacie prawie-laikiem, ale profesjonaliści napisali: „Należy zauważyć, że w porównaniu z kilkoma innymi parkami Warszawy, badanymi analogiczną metodą, aktywność nietoperzy stwierdzona na badanym terenie była zdecydowanie wysoka. Park w swoim obecnym kształcie jest dla zamieszkujących okolicę nietoperzy atrakcyjnym i z pewnością ważnym miejscem.”. Część obserwacji wykonano „naocznie” a część za pomocą sczytywania i analizy echa lokacyjnego – czytamy na profilu Zielony Żoliborz.

Park Fosa. Czy nietoprze polubią kryjówki?

Okazuje się, że Park Fosa jest idealnym miejscem dla nietoperzy ze względu na pokarm i brak sztucznego oświetlenia.

W pozostawionych po wycinkach pniach, pilarze wykonali cięcia, wskutek których powstały głębokie i wąskie szczeliny. „Powstały także imitacje otworów drążonych w drzewach przez kozioroga dębosza, które są wykorzystywane przez nietoperze jako kryjówki” – informuje ZZW.  Na powierzchni z kolei wyryto nieregularne szlaczki mające pomóc nietoperzom w poruszaniu się po pniu. Jak informuje Zarząd Zieleni Warszawy całość ma imitować naturalne ubytki i jednocześnie imitować otwory budek szczelinowych dla nietoperzy.

Pierwsza tego typu kryjówka w Parku Fosa powstała w ubiegłym roku. Wszystkie otwory i szczeliny zmierzono i udokumentowano. Pnie, w których wydrążono i wycięto kryjówki objęte będą monitoringiem przyrodniczym.

Obserwacje dostarczą informacji na temat tego czy takie działania będą efektywne i czy nietoperze upodobają je sobie na swoje letnie kryjówki. Wszystko okaże się jeszcze w tym i przyszłym roku.

Przeczytaj również: Nieuprzątnięty zbiornik w Parku Fosa i Stoki Cytadeli? Warszawscy ogrodnicy wyjaśniają

Występujące w żoliborskim parku gatunki płazów zadomowiły się na dobre dzięki praktykom stosowanym przez miejskich ogrodników. „Cykl rozwojowy w/w gatunków obejmuje m.in. rozmnażanie w wodzie i zimowanie w liściach, różnych zakamarkach i płytkich warstwach gleby. Z tego względu od kilku lat następuje stopniowa transformacja utrzymania całej zieleni parkowej w kierunku naturalistycznym – ogranicza się koszenie i grabienie, zostawia martwe drewno w postaci stojących, leżących i pływających pni drzew oraz gałęzi” – informuje Zarząd Zieleni.

kryjowki-3
kryjowki-3

kryjowki-zzw-1
kryjowki-zzw-1

kryjowki-zzw
kryjowki-zzw

kryjowski-zzw-2
kryjowski-zzw-2

zzw-kryjowki-dla-nietoperzy
zzw-kryjowki-dla-nietoperzy


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 8°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 22 km/h