Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 2 grudnia 2023 09:22

Przetarg na budowę Skweru Krasińskiego rozstrzygnięty

Poznaliśmy wykonawcę i zakres prac przy budowie Skweru Krasińskiego.

W tym artykule przeczytasz m.in.:
- o zawiłej historii Skweru Krasińskiego,

- ile będzie kosztowało stworzenie skweru Krasińskiego,
- kiedy wykonawca zakończy prace związane ze skwerem Krasińskiego
- jaki będzie zakres planowanych prac.

Trudno już zliczyć, ile przetargów w sprawie Skweru Krasińskiego ogłoszono. Wiadomo, że tylko jeden zakończył się sukcesem co przybliża do realizacji projektu.

Skwer Krasińskiego to projekt wybrany w ramach budżetu obywatelskiego do realizacji w 2018 roku. Pomysł zyskał wówczas rekordowe poparcie mieszkanek i mieszkańców Żoliborza otrzymując ponad 1,8 tys. głosów.

Minęło 5 lat i projekt nie doczekał się realizacji. W tym czasie dzielnicowi ogrodnicy na zlikwidowanych parkingach wysiali trawę, a na pasie rezerwy Krasińskiego pojawiły się nowe drzewa. Całość tych prac była, jak wówczas określił przedstawiciel Zarządu Zieleni Warszawy mentalnym przygotowaniem pod prace związane z budową Skweru Krasińskiego.

Urzędowe zawiłości wymusiły zmiany

Nadzieję na realizację projektu pojawiały się co roku i równie systematycznie gasły. Najpierw przeszkodą były przeciągające się formalności. Skwer miał być częścią większej koncepcji, zakładającej również zazielenienie pasa rezerwy ulicy Broniewskiego, znanej jako „Zielone ulice”. W przedstawianych projektach Skwer Krasińskiego wydawał się być ośrodkiem rekreacji połączonym z parkową przestrzenią. W planach pojawiły się m.in. boiska, ścianka wspinaczkowa czy stoły do ping ponga. Biurokracja i przepisy jednak zweryfikowały rzeczywistość i uniemożliwiły budowę tego typu obiektów, ponieważ rezerwa znajduje się w pasie drogowym.

W związku z tym, konieczne było zaprojektowanie takich elementów, które będą spełniały kryteria takich elementów otoczenia, które mogą być miejscem odpoczynku w ramach przemieszczania się. Takim przykładem jest ławka. Na Skwerze będą więc różnorodne elementy takie jak ciuchcia przypominająca o tożsamości tego miejsca czy drewniany pochyły podest, na którym będzie można wypocząć. Te elementy pojawią się na odcinku od ulicy Przasnyskiej w stronę ulicy Powązkowskiej.

Skwer Krasińskiego z nową zielenią i ławkami. Cały teren zostanie oświetlony latarniami

Prace budowlane przewidują również zmianę profilu terenu. W tej chwili jest on płaski i na całej powierzchni pokryty trawą. To się zmieni, bo teren ma być pagórkowaty, co sprawi, że hałas z jezdni będzie wytłumiony. Cały teren zostanie oświetlony latarniami, a piesi będą poruszać się po krętej ścieżce, której fragment będzie betonowy. Ma być to miejsce, w którym będzie można pojeździć na rolkach, hulajnodze czy deskorolce. Zasadzone zostaną również nowe drzewa. Wszystkie te elementy mają znaleźć się na odcinku pomiędzy ulicą Anny German a Przasnyską. Pierwszy odcinek od ulicy Broniewskiego do Anny German również będzie wykonany z nową zielenią. Przewidziano miejsce na kwiaty i nową zieleń. Pojawią się również ławki, stojaki rowerowe i kosze na śmieci.

W środę, 22 marca ZZW poinformował o wyborze najkorzystniejszej oferty. Udało się to za drugim podejściem. Firma, która została wybrana przez ZZW to AKG Architektura Krajobrazu Sp. z o.o. Za wykonanie swoich prac zaproponowała 4,05 mln złotych. To o niecałe 400 tys. mniej niż pochłonęła przebudowa odcinka ulicy Śmiałej.

AKG Architektura w przeszłości wykonywała swoje prace na Żoliborzu, a konkretnie na terenie Muzeum Katyńskiego, gdzie zakładała zieleń. W Warszawie jest odpowiedzialna za realizacje takich inwestycji w Łazienkach Królewskich czy zespole pałacowo-parkowym w Wilanowie.

Wykonawca będzie miał 16 miesięcy na wykonanie prac od podpisania umowy.

Przeczytaj również: Skwer Krasińskiego bez dodatkowej zieleni? Taki scenariusz jest możliwy

Do wykonania zostaną jeszcze drogi dla rowerów. Według ZZW jest to zupełnie inny zakres prac, który odpowiedzialny jest Zarząd Dróg Miejskich. Łukasz Porębski, radny dzielnicy i przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska stwierdził, że skoro od lat nie można doprosić się poszerzenie kilkumetrowego odcinka chodnika na Powązkowskiej, to budowa drogi rowerowej wzdłuż ulicy Krasińskiego może okazać się czymś bardzo odległym. W tegorocznych planach jest budowa ronda na skrzyżowaniu ulic Przasnyskiej i Krasińskiego. Więcej o tej inwestycji napiszemy wkrótce.

skwer krasińskiego
skwer krasińskiego


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ