Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 17 czerwca 2024 06:21

Nie przegap szansy na kulturalną ucztę na Żoliborzu: Wernisaż, stand-up, kino i spacer - wszystko w trakcie najbliższych dni

Już od jutra ruszają liczne wydarzenia kulturalne na terenie dzielnicy, które zapewnią ciekawe wrażenia i artystyczne doznania. W tym tygodniu nie zabraknie wernisażu w Galerii Przystanek, czy pokazu filmu "IO" w towarzystwie Sandry Drzymalskiej oraz relaksującego spaceru po żoliborskich parkach.

Wernisaż wystawy | WERKI. WAJDA. RENATA PAJCHEL

W Galerii Przystanek zawisną fotografie Renaty Pajchel.

Wystawa WERKI. WAJDA. RENATA PACHEL powstała jako hołd dla dwójki wybitnych artystów, którzy związali ze sobą swoje zawodowe życie: Andrzeja Wajdy i Renaty Pajchel.

„W polskiej fotografii filmowej niepodzielnie panuje opinia, że historia zawodu fotosisty i autora werków dzieli się na dwa rozdziały: przed Renatą Pajchel i po niej. »Przed nią ten zawód był drugorzędny, a fotosistów nikt nie cenił« – mówi o wpływie fotografki na branżę filmową jej przyjaciel, polsko-amerykański producent filmowy, scenarzysta i reżyser Andrzej Krakowski” – czytamy w zapowiedzi wydarzenia.

Na prezentowanych werkach będzie można zobaczyć kulisy pracy reżysera i są pewnego rodzaju pamiątką z planu i dokumentacją jego detali.

Ekspozycja werków filmowych Renaty Pajchel przygotowana została przez Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy oraz Stowarzyszenie Filmowe KinoArt z Łodzi.

Wernisaż odbędzie się 3 marca, a wystawa będzie dostępna do 14 maja.

Kiedy? – Piątek, 3 marca o godz. 15.00
Gdzie? – Galeria Przystanek przy Parku im. Stefana Żeromskiego

CURSED CREDO

Crused Credo to zespół grający hard rock’a oraz łączący w swojej twórczości elementy alternatywy oraz psychodelii z przełomu lat 60. I 70.

Jackie Jack - wokal, gitara
Rhett Becker - gitara prowadząca
Alex Ko - gitara basowa
Niko Sokoluk – perkusja

Wstęp na wydarzenie kosztuje 20 złotych.

Kiedy? – Sobota, 4 marca godz. 20.00
Gdzie? - PraCoVnia Art-Club

„Opowiedzcie nam o parkach, czyli spacer wokół lokalnych zielonych miejsc Żoliborza”

„Jak spędzacie czas w przestrzeniach parkowych Żoliborza? Jak postrzegacie lokalną przyrodę? Może macie swoje ulubione zielone miejsca? Ciekawi jesteśmy kto i jak je użytkuje – pomóżcie nam się tego dowiedzieć! Opowiedzcie nam o lokalnej zieleni z Waszej perspektywy” – zachęcają organizatorzy wydarzenia.

W trakcie spaceru prowadzone będą nie tylko rozmowy, ale także krótkie ćwiczenia animacyjno-przyrodnicze. Trasa spaceru wytyczona jest przez parki: Sady Żoliborskie, im. Żołnierzy „Żywiciela” oraz aleję Wojska Polskiego.

„Celem spaceru jest rozpoznanie potencjałów terenów zielonych znajdujących się w zasięgu krótkiego spaceru od Centrum Lokalnego Żoliborz i poznanie, jak społeczność sąsiedzka je postrzega oraz jak użytkuje” – czytamy w zapowiedzi.

Spacer poprowadzi Pola Rożek – badaczka, animatorka kultury. Od 8 lat pracuje z instytucjami kultury nad otwieraniem się na współpracę z mieszkańcami i ich pomysły. Prowadzi badania etnograficzne, bada lokalne historie i ich związki z lokalną przyrodą i krajobrazem, animuje małe społeczności. Jest dawną mieszkanką Żoliborza.

Kiedy? – Niedziela, 5 marca o godz. 12.00
Gdzie? – rozpoczęcie w Centrum Lokalnym Żoliborz

IO - pokaz i spotkanie z Sandrą Drzymalską

We wtorek, 7 marca odbędzie się pierwsze spotkanie Klubu Filmowego Elektronik. Pierwszym zaprezentowanym filmem będzie polski kandydat do Oscara, „IO” w reżyserii Jerzego Skolimowskiego. Po seansie odbędzie się spotkanie z aktorką Sandrą Drzymalską, która odpowie o warsztacie aktorskim a w tym o budowaniu roli, pracy z kamerą i współpracy z reżyserem. Rozmowę poprowadzi dziennikarz i krytyk filmowy oraz autor kanału KINOrozmowa, Marcin Radomski.

Opis filmu: „»IO« to zapierająca dech w piersiach odyseja, porywające kinowe doświadczenie i nakręcony z imponującym rozmachem obraz współczesnego świata. Film Jerzego Skolimowskiego stał się sensacją festiwalu w Cannes, skąd wyjechał z Nagrodą Jury. Opowieść o nas samych, odbijających się w wilgotnych oczach pewnego osiołka, zachwyciła artystyczną brawurą i młodzieńczą energią, choć firmuje ją swoim nazwiskiem 84-letni mistrz europejskiego kina.

Historia »IO« za sprawą niezwykłego zwierzęcego bohatera wykracza poza ludzką perspektywę, ale to przede wszystkim film głęboko humanistyczny – manifest w obronie tego, co pozostało w nas niewinne. Podróż, w jaką zabiera nas Skolimowski, wiedzie przez całą Europę: od cyrku przez stadiony i parkingi dla tirów, po pałace. Od głupoty, przez przemoc, po przebłyski dobra i solidarności. Ten portret zbiorowy, który jednak nie traci z oczu pojedynczej mrówki, łączy realistyczne i wizjonerskie, przyziemne i metafizyczne, krytyczne i empatyczne. Swoim rozmachem przypomina najwspanialsze obrazy Hieronima Boscha i Pietera Bruegla.”

Bilety w cenie 15 złotych do nabycia są w kasie kina.

Kiedy? – Wtorek, 7 marca o godz. 17.00
Gdzie? – Kino Elektronik

Stand-up w Dzień Kobiet: Matan/Nowogrodzka/Iwaszkiewicz by WineTu

Równo za tydzień na Żoliborzu odbędzie się stand-up. Według zapowiedzi będzie to dobra okazja, aby wspólnie pomówić o kobiecych sprawach, czymkolwiek takie sprawy są.Wystąpią: Agnieszka Matan i Monika Nowogrodzka, a wieczór poprowadzi Marta Iwaszkiewicz.

„Usłyszycie wiele żartów ze stałych programów, ale też będzie możliwość skorzystania z szerokiej wiedzy życiowej występujących. Odpowiedzą one na Wasze pytania, rozwieją wątpliwości i doradzą, jak być szczęśliwą kobietą w życiu rodzinnym i biznesie” – czytamy w zapowiedzi wydarzenia.

Nadchodzące wydarzenie zainauguruje cykl wieczorów komediowych w WineTu, czyli winebarze znajdującym się przy parku Żeromskiego.

Więcej o występujących:

Agnieszka Matan - komiczka stołeczna i podobno osoba zbyt miła, ale robi, co może, żeby to zmienić. Kocha jeździć taksówkami, występuje w piwnicach, bywa w Comedy Central i opisuje w internecie swoje codzienne przygody jako Halo Matan. Lubi prawie wszystkich, oprócz crocsów i harcerzy.

Monika Nowogrodzka - aktorka i komiczka. Od lutego tego roku występuje z nowym programem komediowym pt. "To się nie może udać", gdzie łączy różne formy, m.in. stand-up'u i piosenki. Grała na wielu scenach w całej Polsce, najdalej grała w Świnoujściu, Jaworze i Terespolu.

Prowadząca:

Marta Iwaszkiewicz - improwizatorka, konferansjerka, performerka komediowa. Autorka programów one woman show - „Była dziewczyna” i „Jak uciekać od siebie?”.

Bilety w cenie 50 złotych dostępne online: https://tiny.pl/wnnwf.

Kiedy? – Środa, 8 marca o godz. 19.00
Gdzie? - WineTu


crused-credo

crused-credo

opowidzcie-nam-o-parkach

opowidzcie-nam-o-parkach

spotkanie-io

spotkanie-io

stand-up

stand-up


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ