Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 22 lipca 2024 21:57

Ruszają darmowe szczepienia przeciwko HPV dla dzieci w wieku 12-lat

Szczepionki przeciw HPV zapobiegają nowotworom. Zalecane są przez polskie towarzystwa medyczne. Bezpłatne szczepienia dedykowane są chłopcom i dziewczynom w wieku 12 lat.

W tym artykule przeczytasz m.in.:

- o tym dlaczego warto się zaszczepić,
- gdzie na Żoliborzu wykonywane są szczepionki.

W Warszawie trwa akcja bezpłatnych szczepień przeciw wirusowi HPV dla dwunastolatek i dwunastolatków, z okazji obchodzonego 4 marca Międzynarodowego Dnia Świadomości HPV. To jedna z najważniejszych inicjatyw zdrowotnych dla młodzieży w stolicy. - Zachęcamy rodziców do skorzystania z tego programu i uchronienia swoich dzieci przed niektórymi chorobami nowotworowymi – dodaje Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawt.

Program darmowych szczepień przeciwko HPV dla dwunastolatek i dwunastolatków działa w Warszawie od 2019 roku i jest finansowany w całości z budżetu miasta. W tym roku na jego realizację przeznaczono 4,4 mln zł.

Program szczepień przeciwko HPV jest skierowany do dzieci w wieku 12 lat (tj. między ukończeniem 12 roku życia a przed ukończeniem 13 roku życia - jednego rocznika) - zarówno do dziewczynek, jak i chłopców. Pierwsza dawka szczepionki powinna być podana w wieku 12 lat, a druga może być podana po ukończeniu 13 roku życia.

Szczepienie zalecane jest zarówno dla dziewczyn jak i chłopców

Od rozpoczęcia pierwszej edycji miejskiego programu, czyli od 2019 roku aż do końca 2022 roku, podano łącznie ponad 20,6 tys. dawek szczepionki przeciw HPV dla młodzieży powyżej 12 roku życia, z czego ponad 7,4 tys. dawek wykonano w ubiegłym roku.

Zgodnie z uchwałą Rady Warszawy, celem programu jest zwiększenie odporności na zakażenia wirusem HPV wśród co najmniej 40% dzieci w wieku 12 lat (czyli 6 000 z 15 200 osób rocznie).

Szczepionki przeciwko wirusowi HPV są zalecane dla dziewcząt i chłopców, ponieważ chronią przed pewnymi chorobami nowotworowymi. Wirus HPV jest główną przyczyną raka szyjki macicy u kobiet oraz raka pochwy (w 70%) i nowotworów prącia u mężczyzn. Zakażenie wirusem HPV może również prowadzić do powstania kłykcin kończystych i raka odbytu. Polskie towarzystwa medyczne zalecają szczepienia przeciwko wirusowi HPV.

Gdzie na Żoliborzu wykonywane są szczepienia przeciwko HPV?

Schemat szczepień obejmuje dwie dawki podawane w odstępie 6 miesięcy, a koszty szczepienia obu dawek pokrywa miasto. Konieczna jest jednak wcześniejsza konsultacja lekarska. W ramach programu profilaktyki HPV koszty szczepienia obydwiema dawkami ponosi miasto – cena rynkowa jednej dawki waha się pomiędzy 450 zł a 750 zł.

Na Żoliborzu szczepienia dokonywane są w:

SPZZLO Warszawa-Żoliborz Przychodnia specjalistyczna ul. Szajnochy 8

SPZZLO Warszawa-Żoliborz Przychodnia specjalistyczna ul. Elbląska 35

Centrum Medyczne Puławska; ul. Elbląska 14; Warszawa

Przeczytaj rownież: Najlepsze podstawówki na Żoliborzu. Ranking szkół podstawowych 2023

Ogólnopolski „Ranking szkół podstawowych 2023” sklasyfikował łącznie 10 306 publicznych i niepublicznych szkół podstawowych. Ranking stworzono na podstawie wyników z egzaminu ósmoklasisty oraz osiągnięć z olimpiad przedmiotowych. W celu opracowania rankingu dane zebrano z Okręgowych Komisji Egzaminacyjnych, Centralnych Komisji Egzaminacyjnych oraz Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 25°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 27 km/h